
"Vlastenec" s vlajkou FOTO: Pavel Šmejkal, FORUM 24
FOTO: Pavel Šmejkal, FORUM 24

PŘEDVOLEBNÍ DENÍK / Pamatujete si, jak nám Čechům vzali pomazánkové máslo? A jak nám pak vzali náš tuzemský rum? Tak teď nám vezmou kapustové karbanátky! Vezmou nám chutě našeho dětství. Taková hrůza. Určitě přitom víte, kdo nás o naše kapustové karbanátky okrade. No přeci zlá Evropská unie a Fialova vláda! Babišovo ANO a Babišovi Motoristé by už měli vystartovat na obranu starého dobrého světa ruské nafty a kapustových karbanátků.
Fámu, že Češi přijdou o kapustové karbanátky, roznáší nejsilnější zpravodajský server Novinky. Po tuzemáku a pomazánkovém másle „mají zmizet“ i kapustové karbanátky. Je to psané přesně tak, aby se na to primitivnější čtenář, tedy „čtenář-vlastenec“, chytil. Aby pak zaplakal a vlastenecky se naštval. Nu, a to je voda na Babišův mlýn a na mlýny dalších pseudopatriotů.
Jde samozřejmě o editorskou nezodpovědnost a manipulaci při práci s titulkem.
Je to docela smutné, ale přesně v takovém duchu se takřka jistě povede předvolební kampaň. Ukázaly to již slogany na Babišových billboardech před evropskými volbami v minulém roce, kde byly samé lži o tom, co Čechům poroučí Evropská unie a o co všechno je připravuje. Vrcholem slaboduchosti byla hesla, že EU přikazuje Čechům požírat brouky. Podle analýzy marketingových odborníků se ale české veřejnosti kampaň ANO převážně líbila a pozitivně ji zaujala. To je dobře si uvědomit, abychom byli realisty a věděli, s čím se tu pracuje.
Dětinskost části obyvatelstva je drsnou realitou a důležitým aspektem pro každého, kdo se zabývá strategií masové komunikace. Češi samozřejmě nepřišli o tuzemák, nepřišli o pomazánkové máslo a ani ten milovaný kapustový karbanátek nezmizí. To je účelová lež. Jen se v obchodním styku nemají používat matoucí pojmenování. Jde to ale skvěle využít k nalákání ustrašeného a dětsky konzervativního obyvatelstva, které touží žít ve starém dobrém světě. A tento starý dobrý svět ohrožují cizáci z Evropy. Už od husitských dob, kdy nám, národu Jana Žižky z Trocnova, chtěli zakázat znásilňovat jeptišky v klášterech a upalovat měšťany ve stodolách.
Abychom byli spravedliví, tak tahle hloupost, která je tak velká, až to duní celou zemí, nepotkala jenom náš český národ. Je rozprostřena po celém lidstvu a po celé historii. Dokonce najdeme i analogii, jak nadnárodní evropská moc okradla prosté lidi o jejich čas.
Roku 1582 vyhlásil papež Řehoř XIII. reformu kalendáře. Do té platil juliánský kalendář zavedený Caesarem. Podle něj byl kalendářní rok nepatrně delší než ten skutečný. Tím pádem se kalendář každý rok zpožďoval o přibližně 11 minut. V 16. století už tato chyba činila přibližně 10 dní a byl už problém určit datum Vánoc a Velikonoc.
Reforma, kterou papež vyhlásil, přikazovala vynechat deset dní, načež se změnilo počítání přestupných let, což platí dodnes. Řada zemí s reformou otálela, Rusko dokonce až do 20. století, a proto se bolševická „říjnová revoluce“ odehrála v listopadu. V českých zemích bylo přikázáno, že v roce 1584 bude po 6. lednu následovat hned 17. leden.
Přijetí této novoty provázely nepokoje. Všude po Evropě docházelo totiž mezi lidmi k panice a ke zlobě. Tento „ztracený“ čas vyvolal u některých obyvatel pocit, že byli o něco okradeni. Lidé si mysleli, že jim papež vzal deset dní jejich života. V Londýně, kde anglikánský panovník reformu schválil se značným zpožděním, dokonce proběhla demonstrace a lidé volali: „Vraťte nám naše dny!“
Kdyby lidská hloupost nebyla jedním z faktorů demokratických voleb a nebyla také předmětem účelového zneužívání, byla by jen zdrojem zábavy.
Nikdo nikomu nebere kapustový karbanátek a papež neokradl lidi ani o jediný den. Bludy jsou ale součástí společenské reality. Obrana před bludy je úkol, který splývá v jedno s obranou před Babišem, před Okamurou, před komunisty i před Motoristy.