
Donald Trump FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

KOMENTÁŘ / Jednání mezi delegacemi USA a Ruska v Saúdské Arábii nepřineslo žádný průlom. Někteří, jako třeba americký ministr zahraničí Marco Rubio, chválí Donalda Trumpa za to, že se jednání vůbec uskutečnilo. To je ovšem krátkozraké. Trump Rusy k jednání nepřinutil. O přímé jednání s Washingtonem bez účasti Kyjeva stála Moskva už před válkou, kdy se její požadavky týkaly i NATO. Připusťme, že pravdu má polský ministr zahraničí Radosław Sikorski, že americká vyjednávací strategie je neortodoxní, ale nadějná. I tak zůstává pachuť z Trumpových vyjádření třeba ohledně toho, že Ukrajina válku začala, nebo zpochybňování legitimity prezidenta Zelenského.
V tom totiž hraje americký prezident přesně podle ruských not. Moskva chce Zelenského pozici co nejvíce oslabit a podle vyjádření amerického prezidenta se zdá, že se jí to daří. Představme si ale následující situaci.
Churchill nebyl nikým zvolen
Je březen 1941, staronový americký prezident Franklin Delano Roosevelt říká, že chce co nejrychleji ukončit konflikt mezi Velkou Británií a Německem. Ve válce podle něj už zbytečně umřelo mnoho lidí. Podle vlastních slov už mluvil s Hitlerem a ten by si ukončení bojů přál. Válka uvázla v mrtvém bodě. Německo zjevně není schopné ostrovní království dobýt, ale Londýn zase nemá síly na osvobození okupovaných území. Adolf Hitler má ovšem jednu podmínku. Winston Churchill pro něj není legitimní vůdce země. Volby se naposledy konaly v listopadu 1935 a podle britských zákonů se tak měly konat nejpozději v listopadu minulého roku.
Spojené státy ústy svého nového velvyslance v Londýně Johna Gilberta Winana vzkázaly Churchillovi, že by měl volby uspořádat co nejdříve, ideálně ještě tento rok. Podle velvyslancových slov je potřeba, aby měl před jednáním přesluhující britský premiér diplomatickou legitimitu. Prezident Roosevelt pak po setkání americké a německé delegace řekl, že Churchilla podporuje jen drtivá menšina britského lidu a konání nových voleb není jen německým výmyslem.
Demokracie ve válce
Velká Británie neuspořádala volby do dolní sněmovny během ani jedné ze světových válek. Válečný konflikt je jednou z mála výjimek, kdy lze takový extrémní krok ospravedlnit. Platí to o to více, že Ukrajina bojuje doslova o své holé přežití. Je nesmyslné kritizovat v takové situaci vyhlášení stanného práva. Pokud tento nástroj nelze využít v situaci, v jaké je v současnosti Ukrajina, pak je úplně zbytečný.
Donald Trump tak působí dojmem, že zatímco pro Rusko má naprosté pochopení, na Ukrajině hledá každou možnou chybičku, kterou by mohl kritizovat. V jeho prvním funkčním období jsme už vícekrát zažili, že jeho slova a činy jeho administrativy můžou být dokonce i opačné. Nelze na to spoléhat, ale lze v to doufat.
Bez ohledu na to, zda nakonec USA skutečně hodí Ukrajinu přes palubu, nebo ne, je ale už jen taková rétorika odpudivá, ostudná a škodlivá.