Poslanci do čtvrtečního rána schvalovali vládní návrhy zákonů na pomoc občanům, kterých se dotkla vládní opatření spojená s bojem proti epidemii koronaviru. Ve stavu legislativní nouze byly schváleny například změny v insolvencích a exekucích či úprava přijímacích zkoušek na vysoké školy. Předlohy musí vždy ale ještě schválit Senát a podepsat prezident.
Již v úterý se ale opozičním poslancům nelíbilo, že koaliční strany ignorovaly desítky pozměňovacích návrhů. Kritika mířila i na některé vládní kroky a opozice požadovala jasný plán dalšího postupu. Ten bude ale podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) hotový až po velikonočních prázdninách.
Čtvrtek
03:01 Česká národní banka by měla dostat širší pravomoci k obchodování na sekundárních kapitálových trzích. Okruh se rozšíří o obchodování s cennými papíry s delší splatností i další instituce.
Opozice ale upozorňovala na riziko přenesení případných ztrát bank na stát. Podle ní chce vláda prostředky pouze využít na financování většího státního dluhu, aniž by hleděla na možné dopady.
02:55 Tuzemské cestovní kanceláře budou moci odložit vrácení peněz za zrušené zájezdy kvůli koronaviru s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna. Místo nich budou klientům vydávat poukazy. Na odložení platby by měla do 31. srpna příštího roku platit tzv. ochranná doba. Klienti, kteří do tohoto data poukaz nevyužijí, budou mít nárok na vrácení uhrazených záloh.
02:20 Pravidla insolvencí i exekucí se kvůli koronavirové krizi zřejmě změní. Podnikatelé a firmy v přechodných hospodářských potížích na sebe nebudou muset bez zbytečného odkladu podat insolvenční návrh.
02:01 Odložené doplňovací senátní volby na Teplicku asi budou nejpozději v druhé polovině června. Sněmovna dnes takřka jednomyslně schválila zákon, podle nějž se tyto volby musí uskutečnit do letních školních prázdnin.
Středa 8. dubna
23:05 Sněmovna nakonec schválila i opatření pro zmírnění dopadů na nájemce. Mezi pozměňovacími návrhy prošlo například zrušení odkladu vyúčtování služeb a nutnost doložení situaci od úřadu práce.
22.10 Zprostředkovatelé služby Airbnb budou muset nově poskytnout úřadům informace z uzavřených smluv. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je tento krok důležitý kvůli trasování osob, které přicestují do České republiky.
21.05
Vláda dnes měla rozhodnout o zrušení daně z nabytí nemovitosti. Místo toho ministryně Schillerová oznámila, že hodlá zrušit daňové odpočty u hypoték, což byla výhoda, která splácení pomáhala.
Kdyby tahle vláda dělala věci naopak, tak by konečně začala pomáhat.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) April 8, 2020
19:10 Na ochranu podnikatelů před výpovědí z nájmů poslanci nakonec kývli. Změnili ale ochrannou lhůtu pro splatnost do 31. prosinci z původního návrhu vlády, který počítal až s koncem března 2022.
18.02 Poslanci schválili i rozšíření zákona o pojišťování a financování vývozu se státní podporou. Cílem je podpořit proexportní orientaci domácí ekonomiky tím, že českým exportérům vytvoří v této oblasti podmínky, které má k dispozici konkurence v ostatních zemích.
16.35 Na pořad schůze se dostal i návrh na uzákonění ochrany podnikatelů nájemníků před výpovědí z bytů nebo prostor pro podnikání. V případě neschopnosti splácet kvůli důsledkům koronaviru by pronajímatelé do 30. června nesměli nájemníka vystěhovat.
Součástí návrhu je i odklad nájmu na tři měsíce s ochrannou lhůtou splatnosti do 31. března 2022. Pro případ, že by nájemné pronajímatel vyžadoval, je podle ministra obchodu a průmyslu Karla Havlíčka (ANO) připraven i nástroj pomoci ze strany Českomoravské záruční banky.
Podle části opozice se ale jedná o mimořádný zásah do soukromoprávních vztahů, který nemá v ČR precedens.
16.23 Sněmovna dále schválila ve třetím čtení rozšíření pravomoci policistů. Nově by mohli přímo postihovat porušení mimořádných krizových opatření nařízených v souvislosti s epidemií koronaviru SARS CoV-2. Opozice se ale obává zneužití.
Místopředseda ODS Martin Kupka navíc připomněl, že se veřejnost podle dosavadních zkušeností chová disciplinovaně. „V případě jednotlivých excesů může policie využít institut ‚neuposlechnutí výzvy úřední osoby‘,“ doplnil.
Podle přijatého zákona by situace sice mohla skončit také domluvou, ale na základě vyhodnocení konkrétního policisty rovnou i pokutou až ve výši 10 tisíc korun.
15.20 Poslanci schválili kontroverzní novelu zákona o rozpočtové odpovědnosti. Pokud by vstoupila v účinnost, podmínky při sestavování rozpočtu by se rozvolnily na následujících sedm let.
14.01 Vláda pokračuje v odpoledním jednáním. Na pořadu je stále velké množství návrhů, mezi nimi i novela o vysokých školách či exekucích. K hlasování prozatím ale nedošlo ani o úpravě pravidel rozpočtové odpovědnosti.
12.01 Vláda dále projednává návrh na změnu zákona o rozpočtové odpovědnosti. Dokument přitom musely přijmout v minulosti všechny země, které přistoupily k fiskálnímu kompaktu EU. Česká republika by byla po Německu druhá, která by mantinely zákona v tomto období změnila.
