Na čínské státní televizi CCTV proběhly 19. července 2015 záběry zachycující právničku Wang Jü, jak gestikuluje na osoby mimo záběry kamery v soudní síni a vykřikuje: „Všichni jste banda chuligánů! Úředníku, dejte má slova do záznamu: Všichni jste chuligáni, všichni chuligáni.“ Krátce poté ji zaměstnanci justiční stráže vyvedli ze soudní síně. Komentář CCTV doprovázející záběry na vykřikující obhájkyni uváděl, že Wang Jü „mařila soudní nařízení“. Právnička byla zatčena a nyní je zadržována policií.
Vysílání státní televize bylo ve skutečnosti součástí současné vlny represí čínského režimu proti právníkům a právním aktivistům.
Číňané, kteří záběry CCTV viděli, se začali zajímat o samotný soudní proces, při kterém právnička „vystartovala“ na soudní úředníky. Che Ping, zástupce děkana právnické fakulty na Čínské univerzitě politologie a práva, na vysílání reagoval otázkou: „Za jakých okolností křičela právnička Wang Jü na soudce?“
To, co bylo v záběru kamery skryto, je však o celé situaci mnohem více vypovídající.
Deník Epoch Times uvedl, že záběry pocházejí ze soudního procesu, který se odehrál 22. dubna 2015, u nějž byli přítomni právník a očitá svědkyně, kteří reportérovi sdělili, že CCTV zobrazila událost mimo skutečný kontext. Svoje svědectví podali pod podmínkou zachování anonymity.
Svědkové vypověděli, že žena, kterou advokátka zastupovala, byla následovnice duchovního hnutí Falun Gong (Fa-lun-kung). Během procesu povstala, aby protestovala proti přerušení soudního řízení. Než stačila něco říci, jeden člen justiční stráže ji udeřil do krku a následně stiskem ruky stlačil hrtan, aby nemohla mluvit, další tři ji násilím strhli a tlačili zpět do sedadla.
Poté se právník Tung Čchien-jung pokusil protestovat proti útoku na svoji klientku a promluvil o tom, že byla ve vazbě svléknuta donaha a mučena. Sdělil soudu, že podle její výpovědi na ni stráže použili elektrické obušky, kterými ji mučili na intimních částech těla. Než domluvil, popadli ho další členové justiční stráže a doslova vyhodili ze soudní síně, srazili na zem, kde jej dusili, dokud neupadl do bezvědomí.
Bylo to právě v tomto bodě, kdy už to advokátka Wang Jü nevydržela, povstala a začala křičet: „Jste banda chuligánů, čtyři velcí muži šikanují ženu; měli byste se stydět!“ Potom dodala to, co odvysílala čínská státní televize, a byla vyvedena ze soudní síně.
Právnička Wang Jü (44), rodačka z Ulán chotu, městského okresu na východě Vnitřního Mongolska, je jednou z nejvýznamnějších právních zástupců v Číně. Zastupovala veřejně známé osoby, jakými jsou například ujgurský akademik Ilham Tohti, disident a umělec Aj Wej-wej nebo právní aktivista Wu Kan.
Případ zachycený ve videosestřihu CCTV je spojen se zatčením tří praktikujících Falun Gongu v severovýchodní Číně v roce 2013. Slyšení, které proběhlo u Okresního soudu v Šen-jangu v severovýchodní Číně 22. dubna 2015, bylo čtvrtým soudním zasedáním v tomto případu. Každé z nich bylo „prošpikováno“ soudními nesrovnalostmi a často otevřeným týráním zadržených.
Následovníci duchovního hnutí Falun Gong patří podle lidskoprávních organizací mezi nejpronásledovanější skupiny věřících v Číně a rovněž podle zpravodajů OSN jsou často ve vězeních podrobováni mučení.
Zatčení právničky
Wang Jü často ostře kritizovala hrubé zacházení s jejími klienty a bylo s ní za její poznámky hrubě zacházeno. Poté, co při dalším řízení protestovala proti odmítnutí che-pejského soudu hájit její klientku, byla podle očitého svědka 2. července odtažena justiční stráží a vyhozena „jako pytel na ulici“.
Po vyostření soudního slyšení 22. dubna 2015 provedla policie razii v jejím domě. Asi týden po incidentu v Che-peji se přes tucet policistů násilím dostalo do jejího bytu v Pekingu a odvedli ji pryč. Její manžel byl rovněž umístěn do vazby, zatímco její šestnáctiletý syn dostal zákaz létat do Austrálie za účelem návštěvy střední školy a je držen pod stálým dohledem.
Advokátní kancelář Fengrui, která poskytovala právní zastoupení v mnoha významných případech porušování lidských práv, byla čínským režimem démonizována. Někteří její zaměstnanci zmizeli, ředitel Čou Š‘-feng, Wang Jü a nejméně tři další právníci a zaměstnanci byli zadrženi a zůstávají v izolaci.
Plošný zátah na právníky a obhájce
Devět dní předtím, než CCTV odvysílala zmiňovaný videoklip, provedly složky veřejné bezpečnosti hromadné zatýkání v řadách právníků, zaměstnanců advokátních kanceláří a aktivistů po celé Číně.
Vládnoucí Čínská komunistická strana tvrdí, že tito právní obhájci jsou vinni z „rozvracení veřejného pořádku a právního systému pro lukrativní zisky“. Ve skutečnosti však představují obhájce utiskovaných lidí v čínské společnosti. Jedná se o zpravidla neziskové případy a je v podstatě nemožné je vyhrát. Právníci tyto klienty obhajují spíše z morálních důvodů a víry ve spravedlnost než z touhy vydělat peníze.
Od prvních zatčení, která proběhla 10. července, se podle neziskové hongkongské organizace China Human Rights Lawyers Concern Group stalo terčem čínských bezpečnostních složek více než 240 zastánců práv.
Pronásledování režimu stihlo v minulosti, mimo mnohé další, také prominentního právníka Kao Č‘-šenga, který se stal mezinárodně uznávanou osobností a politickým vězněm a mnohé další.
Nové zákony na umlčení obhájců
Více než 500 právníků v loňském roce podepsalo protestní otevřený dopis poté, co byly poprvé oznámeny pozměňovací návrhy trestního zákona týkajícího se chování v soudní síni. Vzhledem k tomu, že obsahují příliš vágní pojmy otevřené k rozmanitým výkladům, právníci se obávají, že znamenají znevýhodnění obhájců, neboť cokoli, co řeknou, by mohlo být použito k jejich napadání.
„Jestli trestní novela zákona projde, stane se obhajoba pouhou formalitou,“ napsal pekingský právník Jang Süe-lin na čínském microblogu Sina Weibo.
Pokud advokáti „nebudou mít odvahu u soudu promluvit, je to velmi nebezpečná věc“, řekl čínský právník Čang Wej-jü v rozhovoru s deníkem Epoch Times. Proto tyto změny nesmějí projít, „každý by potom mohl být jejich obětí“, dodal Čang.
Autor je šéfredaktorem české redakce deníku Epoch Times. Specializuje se na Čínu. Článek byl vytvořen na základě práce reportérů a redaktorů deníku Epoch Times.