Novým britským panovníkem se stal nejstarší syn zesnulé královny Alžběty II. a dosavadní princ z Walesu. Ve svém prvním prohlášení po nástupu na trůn prohlásil, že truchlí nejen kvůli odchodu vážené panovnice, ale i milované matky. Nový král si ponechá své jméno, i když si ho mohl změnit. Oficiálně tak bude označován jako Karel III.
Každý dědic trůnu má možnost vybrat si nové jméno hned, jakmile převezme moc. Dosavadní princ Charles si tak mohl zvolit jakoukoliv část ze svého jména, které zní Charles Philip Arthur George. Kdyby chtěl odkázat na svého zesnulého otce, prince Philipa, mohl se stát králem Filipem. S tímto jménem by usedl na trůn jako první v historii.
Variantou byl také král Jiří VII. Tak si ostatně nechal po nástupu na trůn říkat jeho dědeček Jiří VI. A to i přesto, že ho celý život blízcí nazývali jeho křestním jménem Albert. Charles se však nakonec rozhodl jít tradiční cestou a své jméno si ponechat. Nový titul má také Charlesova manželka a dosavadní vévodkyně z Cornwallu. Camilla je nyní královna.
Aby po nástupu prince Charlese na trůn měla jeho manželka Camilla titul královny, si přála Alžběta II. „Je mým upřímným přáním, aby byla Camilla známá jako králova choť, až ten čas nadejde,“ oznámila v únoru ve svém poselství k 70. výročí nástupu na trůn. Manželky britských panovníků se sice stávají obvykle královnami automaticky, v případě Camilly to bylo složitější. Je totiž Charlesovou druhou manželkou po tragické smrti princezny Diany, a panovaly tak obavy, jak by to přijala veřejnost.
I když je následníkem trůnu, princ William se automaticky nestane princem z Walesu. Okamžitě však zdědil jiný titul svého otce Charlese, a to vévoda z Cornwallu. Jeho manželka Catherine je nově vévodkyně z Cornwallu. Dosud byli známí jako vévoda a vévodkyně z Cambridge.
První prohlášení krále Karla III.
Krátce poté, co se celý svět dozvěděl o smrti královny Alžběty II., vydal nový král Karel III. své první prohlášení. „Smrt mé milované matky, Jejího Veličenstva královny, je pro mě a všechny členy mé rodiny okamžikem největšího smutku. Hluboce truchlíme nad úmrtím vážené panovnice a velmi milované matky,“ napsal král Karel III. „Vím, že její ztráta bude hluboce pociťována v celé zemi, říších a Commonwealthu a bezpočtem lidí po celém světě,“ dodal nový panovník. Celá královská rodina se podle něj v dobách smutku a velkých změn snažit být ostatním útěchou i podporou. Pozůstalí tak chtějí vyjádřit úctu a hlubokou náklonnost, které ke královně chovali.
K úmrtí královny Alžběty II., která na trůnu strávila 70 let, se vyjádřila i britská premiérka Liz Trussová, která teprve v úterý ve funkci nahradila Borise Johnsona. „Alžběta II. byla skálou, na které byla vystavěna moderní Británie, zprávami o její smrti jsme zdrceni,“ vzkázala. Čtvrtek je podle ní dnem velké ztráty, ale královna, milovaná v Británii i po celém světě, po sobě zanechala velký odkaz. „Bože, ochraňuj krále,“ zakončila proslov před tradičním londýnským sídlem premiérů v Downing Street premiérka Trussová.
Vypadá jako holčička, a stala se královnou
Královna Alžběta II. zemřela ve čtvrtek ve věku 96 let. Smutnou zprávu oznámil Buckinghamský palác. Na sídle britských panovníků v Londýně byla spuštěna vlajka. Alžběta II. byla nejdéle vládnoucí panovnicí v britských dějinách.
Alžběta II. se narodila 21. dubna 1926 jako nejstarší dcera Alberta, vévody z Yorku, a její otec byl tehdy až druhým v následnické linii. V prosinci 1936 však abdikoval jeho bratr Edward VIII., aby se mohl oženit s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou. Z Alžběty se tak stala následnice trůnu. Zpráva o náhlé smrti jejího milovaného otce, krále Jiřího VI., Alžbětu zastihla 6. února 1952 v Keni, na cestě po Asii a Africe, kterou podnikla spolu se svým manželem Philipem namísto churavějícího krále. Ihned se vrátila domů.
„Vypadá jako holčička, a stala se královnou,“ psal britský tisk před 70 lety o té osudové chvíli. Korunovace Alžběty ve Westminsterském opatství 2. června 1953 se stala první korunovací přenášenou v přímém televizním přenosu. Princ Philip musel odejít od námořnictva, aby mohl svou ženu doprovázet při reprezentačních povinnostech, kterých měla hodně. Stál jí věrně po boku od roku 1947, kdy se vzali, až do své smrti loni v dubnu.