První máj je nejen Svátek práce, ale na každého 1. května připadá výročí jedné trapné události. 1. května 1960, byl nad Sovětským svazem sovětskou raketou sestřelen americký pilot Francis Gary Powers a jeho špionážní letadlo U-2. Událost byla nemilá kvůli tomu, že Spojené státy tvrdily, že žádné špionážní lety nedělají. Jenže teď SSSR zajal pilota a triumfálně vystavoval trosky letadla. Sovětského vůdce Nikitu Chruščova to samozřejmě potěšilo.
Dnes jsme o desítky let dále. Sovětský svaz už neexistuje a špionážní letadla už nejsou tak akutně třeba, protože špionážní družice si přečtou i značku vašeho auta. Nikdo jim v tom nemůže bránit, protože vesmír nezná hranice států. Letadlo U-2 jako by se chtělo za tento trapas Chruščovovi pomstít. Byla to právě letadla U-2, která v říjnu 1962 odhalila, že Sovětský svaz chce na Kubě rozmístit své raketové střely. Tehdy se ukázalo, že pravdu tutlá zase Chruščov a rakety bylo nutné před zraky světa odvést pryč.
Nejsou to ale jen tyto trapnosti. Obětí tohoto dne byl i sovětský pilot Sergej Safronov. Jeho Mig-19 zasáhla omylem další raketa určená pro U-2. Pilot se sice katapultoval, ale smrtelným zraněním podlehl. Powers byl později vyměněn za moskevského agenta Rudolfa Abela. Zahynul v roce 1977 při nehodě vrtulníku.
Všichni dělají špionáž, je to jako ve škole s opisováním a taháky. Hlavně vás u toho nesmí nikdo chytit. Dnes máme zase aféry s odposlechy. Jisté je, že kdyby USA své špiony neměly, nebylo by to pro svobodný svět dobré.
Jak už jsem kdesi napsal před deseti lety: „Jedno poučení z celé dávné aféry je však jasné. Lhaní se dlouho neutají. Ani v politice ne. Není to ani morální, ani účinné. A nakonec ani nutné. Lze mlčet, mlžit, ale pokud dojde na lež, stejně to praskne, ať jde o U-2, Černobyl nebo jiné záležitosti. Pokud to jde, je lepší říci pravdu hned. Demokracii to může být trapné, ale přežije to. Totality mají s pravdou větší problémy, jak ostatně ukazuje i tento incident.