![](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/142970/the-ball-stadion-football-the-pitch-47730-1440x810-c.jpeg)
FOTO: Pexels
Fotbalová HET liga letos nabízí mimořádně atraktivní menu, jaké český fotbal nepamatuje. Český mistr si zajistí účast přímo v základní skupině příštího ročníku Ligy mistrů. Na tuzemské trávníky vyběhnou v dresu Sparty a Slavie hráči, které by si před pár lety v české lize představil asi jen ten největší snílek. Nejpopulárnější sport na světě se navíc zase o kousek přiblíží moderní době. Zápasy bude vysílat ČT sport, placený kanál O2 TV Fotbal a portál iSport.cz.
Titul = Liga mistrů
Největší lákadlo pro kluby i fanoušky. Po třinácti letech zajistí vítězství v lize českému šampionovi účast v základní skupině Ligy mistrů. K tomu dostane český mistr minimálně 350 milionů korun za samotnou účast v Lize mistrů, další miliony by pak přitekly z prodeje lístků a hráčů, případně za uhrané výsledky v „milionářské soutěži“.
Fanoušci se mohou jistojistě těšit na atraktivní soupeře, kteří příští rok na podzim do Česka dorazí. Přijet může Real Madrid, Bayern Mnichov nebo Manchester United. A v letošní sezoně jde o to, který český celek se velkoklubům postaví. Sparta, Slavia, Plzeň či naprosto nečekaný šampion? To se dozvíme nejpozději 26. května 2018, kdy je na programu 30. kolo ligy.
Hvězdné zahraniční posily Slavie
Slavia, napumpovaná čínským kapitálem, přivedla bývalého portugalského reprezentanta Dannyho, který si za Portugalsko zahrál i na mistrovství světa 2010. Velkou část kariéry strávil v Rusku. Ještě na jaře působil třiatřicetiletý Danny jako kapitán Zenitu Petrohrad, se kterým vyhrál v roce 2008 evropský Superpohár. Kdysi nejlépe placeného hráče ruské ligy v roce 2010 vyhlásili nejlepším hráčem soutěže. Danny je typickým režisérem hry, kterého například rival ze Sparty stále zoufale postrádá.
Dalším hráčem s bohatými mezinárodními zkušenostmi, který zamířil do Slavie, je Ruslan Rotan. Ukrajinský záložník se účastnil mistrovství světa 2006 a evropských šampionátů v letech 2012 a 2016. S Dněpropetrovskem si zahrál v sezoně 2014/15 finále Evropské ligy. Ukrajinský celek tehdy podlehl španělské Seville 2:3.
Českému mistrovi se podařilo přivézt z bundesligového Augsburgu ještě někdejšího reprezentanta Turecka, čtyřiatřicetiletého Halila Altintopa. Bratr slavnějšího Hamita strávil většinu kariéry v německých klubech. Na rozdíl od Sparty navíc Slavia hráče získala po konci jejich angažmá, tudíž nemusela platit stovky milionů za přestupy.
Italský trenér a nejméně deset nových, převážně zahraničních, hráčů ve Spartě
Sparta se po 22 letech vydala cestou trenéra, který nevládne češtinou. Vybrala si jednačtyřicetiletého Itala Andreu Stramaccioniho, který postupně krátce vedl Inter Milan, Udinese Calcio a Panathinaikos Athény. Také majitel Sparty Daniel Křetínský se plácl přes kapsu. Letenští přivedli už deset posil, za které utratili zhruba 350 milionů. Nejdražší akvizicí byl sedmadvacetiletý izraelský reprezentant Tal Ben Chaim, za kterého Sparta poslala Maccabi Tel Aviv 76 milionů korun.
Dále Sparta přivedla například Marca Janka z Basileje, Ria Mavubu z Lille, Georgese Mandjecka z Mét, Semiha Kayu z Galatasaraye Istanbul nebo Srdjana Plavšiće z Crvené Zvezdy Bělehrad. Nejpalčivější problém, který Spartu trápí už od lednového odchodu Bořka Dočkala, tedy absence tvůrce hry, Sparta ale stále nevyřešila.
Že bude sparťanská perestrojka bolestivá, ukázal ve čtvrtek první ostrý zápas v kvalifikaci Evropské ligy proti srbské Crvené Zvezdě Bělehrad. Hra Sparty neměla hlavu ani patu a letenští zaslouženě prohráli 0:2.
V sázce je letos hodně. Sparta hrála naposledy Ligu mistrů v roce 2005 a letenské vedení, které právě neoplývá trpělivostí, Stramaccionimu těžko poskytne sezonu na sehrání.
Návrat Pavla Vrby do Plzně
Bývalý trenér národního týmu Pavel Vrba se po necelých čtyřech letech vrátil do Plzně, kde slavil největší úspěchy kariéry. Se západočeských klubem vyhrál dvakrát titul, dvakrát postoupil do Ligy mistrů a třikrát dovedl klub do jarních bojů Evropské ligy. Vrba poté s reprezentací postoupil na EURO 2016. Po neúspěšném šampionátu se dohodl s ruskou Machačkalou, kde strávil necelou půl sezonu.
Plzeň si pochopitelně nemůže dovolit jít cestou drahých zahraničních akvizic, a tak vsadila na českou kartu. Český vicemistr přivedl Aleše Čermáka ze Sparty, Jakuba Řezníčka z Brna a Milana Havla z Bohemians a navrátilce Daniela Koláře, který naposledy působil v Turecku.
Video ve fotbale
Zatím se bezprostředně nejedná o velkou fotbalovou revoluci. Česká liga ale v příští sezoně nasadí do některých zápasů v ostrém provozu videorozhodčí. Jedno takové utkání by se mělo odehrát na podzim, větší počet zjara. Důvodem je zvyšující se počet hrubých chyb, které miliardový byznys ovlivňují. Do budoucna by tak mělo ubýt sporných situací, o kterých fanoušci ještě dlouho mluví (sporné góly, červené karty, ofsajdy). Pro jedny tím fotbal ztratí část svého kouzla, pro jiné konečně vystoupí z konzervativní slupky.
Milan Baroš se vrací do Baníku Ostrava
Baník Ostrava se po jedné sezoně ve druhé lize vrací mezi tuzemskou elitu. Nejvýznamnější posilou klubu je pětatřicetiletý útočník Milan Baroš. Druhý nejlepší střelec v historii české reprezentace, a nejlepší kanonýr EURO 2004, se do svého mateřského klubu vrátil už potřetí. Velký ostravský patriot v Baníku působil už v letech 1998–2001, 2013 a 2014−2015. Nejblyštivější část kariéry prožil v Liverpoolu, se kterým jako první Čech (spolu s Vladimírem Šmicerem) vyhrál v roce 2005 Ligu mistrů. Dále Baroš hrál například za Olympique Lyon nebo Galatasaray Istanbul. Naposledy působil v Liberci.