Když se na mítinku Miloše Zemana v Lipníku nad Bečvou rozezněla z okna jednoho z domů známá Modlitba pro Martu, vzbudilo to rozruch. A to dokonce takový, že zvukaře Jaroslava Hensla, pouštějícího píseň Marty Kubišové, odvedlo z místa policejní komando, jako nějakého nebezpečného zločince. Přitom přestupková komise dnes rozhodla o tom, že se Hensl nedopustil ani přestupku a celý případ odložila.

Zvukaři, který chtěl podpořit protestující, kteří se s červenými kartami v rukou shromáždili poblíž místa, kde v listopadu loňského roku vystupoval Zeman, hrozila pokuta 15 tisíc korun. Měl prý rušit pokojné shromáždění a narušovat tak důstojné přivítání hlavy státu v Lipníku.

Přestupková komise ovšem dala za pravdu Henslovi a ukázala, že zásah proti němu byl neadekvátní a v demokratickém státě nemá co dělat. Přitom sám Zeman zásah policie kvitoval a chválil: „Já mám píseň Modlitba pro Martu velmi rád. To nebyla Modlitba pro Martu, to byl řev, to byla kakofonie, která naprosto přerušila úvodní projev pana starosty Lipníku. Jestliže policie tento řev v souladu se zákonem shromažďovacím přerušila, tak jí zbývá za to poděkovat,“ řekl prezident po události.

Policejní akce vyvolala velkou vlnu nevole a odporu. Pomocnou ruku tehdy zvukaři, který připomínal odkaz na listopadové události roku 1989, nabídl Michal Horáček.

Textař a bývalý kandidát na prezidenta jasně deklaroval, že případnou pokutu za Hensla zaplatí a pokud by měl problémy u soudu, nabídl mu spoluúčast i na zaplacení právníků. „Kdyby se to stalo v momentě, kdy bych byl prezident já, za tím člověkem přijdu a podám mu ruku. Takové písně mají znít,“ říkal na konci minulého roku Horáček.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora