
Ilustrační foto FOTO: Jenny Nowak / FORUM 24
FOTO: Jenny Nowak / FORUM 24

PŘEDVOLEBNÍ DENÍK / Máme u nás v Česku politiky i média, kteří považují práci pro ruský zločinecký režim za normální věc, kterou bychom měli tolerovat. Když prezident Petr Pavel podepsal novelu o prodlužování ochrany uprchlíků z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí, jejíž součástí je i zavedení trestného činu neoprávněné činnosti pro cizí moc, hned se spouští křik, jaký je to sporný zákon, který by mohl ohrozit naši demokracii.
Připomeňme, že za neoprávněnou činnost pro cizí moc má pachatelům hrozit až pětileté vězení a v případě válečného stavu i vězení patnáctileté. Vztahovat se má na ty, kdo by pracovali pro cizí zemi nebo organizaci „v úmyslu ohrozit nebo poškodit ústavní zřízení, svrchovanost, územní celistvost, obranu nebo bezpečnost České republiky“.
Kdo má výhrady?
Podívejme se na výhrady. Babišovo ANO tvrdí, že uvedená formulace je prý příliš vágní a zneužitelná. Opozice považuje tento paragraf za ústavně nepřípustný přílepek a hodlá jej napadnout u Ústavního soudu. Podle nedávného rozhodování soudců by klidně mohla uspět.
Dejme tomu, že by kritika způsobu, jakým byla tato nová norma přijata, mohla být legitimní. Takový paragraf by měl určitě v normální situaci projít standardním legislativním procesem, a to nejlépe jako reforma trestního zákoníku. My ale nejsme v situaci, která by se dala označit za normální.
Uvedený paragraf vznikl mimo jiné proto, že přímo v aparátu českého ministerstva zahraničí byl přistižen krtek, který předával informace z ministerstva ruské tajné službě. Tento docela obyčejný zrádce a špion nepřátelské mocnosti byl sice z ministerstva vyhozen, ale bez trestu a bez ostudy. Nebylo mu prokázáno, že by porušil předpisy, dotyčné dokumenty, u nichž byla jeho činnost zjištěna, zřejmě nepodléhaly režimu utajení. Nicméně citlivou povahu zjevně měly.
Kolaborace za tisíce eur
Jedno internetové médium, které často hájí šiřitele ruské propagandy pod záminkou obrany svobody slova, „objevilo“, že za dotyčný paragraf o práci pro cizí moc lobbovaly české tajné služby. Bylo to uvedeno v negativním vyznění, jako by ty tajné služby prováděly něco nemravného. Ve skutečnosti je to zcela logické a správné, že se někdo stará o to, aby bylo možné činnost lidí, kteří pracují proti našemu státu a v zájmu Putinova režimu, postihnout. Jde o elementární obranu bezpečnosti státu.
Nedávno polská vláda zveřejnila poznatky své rozvědky, že ruský režim verbuje ve velkém spolupracovníky, kteří by mu pomohli rozvracet země z východního křídla NATO. Ve zprávě byly uvedeny i částky v eurech, na kolik si třeba může přijít měsíčně aktivní šiřitel ruské propagandy. Šlo o 4 až 5 tisíc eur. Takže 100 tisíc na přilepšenou. Jestli mají v Rusku takové sazby za propagandu, tak si můžeme snadno představit, kolik jsou ochotni Rusové dávat za citlivé informace. Určitě ještě mnohem větší částky.
Je to opravdu zajímavé, když právě v předvolebním období část českých politických stran i část médií usilují o to, aby práce pro Putinovo Rusko byla beztrestnou kratochvílí či normálním vedlejším úvazkem nebo snad regulérním předmětem podnikání. Samozřejmě, že k tomu používají taktiku, že by se takový paragraf dal zneužít a že je vágní. Ve skutečnosti jim určitě nejde tolik o obranu demokracie či svobody slova jako spíše o tu příchylnost k ruskému dubisku. Asi je to takový hlas slovanské krve.