Záloha na válečné reparace. Zhruba tak by mělo být zdůvodněno převedení zmrazeného majetku Ruska na Ukrajinu. USA, Velká Británie, Kanada a Japonsko se snaží přesvědčit ostatní země G7. U některých z nich by to vyžadovalo změnu legislativy.
Země G7 zvažují cestu, jak umožnit převedení zmrazeného ruského majetku na Ukrajinu, informovala agentura Reuters. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se k tomuto tématu vyjádřil v sobotu na sociální síti.
„Ruský majetek zmrazený v zahraničí dosahuje asi 300 miliard dolarů. Musí být poskytnut na pomoc Ukrajině. Je to historická příležitost, aby teroristický stát zaplatil za svůj teror. Ruské elity a vedení nezajímají lidské životy, ale ze všeho nejvíc je zajímají peníze. Pro ně je ztráta majetku ta nejbolestnější ztráta. Pocítí skutečnou sílu mezinárodního společenství a uvidí, že svět je silnější než teror,“ napsal na sociální síti.
Podle Reuters bude právě cesta, jak zmrazené ruské prostředky převést na Ukrajinu, programem nadcházejícího únorového setkání představitelů zemí G7. Zároveň však představitelé zemí varují před přílišnými očekáváními, protože cesta k podobnému jednání bude ještě dlouhá. Zelenskyj ve svém příspěvku apeloval na to, aby zástupci zemí své rozhodnutí nalezli co možná nejrychleji.
I když právní základ pro zabavení peněz by mohl zohlednit fakt, že Rusko vede agresivní válku a že by za ni mělo být finančně zodpovědné, ve skutečnosti by několik zemí, včetně USA a Británie, muselo změnit své zákony, a navíc Rusko hrozí reciproční odpovědí.
„Rozhodnutí použít zmrazený ruský majetek k podpoře Ukrajiny bude naprosto spravedlivou odpovědí na ruskou agresi vůči Ukrajině. Vyšle ten správný signál všem rádoby agresorům po celém světě: útok na jiný stát se nevyplácí, ale donutí ho platit,“ myslí si Zelenskyj.