Proti kontroverzní novele se navíc staví nejenom opozice, ale i Národní rozpočtová rada. Podle Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) chce vláda ve stavu legislativní nouze prosadit krok, který byl měl trvalé dopady. „Vláda chce bianco šek k dlouhodobým krokům,“ řekl v rozpravě.
Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek navíc upozornil, že zákon již výslovně na případ epidemie myslí. Vláda žádá rozvolnění pravidel, upuštění od rozpočtové odpovědnosti, až do roku 2027.
Vláda pravě teď zneužívá stavu legislativní nouze a tlačí rozvolnění rozpočtových pravidel až do roku 2027! Stávající pravidla ji přitom umožňují v mimořádných situacích překročit fiskální pravidlo 1% strukturálního schodku. Skandální je, že obešla Národní rozpočtovou radu!
— Jan Skopeček (@Jan_Skopecek) April 8, 2020
Opozice navíc připomněla, že vláda hospodařila dlouhodobě nezodpovědně již před epidemií. Rozvolnění je podle ní nejenom zneužitím nastalé situace, ale především důsledkem předchozího rozhazování ministryně Schillerové. „Nepřipravili jste naše finance na horší časy, pouze jste zvedali výdaje v době ekonomického růstu,“ zaznělo také.
11.04 Ministerstvo financí brzy předloží vládě i návrh na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, která je v současnosti ve výši čtyř procent z kupní ceny. Poslanci TOP 09 si ale dnes ve Sněmovně stěžovali, že jim šéfka resortu financí Alena Schillerová (ANO) doposud nevysvětlila, v jaké podobě, a kdy do Sněmovny návrh doputuje.
ODS navíc předložila tento návrh v minulosti již opakovaně. Naposledy v rámci loňského daňového balíčku, aby nedocházelo ke zvyšování daňového zatížení. Vždy to ale vládní většina podpořená komunisty odmítla. Ke kroku se rozhodla přistoupit až nyní, a to v rámci zmírnění dopadů koronavirové krize na živnostníky a další skupiny obyvatel.
1) Ministryně Schillerová totálně selhala u zrušení daně z nabytí nemovitosti. Svými vyjádřeními a odkládáním poškodila českou ekonomiku 2) Když jste z opozice, musíte se přes komunistu Filipa probojovat. Když jste z koalice, nechá vás komunista Filip poslušně mluvit. pic.twitter.com/35ejoJlRoa
— Dominik Feri (@DominikFeri) April 8, 2020
10.52 Poslanci dále projednávají novelu o spotřebitelském úvěru. Nově by mohlo být rozšířeno omezení sankcí z prodlení i na OSVČ a zastropování úroku z prodlení, kdy se stává úvěr těžce vymahatelný.
9.48 Poslanci projednávají novelu zákona o České národní bance. Předmětem návrhu je rozšíření obchodů ČNB a protistran na kapitálovém trhu například o akcie nebo korporátní dluhopisy bank. Doba splatnosti by se pak posunula z dosavadních šesti na dvanáct měsíců. Cílem je zajistit širší možnost financování státního dluhu.
Kompetence tohoto ražení má například Evropská centrální banka. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek ale uvedl, že situace v těchto institucích je neporovnatelná.
Riziko přesunu ztrát z bankovních bilancí do ztrát ČNB je podle něj navíc příliš vysoké. Pozměňovací návrh opozice by proto rozšíření obchodů omezil pouze na státní dluhopisy a jiné cenné papíry se státní zárukou.
Schválení nakonef předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) odložil, dokud nebudou schváleny některé další body.
Úterý 7. dubna
22.52 Vládní poslanci s podporou KSČM odmítli zavedení kompenzace ve výši 300 korun na den pro tzv. dohodáře. Návrh opozičních stran na pomoc pro pracovníky na DPP a DPČ počítal s kompenzací až do výše 15 tisíc korun v období od vyhlášení nouzového stavu do konce dubna, tedy 300 korun na den.
Napnuli jsme společné síly demokratických opozičních stran, abychom prosadili kompenzaci alespoň části fixních nákladů těm, kterým stát ze dne na den zakázal vydělávat, ale ty náklady platit musí. Koalici ANO, ČSSD a KSČM však na zachování živností v ČR nezáleží. Spíše naopak.
— Miroslav Kalousek🇺🇦🇨🇿 (@kalousekm) April 7, 2020
22.44 Nezaměstnaní se budou moci hlásit do evidence uchazečů o zaměstnání i on-line. V rámci návrhu nebudou muset firmy, které zaměstnávají postižené nebo požádají o příspěvky na mzdy zaměstnanců v rámci tzv. kurzarbeitu, dokládat kvůli státním příspěvkům na jejich mzdy a dalším dotacím bezdlužnost. Vládní návrh změn pravidel zaměstnanosti schválila zrychleně Sněmovna.
22.35 Jednotlivci i firmy budou moci zřejmě odložit splácení úvěrů a hypoték o tři nebo šest měsíců. Délku přerušení splátek, o které musí požádat, si budou moci vybrat. Moratorium zavádí vládní návrh zákona o některých opatřeních při splácení úvěrů a Sněmovna jej schválila ve třetím čtení.
22.05 Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné by měli dostat od státu jednorázový příspěvek 25.000 korun jako kompenzaci dopadů krize související s koronavirem. Předlohu schválili poslanci ve třetím čtení.
16.52 Poslanci schválili prodloužení nouzového stavu o dalších čtrnáct dnů do 30. dubna.
Nouzový stav byl prodloužen “jen” do 30.4., ne o celý měsíc, jak chtěla vláda. Je to kompromis, ale otázky zůstávají. Jak jsem dnes řekl v debatě, je to důležité sdělení veřejnosti, že nouzový stav není nic trvalého a lidé mohou vidět světlo na konci tunelu.
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) April 7, 2020