PŘEDVOLEBNÍ DENÍK / Prakticky bez zájmu veřejnosti a bez odpovídající debaty byl smeten důležitý návrh poslance Jana Hofmanna, který chtěl v novele zákona o ovzduší zakotvit rozšíření použitelných biopaliv v pohonných hmotách. STAN navzdory předchozím dohodám ve vládní koalici tento návrh nepodpořil a umožnil tak pokračování Babišova řepkového monopolu. Je to opakovaný projev zrůdného systému, kdy si nejsilnější oligarcha a lídr opozice nechává šít zákony na míru svému byznysu. Lidé, kteří tomu slouží, se nemusí stydět, protože se jejich chování dá vždycky schovat za milion ušlechtilých nebo technicistních řečí.
Když letíme v květnu nad naší zemí, vidíme oceány žluté barvy. Jakmile přeletíme nad Rakousko nebo Německo, žluté lány zmizí a pod námi jsou rozmanitá políčka různých odstínů. Na první pohled tak můžeme vidět důsledky bolševické kolektivizace, která zničila osudy tisíců rodin a navíc zničila krajinu, biodiverzitu i ornou půdu. Na těchto kdysi združstevněných lánech pěstují velké agropodniky řepku olejnou pro firmu Preol Andreje Babiše. Tam se z ní vyrobí nepříliš kvalitní biopalivo první generace, jež se ve velkém přidává do pohonných hmot. Je to dotovaný byznys. Byznys jako velká dojná kráva. A Babiš si pojistil, že jiná biopaliva se na českém trhu neuplatní.
Takže při pohledu z letadla vidíme dnes i to, že toto je země, kde mnoho lidí slouží jednomu oligarchovi. Žádná velká deagrofertizace se v době současné vlády nekonala. A když se o ni poslanci SPOLU pokusili, tak to shodil STAN. Podobně se na začátku tohoto volebního období propadla i idea vyšetřovací komise ohledně Babišova zneužívání státní funkce.
Aby tento stav řepkového monopolu trval co nejdéle, to si Babiš pojistil rozsáhlým lobbingem a soustavným ohýbáním charakterů státních úředníků, v tomto případě zejména úředníků na ministerstvu průmyslu a obchodu. Ti jsou schopní vygenerovat tisíce argumentů, proč se má u nás používat biopalivo z řepky. Zaklínají se přitom zcela falešně požadavky Evropské unie. Ta totiž dávno dává přednost biopalivům pokročilejších generací, jež mají spoustu výhod, kromě jedné. Nevyrábí je Babišův Preol. Jinak upřednostnění biopaliv druhé generace by kupříkladu mohlo vést k uvolnění půdy pro pěstování plodin pro potravinářství, což by pomohlo snížit ceny potravin. Ale to také není Babišův zájem.
Oslovili jsme před projednáváním zákona o ovzduší poslance za STAN, a to včetně předsedkyně výboru pro životní prostředí Jany Krutákové. Všichni dělali, že o podstatě Hofmannova návrhu a o monopolu Agrofertu vůbec nic nevědí. Snažili jsme se získat stanovisko předsedy STAN Víta Rakušana i nového ministra průmyslu Lukáše Vlčka. Nepodařilo se.
O tom, že se ve sněmovně projednává něco, co se dotýká zisku Babišova holdingu i jeho osobních příjmů, se mohli všichni přesvědčit při projevu poslankyně ANO Bereniky Peštové z Mostu. Jakmile jde o zájmy Agrofertu, je tato poslankyně mimořádně aktivní. Slouží v podstatě jako výsadek holdingu v parlamentu. To je další naprosto zrůdná situace. Miliardář, který tu byl premiérem a usiluje o moc, má ve sněmovně poslance, kteří otevřeně hájí zájmy jeho továren. Paní Peštová ve sněmovně skoro vynadala poslanci Hofmannovi, že je proti řepce. Díky jejím výrokům museli i ti nejosleplejší poslanci za STAN vědět, že se hlasuje pro návrh, který by pustil na trh s biopalivy i jiné hráče, než je Agrofert. Poslanci za STAN jsou samozřejmě pokrytci. Zradili vládní koalici nikoli tím, že by pro Babišův byznys přímo hlasovali, ale prostě se jenom zdrželi, což je ve výsledku přesně totéž.
Takže už nejspíš víme, kdo by se chtěl ucházet o místo juniorního partnera v budoucí koaliční vládě ANO. Je to STAN. Určitě budou mít ty nejušlechtilejší důvody. Na to jsou ve STANu experti.