Švédská prokuratura zastavuje předběžné vyšetřování zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange v případu údajného znásilnění. Oznámilo to dnes podle agentury Reuters švédské státní zastupitelství. Australan se kvůli švédskému stíhání v posledních letech skrýval na ekvádorské ambasádě v Londýně. Obával se totiž, že Švédsko by ho následně mohlo vydat do Spojených států kvůli trestnímu vyšetřování činnosti WikiLeaks, kdy vyzradil tajné diplomatické informace.

Švédsko vyšetřovalo Assange sedm let. Vrchní státní zástupkyně Marianne Nyová dnes rozhodla přerušit předběžné vyšetřování v případu podezření ze znásilnění, které se týká Juliana Assange, uvedla švédská prokuratura.

Zatím není jasné, zda také Assange opustí ekvádorské útočiště v britské metropoli

Pětačtyřicetiletý Assange přebývá na ekvádorském velvyslanectví od roku 2012. Chtěl se tak vyhnout vydání do Švédska, přičemž obvinění ze znásilnění odmítá. Považoval ho za pouhou záminku pro to, aby ho Švédsko dále mohlo vydat do Spojených států, kde by mu hrozil vysoký trest za vyzrazení tajných informací.

Server WikiLeaks založil Assange v roce 2006. Od té doby portál zveřejnil mimo jiné statisíce utajovaných amerických vojenských zpráv, diplomatických depeší nebo kolem 8000 stran dokumentů o programovém arzenálu CIA.

Pokud Julian Assange opustí ekvádorskou ambasádu, bude zatčen, uvedla dnes londýnská policie. Policie se odvolává na zatykač vydaný londýnským soudem z roku 2012. Assange se 29. června 2012 odmítl soudu podřídit a metropolitní policie je údajně povinna zatykač naplnit, pokud by ambasádu opustil, uvedla policie podle agentury Reuters.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner