
Poslankyně Olga Richterová na celostátním pirátském fóru v Ostravě FOTO: FB Česká pirátská strana
FOTO: FB Česká pirátská strana

PŘEDVOLEBNÍ DENÍK / „Dnes si lidi nemohou dovolit být bez práce, protože na to prostě nemají peníze. Proto pak vezmou první místo, které se nabízí, i když třeba tolik neodpovídá jejich schopnostem a možnostem a není tak dobře placené.“ Toto je autentický výrok místopředsedkyně sněmovny za Piráty Olgy Richterové.
Pravda, nebyla to ta nejdůležitější věta dnešního zpravodajství. Ale ukazuje na absurdní stereotypy sociálního státu, které má značná část naší společnosti doslova zažrané pod kůží. Tato jinak sympatická pirátka se domnívá, že dnešní doba je obzvlášť tvrdá, protože lidé bez práce mají málo peněz. Možná si myslí, že v nějaké jiné a lepší době mohl člověk nepracovat a přitom mohl mít dost peněz. A proto asi nebyl tak brutálně nucen vzít místo, které se mu právě nabízí.
Olga Richterová asi často chyběla, když měli ve škole dějepis. V celé lidské historii totiž nebyla doba, kdy by lidé mohli nepracovat a přitom by měli dost peněz. Nerad bych Piráty poučoval, ale dalo by se dokonce říci, že u drtivé většiny lidí v produktivním věku existuje přímá souvislost mezi chozením do práce a množstvím jejich peněz. Vymykají se z toho rentiéři z Manhattanu a pár dalších šťastných destinací, ale jinak to platí skoro doslova pro celé lidstvo na planetě Zemi.
Současná doba není v tomto ohledu o nic tvrdší než všechny doby předešlé. Naopak je zřejmé, že levicový styl sociálního eskamotérství u nás zcela převažuje. Jestliže sněmovna schválila novelu zákoníku práce skoro jednomyslně, je to krajně podezřelé. Vládní i opoziční poslanci totiž svorně hlasovali pro novelu, která zvyšuje o 15 procent dávky lidem v prvních měsících, kdy se ocitli bez zaměstnání. Budou pobírat 80 procent platu.
Zároveň většina poslanců odmítla výpověď bez udání důvodu. Soukromý podnikatel si tak nemůže svobodně říct, že nějakého zaměstnance prostě nechce zaměstnávat. Kromě zákonodárců z ODS a TOP 09 skoro nikoho nenapadne, že jde o zásah do svobodného podnikání, které poškozuje celou ekonomiku a tím v důsledku i ty lidi, kteří jsou závislí na sociální pomoci. Jestli tedy někdo tvrdí, že žijeme v nějakém hrozivém kapitalismu, vůbec neví, jaká je realita ve většině zemí světa. Když to shrneme, žijeme v porovnání s jinými světadíly a s jinými časy v sociálním ráji a ještě na to nadáváme.
Tento luxus si navíc dopřáváme v téže chvíli, kdy lidi na Ukrajině umírají při bombardování ruskou armádou. Většina Čechů ale právě dnes ukázala, že jim je to jedno. Zajímají se totiž takřka výlučně o svá plná břicha. Čerstvý průzkum ukázal, že 61 procent našich občanů je proti tomu, aby náš stát navýšil pomoc Ukrajině v situaci, kdy napadená země přichází o podporu Spojených států amerických. Nepřekvapí nás, že to jsou zejména voliči Andreje Babiše. Hořký úsměv ale může vyvolat fakt, že většina Čechů by byla ráda, kdyby Amerika Ukrajinu dál podporovala.
Češi nejsou vysloveně zlí lidé. Většině z nich se nelíbí, aby Ukrajina padla do ruských pařátů. Jenom by tu její obranu měli zaplatit Američané a ne my.
Nezbývá než si znovu připomenout slavnou větu ze hry „Ze života hmyzu“ od bratří Čapků. Pochází ze scény o líných a omezených chrobácích, kteří se starají jen o svůj malý svět a vůbec je nezajímá širší realita. Ta věta zní: „Hlavně aby bylo dost kapustičky a málo slimáků.“
A takhle si tu žijeme.