Na 70 světových politiků podepsalo prohlášení, v němž odmítají jakékoli pokusy Číny zpochybnit právo evropských zemí budovat vztahy s Tchaj-wanem.
Celkem 70 poslanců a senátorů z Evropského parlamentu, Německa, Slovenska, Pobaltí, Spojených států, Kanady, Austrálie a Velké Británie vydalo v úterý prohlášení na podporu chystané návštěvy české delegace na Tchaj-wanu. Politici a lídři v dokumentu zároveň odmítají snahy komunistické Číny předmětnou cestu zmařit.
It‘s a sovereign right of all countries to develop relations with #Taiwan in line with their national interest& shared values.
That’s why with @AlexandrVondra we initiated int’l statement of solidarity with the Czech Senate President @Vystrcil_Milos ahead of his official visit1/2 pic.twitter.com/HAnvPJdJFr— Miriam M. Lexmann (@MiriamMLex) August 25, 2020
Prohlášení na podporu cesty vedené předsedou senátu Milošem Vystrčilem vydala slovenská europoslankyně Miriam Lexmann spolu s europoslancem Alexandrem Vondrou. Autoři v dokumentu připomínají náhlou smrt Vystrčilova předchůdce Jaroslava Kubery a výhružné dopisy čínských diplomatů, které obdržel krátce předtím. Zároveň se zmiňují o „bezostyšných výhrůžkách“, namířených na trojici českých firem působící v Číně, pakliže by předseda Senátu v přípravách cesty na Tchaj-wan pokračoval.
Dokument, o němž obsáhle informuje tchajwanský deník Taiwan News, připomíná, že Česká republika „má právo budovat obchodní a kulturní vztahy s Tchaj-wanem“ a že Vystrčil, který je z hlediska protokolu druhý ústavní činitel státu, nepotřebuje k návštěvě Tchaj-wanu žádný „souhlas“ Číny.
Cesta, na níž předsedu Senátu doprovodí 90členná delegace včetně pražského primátora Zdeňka Hřiba, je plánována od 30. srpna do 4. září.