Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová vydala závažné oficiální prohlášení adresované šéfredaktorovi deníku Echo 24 Daliboru Balšínkovi, jehož smysl lze vyjádřit jednou větou asi takto:

Ne, ne a ne, nemám s chystaným obviněním Andreje Babiše vůbec nic společného, nevím o tom a nic jsem v tom neudělala.

Zde je kompletní text prohlášení:

Reakce na článek webového portálu Echo 24 nazvaný „Vyšetřování Babiše má razítko Bradáčové“

Vážený pane šéfredaktore,

důrazně se ohrazuji proti tvrzení Vaší redakce v článku nazvaném „Vyšetřování Babiše má razítko Bradáčové.“ Tvrzení v článku (cituji):

„Přitom ,pečeť kvality‛ nad žádostí o vydání poslanců k trestnímu stíhání vydala před časem sama pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová“, je zcela nepravdivé.

Vrchní státní zastupitelství není a nebylo ve vztahu k úkonům orgánů Policie ČR činné a ani být nemůže. Rovněž tak nebylo o žádných úkonech policie informováno.

Není to bohužel poprvé, kdy autoři článků a komentářů uveřejněných na webovém portálu Echo 24 sdělují o mojí osobě a Vrchním státním zastupitelství v Praze nepravdivé či zavádějící informace.

Vážený pane šéfredaktore, žádám, aby nepravdivé tvrzení, jakož i zavádějící titulek k článku, byly odstraněny.

S pozdravem

JUDr. Lenka Bradáčová, Ph.D.
vrchní státní zástupkyně v Praze

Velice zvláštní je ovšem okolnost, že právě Lenka Bradáčová se ještě před měsícem a půl práce policie v případu Čapí hnízdo jednoznačně zastala a vydala tuto tiskovou zprávu:

Tisková zpráva ze dne 30. 6. 2017

Vrchní státní zastupitelství v Praze shledává za důležitý veřejný zájem informovat v nutné míře obecnosti o výsledku dohledového přezkumu postupu státního zástupce Městského státního zastupitelství v Praze, podle § 12d zákona o státním zastupitelství, ve věci označované ve veřejném prostoru jako „kauza Čapí hnízdo“.

Námitkám uvedeným v podnětu k výkonu dohledu osobami jednajícími jménem právnické osoby se vztahem k prověřované trestní věci nebylo možno přiznat jakoukoli důvodnost a o tomto závěru je podatel vyrozuměn.

Dohledový přezkum byl vykonán i nad rámec konkrétních námitek podatele. Policejní orgán Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy a dozorový státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze se zabývají možnou trestněprávní odpovědností komplexně a v celé šíři, přičemž v jejich činnosti nebylo zjištěno významné pochybení. Je však zároveň nutno konstatovat, že délka dosavadního řízení je jen hraničně akceptovatelná. Jde nepochybně o trestní věc komplikovanou a rozsáhlou, když současně lze zaznamenat procesní neochotu k součinnosti ze stran některých privátních subjektů, která zpomaluje postup řízení.   
     
Dozorovému státnímu zástupci bylo ze strany VSZ v Praze uloženo provedení konkrétních úkolů a zároveň byl upozorněn na povinnost aktivně uplatňovat všechny zákonné procesní instituty, pokud postoj některých subjektů může vést ke zbytečným průtahům v trestním řízení.  

JUDr. Lenka Bradáčová, Ph.D.
vrchní státní zástupkyně v Praze

Jak si máme vykládat tak prudkou potřebu distancovat se od policejní žádosti na vydání poslanců Babiše a Faltýnka k vyšetřování? Vždyť to šlo formulovat i mnohem klidněji a nemusel z toho čišet ten zoufalý strach, že by snad někdo, kdo třeba mohl považovat Lenku Bradáčovou spíše za svoji zástupkyni než za státní zástupkyni, si mohl myslet, že schválila takovou divočinu, která se kupříkladu určitě vůbec nelíbí ministru spravedlnosti.

Proč? To je opravdu zapeklitá otázka.

Jako by nějaký čaroděj Rudovous mezi jedním a druhým dopisem proměnil princeznu v labuť, která už nemůže nic smysluplného říci, a tak jenom třepotá křídly.

A právě tím bohužel říká všechno.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora