Britská královna Alžběta II. zemřela ve věku 96 let pokojně, obklopena svou rodinou na zámku Balmoral ve Skotsku. Její smrtí odstartoval maraton přesně určených ceremoniálních akcí. Jak to tedy bude v nadcházejících dnech ve Velké Británii vypadat?
První den po královnině smrti
Ráno se v 10 hodin sešel Accession Council, tedy rada složená z výše postavených vládních činitelů, která oficiálně vyhlásila nového panovníka, jímž se ihned po královnině skonu stal její syn, princ Charles, který si zvolil jméno Charles III. Britský parlament na deset dní pozastaví všechny své aktivity.
Druhý den
Do Buckinghamského paláce bude převezena rakev s královninými ostatky. Stane se tak buď vlakem, nebo bude přepravena letecky. V Londýně bude připravena vláda, aby rakev s královniným tělem přivítala.
Třetí den
Nový král Charles III. bude ve Westminsterském paláci přijímat kondolence a v odpoledních hodinách vyrazí do skotského parlamentu, kde se zúčastní bohoslužby v katedrále sv. Jiljí v Edinburghu. Očekává se, že se setká se skotskou premiérkou Nicolou Sturgeonovou.
Ministerstvo školství rozhodne, zda budou vyhlášeny mimořádné prázdniny.
Čtvrtý den
Král dorazí do Severního Irska, kde mu budou tamní politici oficiálně kondolovat. Mezitím se v Londýně uskuteční nácvik smutečního průvodu mezi Buckinghamským palácem a Westminsterským palácem.
Pátý den
Z Buckinghamského paláce k Westminsterskému paláci vyrazí po slavnostní cestě smuteční průvod s rakví. Bude ji doprovázet rodina a také slavnostní vojenská jednotka. Následně se ve Westminsterském paláci uskuteční bohoslužba.
Šestý den
Od této chvíle bude královnino tělo po tři dny vystaveno na katafalku ve Westminsterském paláci, aby se s ní mohli rozloučit její poddaní. Lidé se budou moci přijít poklonit po 23 hodin denně.
Sedmý den
Uskuteční se nácvik státního smutečního průvodu. Ministerstvo zahraničí musí mezitím zajistit účast zahraničních hlav států.
Osmý den
Král Charles III. odjede do Walesu, kde mu bude opět kondolováno ze strany tamních úřadů a politiků.
Devátý den
Londýn bude „obleženým“ městem, kde budou vznikat divácké zóny v místech, kudy se bude ubírat smuteční průvod.
Desátý den
Oficiální Den národního smutku. Uskuteční se státní pohřeb ve Westminsterském opatství. V pravé poledne budou občané po celé zemi držet dvě minuty ticha. V královské rezidenci ve Windsoru v anglickém hrabství Berkshire a v Londýně se odehrají pohřební průvody a v kapli svatého Jiří na hradě Windsor se bude konat zádušní bohoslužba. Bohoslužbu pravděpodobně povede děkan Westminsteru David Hoyle a kázání bude mít arcibiskup z Canterbury Justin Welby. Premiérka Liz Trussová může být vyzvána, aby přečetla z Bible.
Po smutečním obřadu bude královnina rakev vezena v pěším průvodu z opatství k Wellington Arch v londýnském Hyde Parku a poté pohřebním vozem do Windsoru, kde bude královna pohřbena v kapli svatého Jiří, kde jsou již uloženi její manžel, princ Filip, i otec, král Jiří VI.
Co se nebude konat?
Sportovní utkání naplánovaná na pátek byla z velké části zrušena, a to včetně fotbalových zápasů v anglické fotbalové lize i fotbalové lize Severního Irska. Britský dostihový úřad odložil všechny dostihy a v golfu se v pátek na BMW PGA Championship také nebude hrát. Šestá etapa cyklistického závodu Kolem Británie, která se měla jet v pátek, nebude pokračovat. A páteční den testovacího kriketového zápasu mezi Anglií a Jižní Afrikou byl odložen bez potvrzení, zda se odehraje zbytek pětidenního zápasu.
Očekává se, že divadelní představení po celé Velké Británii se budou zahajovat minutou ticha.
Odborový svaz železnice, námořní dopravy a dopravy oznámil, že stávky plánované na 15. a 17. září budou na znamení respektu ke královně zrušeny. Plánované stávky v září odvolala také Asociace zaměstnanců v dopravě.
Na státních budovách budou viset vlajky na půl žerdi až do dne pohřbu. Výjimkou bude 24 hodin od sobotního poledne, kdy budou vytaženy na vrchol žerdi, aby bylo oficiálně ohlášeno vyhlášení nového krále.
V pátek se ve Westminsterském opatství, katedrále svatého Pavla a na hradě Windsor rozezní k poctě zesnulé královny zvony a v Hyde Parku budou vypáleny salvy v počtu 96 ran, symbolizujících jednu ránu za každý rok Alžbětina života.