PŘEDVOLEBNÍ DENÍK / Již několik let české tajné služby požadují zpřísnění paragrafů trestního zákona, které definují nezákonnou kolaboraci s cizí mocí. Říká se tomu měkké vyzvědačství, kdy český kolaborant či takzvaný “krtek” nedodává kupříkladu Rusku informace v režimu utajení, ale prostě “jen” předává široké spektrum citlivých informací, které poskytují nepříteli důležité poznatky o českém státu a české společnosti.
Přesně k takovému případu došlo podle informací Deníku N na ministerstvu zahraničí, kde byl jeden takový klasický krtek odhalen, ale nebylo mu prokázáno předávání informací v režimu utajení.
Vládní experti takovou novelu připravili a ta čeká ve sněmovně na schválení v rámci lex Ukrajina tak, aby mohla platit již od ledna, a rozšířila by trestný čin vyzvědačství i na podobné případy.
Je jasné, že pro bezpečnost státu je tato novela v době agresivní ruské války proti spojenecké Ukrajině více než nutná. Ale opoziční hnutí vedené Andrejem Babišem chce přijetí této novely zabránit. Její potopení si vzala za úkol bývalá komunistická právnička Helena Válková, která tvrdí, že ANO chce tuto věc řešit jinak. To je dost průhledný zastírací manévr, neboť síla, která otevřeně brání zpřísnění postihu vyzvědačství, je krajně podezřelá. V podstatě to znamená, že taková politická strana má jistě ve svém středu vyzvědače pro cizí moc a chce je chránit.
Inklinace ANO i samotného Andreje Babiše k Putinovu Rusku jsou již chronicky známé, a to včetně osob s ruskou linkou z Babišova holdingu. Kupříkladu letitý správce Babišova majetku právník Alexej Bílek se před tím zabýval správou majetku Ruské federace. V roce 2000 obdržel plnou moc od tehdejšího ruského velvyslance Nikolaje Rjabova k zajištění převodu nemovitostí z vlastnictví bývalého Sovětského svazu na nově vzniklou Ruskou federaci. Bílek také působil ve více než dvaceti firmách, z nichž některé měly ruské společníky. Byl členem Česko-ruské společnosti, která se zaměřuje na navazování kontaktů mezi Českou republikou a Ruskem a na prezentaci ruské kultury v Česku. To je v kostce člověk, který se Babišovi stará o ty nejdůležitější právní věci. Proč ho vlastně mají v Moskvě tak rádi? A proč tam referují média o Babišovi často tak pozitivně? Nesouvisí to spolu nějak? Nevíme, ale je to prostě divné.
Pojďme ale dál. Jeden z nejbližších Babišových spolupracovníků při budování Agrofertu pak byl dnes již zesnulý právník Libor Široký. Ten byl v 80. letech důstojníkem kontrarozvědky a konkrétně pracoval na odboru, který byl zaměřen proti „ideodiverzním a emigrantským centrům“ a měl na starosti třeba spolupracovníky Rádia Svobodná Evropa. Takoví lidé byli podřízeni sovětské KGB a v podstatě pracovali pro Rusy. Další pašák z Babišova okolí.
A když měl Andrej Babiš nemocného syna, tak ho svěřil občanovi Ruska pocházejícímu z Moskvy, který mu ho odvezl na poněkud nucenou rekreaci na okupovaný Krym.
Babiš může namítat, že jeho vláda vyhostila po propuknutí vrbětického skandálu ruské diplomaty. Udělala to ale s letitým zpožděním, až po důkladné konfrontaci s jasnými důkazy a pod hrozbou vlastní kompromitace.
Je tedy jasné, že Babišovi se nelíbí, když se má zpřísnit zákon proti vyzvědačství. Podívejme se třeba na takového poslance ANO Radka Vondráčka, bývalého předsedu sněmovny. Ten jezdíval do Ruska velmi rád a byl považován za Babišova emisara pro Putinovu stranu Jednotné Rusko. Jednal zde mimo jiné s lidmi ze sankčního seznamu Evropské unie a ruská média navíc citovala jeho kritická slova na adresu českých médií a protiruských sankcí. Takže co kdyby podle nového zákona měl takový pan Vondráček problémy s policií? Vždyť už na první pohled připomíná krtečka.
Problém, který má Česká republika s proruskými pseudovlastenci a pseudopatrioty, je rozšířenou nemocí v řadě zemí Evropy. Pro nás je ale typické, že tu nemáme dostatečnou odvahu pojmenovat a popsat viditelný stav věcí. Máme tu až příliš mnoho zrádců a kolaborantů, kteří mají zastoupení v parlamentních stranách. Proto je u nás problém zpřísnit zákon proti vyzvědačství a nezákonné spolupráci s cizí mocí. Je to ostudné. Právě proto tu novelu tolik potřebujeme.