Evropa, a vynikají v tom zejména nikým nevolení vysocí představitelé EU, neustále opakuje, jak je náš kontinent silný a jak dokáže konkurovat světu. Uprchlická krize ale odhalila slabiny Evropské unie. A bohužel to dokládají i tvrdá ekonomická data z Mezinárodního měnového fondu.
Web HowMuch.net se podíval ve svých vizualizacích na podíl jednotlivých kontinentů a jejich podíl na světovém HDP. A pro Evropu to nejsou lichotivá čísla.
V roce 1982 se Evropa podílela na globálním HDP necelými 28 procenty. Svoji pozici držela zhruba až do přelomu 20. a 21. století, jenže pak přišel sešup. V roce 2009 to bylo 26 %, loni 22 a tento rok to má být jen něco přes 20 procent. A nedá se očekávat žádný vzestup, protože hospodářský rozvoj Evropy je pomalý, v některých zemích dokonce žádný. Problémy obří automobilky Volkswagen i velká imigrace mohou mít v dalších letech na ekonomiku další nepříjemné dopady.
Naopak bouřlivým vývojem pořád prochází Asie, zejména kvůli stále větší Číně. Ta se sice letos na burzách zachvěla, ale podle expertů jí to ještě nezastaví. Asie má na světovém HDP už podíl 33 procent, zatímco v roce 1982 to bylo jen 21 %.
Severní Amerika pak jede na trochu zvláštní sinusoide: Rok 1982 vykázala téměř 35 procent globálního HDP, o tři roky později dokonce přes 40 %, jenže v roce 2009 pouze 28 procent, rok 2001 ji vrátil skoro na číslo 37 a dnes se opět usadila na 28 procentech. Vývoj kolísavý, ale ne neustále slabší, jako je v případě Evropy.
Podívejte se na mapy (zvětší se dvojím rozkliknutím) a podíly jednotlivých kontinentů na světovém HDP: