Česká republika se aktuálně nachází v rozpočtovém provizoriu, protože vláda Andreje Babiše schválila na letošní rok rozpočet se schodkem 377 miliard korun, a kabinet Petra Fialy se ho rozhodl upravit tak, aby se deficit dostal pod 300 miliard. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová novou vládu za rozpočtové provizorium kritizuje, přitom kdyby připravila rozpočet s nižším schodkem, nebylo by nutné. Původně naplánovaný deficit byl ještě vyšší než ten za rok 2020, který dosáhl 367,4 miliardy korun, a jen o něco málo nižší než ten za loňský rok, který byl dokonce 419,7 miliardy korun.
Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová tento týden v poslanecké sněmovně při interpelacích předsedy vlády Petra Fialy popsala armagedon, ke kterému údajně došlo tím, že jsme vstoupili do rozpočtového provizoria: „Každý den se na mě obracejí lidé, ale i nejrůznější instituce, na které má rozpočtové provizorium zásadní dopad. A neustále se objevují nové a nové informace, co v rozpočtovém provizoriu není možné, kde se marně čeká na slíbené či schválené finance. Jednou je to zaplacení zálohy léku na covid, který by mohl zachraňovat životy, jindy je to omezení vyplácení dotací směřujících do renovací památek, ale problém, jak jistě víte, bude i s čerpáním dalších a dalších dotačních titulů. Konkrétně obrovský problém jsou covidové programy.“
Zní to jako hotový konec světa, zvláštní ovšem je, proč se dotyční obracejí na bývalou ministryni, a nikoli na současného ministra financí Zbyňka Stanjuru a jeho rezort, kde by jim pravděpodobně poradili spíše než Alena Schillerová. Přesně to jí ostatně pověděl i premiér Fiala: „Já bych těm, kteří snad nějaký problém pociťují, a možná je to problém jenom informační, doporučoval, ať se obrátí na ministra financí a ministerstvo financí, protože záhy zjistí, že prakticky žádné problémy s vyplácením těch řádných věcí v době rozpočtového provizoria nejsou.“
Petr Fiala rovněž připomněl, že na měsíc leden byly přiděleny prostředky ve výši jedné dvanáctiny rozpočtu loňského roku, se kterými všichni mohou hospodařit a vyplácet všechny plánované výdaje, takže žádné signály o zásadnějších problémech podle něho nejsou.
Pouhý začátek
O něco důležitější je, proč jsme se vlastně v rozpočtovém provizoriu ocitli a jestli se Fialově vládě opravdu podaří schodek rozpočtu snížit pod uvedených 300 miliard korun, jak usiluje. Premiér se v dolní komoře odkázal na to, že ekonomové se shodují na tom, že současná inflace byla zhruba z poloviny způsobena nezodpovědným hospodařením Babišovy vlády a že pokud se má drahota zkrotit, musí se začít šetřit.
Zároveň je třeba dodat, že snížení deficitu pod 300 miliard je první krok, který rozhodně nebude stačit. Je samozřejmě pravda, že tento počin bude mít protiinflační efekt, jde ovšem o pouhý začátek, a pokud nová vláda chce inflaci skutečně zkrotit, bude muset ve zbytku svého funkčního období předvést mnohem více.
Navíc ani aktuální snížení rozpočtového schodku minimálně o 77 miliard nebude snadné a bude hodně důležité sledovat, na úkor čeho ho Fialova vláda dosáhne, protože bezbolestné rozhodně nebude. Dozvíme se to už relativně brzo. Rozpočtové provizorium sice běží do konce března, ale podle Fialy je vláda připravena nový rozpočet projednat na svém zasedání někdy v první polovině února, takže pořád platí, že nový rozpočet by měl vstoupit v platnost od 1. dubna.
Zkrocení vysoké inflace
„Nemáme z toho nikdo radost. Raději bychom byli, kdybychom tady hospodařili v normálních podmínkách, s normálním schváleným rozpočtem, ale prostě převzít rozpočet, který jste nám tady připravili, to by bylo naprosto neodpovědné, neodpovědné vůči občanům, protože bychom jenom podporovali další zvyšování inflace a neudělali bychom nic pro to, abychom inflaci zkrotili a tím i zkrotili drahotu. A takové nezodpovědnosti se my nedopustíme,“ zdůraznil tento týden v poslanecké sněmovně Petr Fiala v reakci na bývalou ministryni financí Schillerovou.
Nyní nezbývá než počkat, s čím vláda v polovině února přijde a kde přesně se uvedených 77 miliard odhodlá ušetřit. Zároveň platí, že to ke zkrocení inflace s největší pravděpodobností stačit nebude. A chyba je, že se Petr Fiala tak trochu tváří, že tohle jediné opatření k zastavení zdražování povede, což se dříve či později ukáže, že není pravda.
Premiér ve sněmovně totiž také prohlásil: „My musíme ten schodek dostat pod 300 miliard korun, abychom dokázali zkrotit inflaci. A to je důvod, proč tu máme rozpočtové provizorium. Minulý rok schodek 420 miliard korun. A teď máme jít do takového deficitu? No to nemůžeme, protože bychom občanům znehodnotili peníze, zdražovalo by se dál a tohle prostě nechceme.“
Ve sporu s Alenou Schillerovou má Petr Fiala navrch, ale měl by rovněž přiznat, že snížení schodku rozpočtu na letošní rok pod 300 miliard inflaci nezkrotí, tak jednoduché to zkrátka není. Ke zkrocení inflace to sice přispěje, samo o sobě nás to však nezachrání a v tomto ohledu je potřeba jednat na rovinu a říkat věci tak, jak jsou, a nelakovat je narůžovo. Ostatně premiér Fiala už dříve ve svých projevech sliboval, že to nemá v plánu, tak by se toho měl držet.