Ruská zpravodajská služba GRU dlouhou dobu platila Tálibánu i dalším různým teroristickým skupinám v Afghánistánu za útoky na americké vojáky a jejich koaliční spojence. Informaci o tom přinesl na základě vlastního šetření The Insider.
„Aby mohly převádět peníze bojovníkům Tálibánu a dalším skupinám, udržovaly ruské bezpečnostní služby síť afghánských kurýrů maskovaných jako společnost, která obchodovala s drahými kameny. Po dokončení mise obdrželi kurýři ruské doklady a azyl v Rusku,“ popisuje The Insider dění v Afghánistánu před stažením koaličních vojsk.
V letech 2016 až 2020 došlo v Afghánistánu k sérii krvavých teroristických útoků zaměřených na americké vojáky a koaliční síly. K ukončení těchto akcí došlo až poté, co tehdejší prezident Donald Trump uzavřel s Tálibánem na začátku roku 2020 dohodu o stažení amerických vojáků.
The Insider vyzpovídal čtveřici bývalých afghánských úředníků, z nichž tři pracovali v Národním bezpečnostním ředitelství, tedy v obdobě tajné služby. Všichni pro The Insider nezávisle na sobě uvedli, že tyto teroristické útoky financovalo Rusko.
„Podle nich se Rusko snažilo zasáhnout do situace v zemi hned po vzniku Prozatímní správy Afghánistánu v prosinci 2001. Zpočátku Kreml sabotoval zásah v zemi pod vedením Spojených států prostřednictvím svých sítí v místních zpravodajských službách a v armádě, které vznikly během sovětské okupace Afghánistánu. Jenže po reformách a lustracích Afghánských národních obranných a bezpečnostních sil tyto sítě do značné míry ztratily svou užitečnost,“ konstatuje The Insider.
V té době se podle afghánských svědků přihlásil Írán a nabídnul „zprostředkovatelské služby“ pro vztahy s veliteli Tálibánu, aby jim začal dodávat ruské zbraně a peníze. Následně GRU navázala sama přímé kontakty s velením Tálibánu. Spolupráce postupovala po krocích. nejprve GRU pomáhala s „náborem“ jednotlivých ozbrojenců, následně dodávala zbraně a střelivo cestou přes Tádžikistán, a nakonec financovala teroristické útoky vůči USA a spojencům.
Jak The Insider zjistil, činila odměna za každého zabitého amerického či západního vojáka 200 000 dolarů, za zabité afghánské vojáky byla „taxa“ výrazně nižší. Celkem tak Moskva zaplatila Tálibánu nejméně 30 milionů dolarů, desítky milionů obdrželi i teroristé z dalších skupin.
Podařilo se vypátrat i vedoucí činitele, kteří se na celé této „transakci“ podíleli. Vedoucím programu financování terorismu byl generálporučík Ivan Kasjaněnko, zástupce velitele jednotky 29155, která je známa prováděním sabotážních akcí v Evropě či útokem na přeběhlého agenta Sergeje Skripala v Londýně. Kasjaněnko působil od roku 2008 jako vojenský atašé v Teheránu a nejpozději v roce 2015 byl převelen do Kábulu. Hlavním prostředníkem mezi GRU a Tálibánem byl plukovník Alexej Archipov, který fungoval pod krycím jménem Alexej Titov. Třetím klíčovým účastníkem programu uplácení teroristů byl další člen jednotky 29155 Arťom Rubcov.
„Smyslem Ruskem podporovaných teroristických útoků bylo vyvinout tlak na Spojené státy a koaliční země a dotlačit je ke stažení svých vojáků ze země. Toho bylo dosaženo, když v roce 2020 uzavřel Trump s Tálibánem dohodu o postupném stažení jednotek, což vedlo k převzetí moci Tálibánem. Spolupráce s ním v režii GRU pak pokračovala i nadále,“ vysvětlili novináři z The Insider.
Již v roce 2020 unikla na veřejnost zpráva amerických zpravodajských služeb, že ruské úřady platily Tálibánu za zabíjení vojáků západní koalice. Vedení Tálibánu tehdy obvinění odmítlo a tvrdilo, že útoky byly spontánní a financované z vlastních zdrojů. Bílý dům však popřel, že by měl jakékoliv konkrétní znalosti o takovém tajném ruském programu.