Noc z 20. na 21. srpna 1968 patří k nejtragičtějším datům naší moderní historie. Bezdůvodný vpád vojsk Varšavské smlouvy, známý jako Operace Dunaj, znamenal nejen konec demokratizačních a humanistických snah o reformu socialistického systému v Československu, ale také značné oběti na životech nevinných civilistů. Jejich počet se až do odchodu sovětských vojáků vyšplhal na několik stovek. Další tisíce obyvatel emigrovalo do zahraničí.
S pražským jarem skončil pokus o „socialismus s lidskou tváří“ a nastoupila cynická a demoralizují normalizace. Zásadním způsobem byl tímto vpádem a následnou okupací narušen náš vztah k Rusku (Sovětskému svazu). Z osvoboditelů se rázem stali „zachvatčiki“ – okupanti. Sovětští vojáci zde pak zůstali až do roku 1991.
Významný den
Rány se do dnešních dnů nepodařilo zacelit hlavně proto, že ani dnešní Rusko není schopno srpen 1968 kriticky zhodnotit, naopak, je schopno dezinformací, překrucování historie, oceňování těch, kteří se na okupaci přímo podíleli.
Významný den jsme neprosadili proto, abychom jitřili tragické rány historie, ale proto, abychom uctili památku obětí, které přišly o život nejen 21. srpna 1968, ale také v následujících dnech, týdnech a měsících. A také proto, abychom už nikdy nic podobného nedopustili. Naše zkušenosti jsou pro nás výzvou, abychom nemlčeli, ale byli aktivní i dnes, kdykoliv jsou potlačovány svoboda, demokracie, lidská práva, jako např. v těchto dnech v Bělorusku.
Proti zákonu, který loni na podzim stanovil 21. srpen jako významný den, protestovalo ruské ministerstvo zahraničí. K tomu, aby „český zákon“ řešili v cizí zemi a ještě velmoci, nedochází každý den. KDU-ČSL jako stranu, která tento poslanecký návrh v Poslanecké sněmovně prosadila, to může jen těšit. Ukazuje to, jak je zákon potřebný a užitečný proto, aby historie byla vykládána pravdivě.
Autor je poslanec KDU-ČSL