
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

NÁZOR / Ministr spravedlnosti Pavel Blažek záhy poté, co senátem prošel takzvaný lex Ukrajina, ke kterému se přidala pasáž o „neoprávněné činnosti pro cizí moc“, přichází s novým nápadem. Trestný čin by se měl lépe definovat. Celkem nikdo nechápe, co tak najednou.
„Novou definici diskutovaného trestného činu neoprávněné činnosti pro cizí moc dnes představím zástupcům všech klubů ve sněmovně v rámci pracovní komise pro trestní zákon. Myslím, že by mohla být široce přijatelná,“ napsal Blažek na síti X.
Řeč je o § 318a, kde se například dočteme:
(1) Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude potrestán
a) ten, kdo v úmyslu ohrozit nebo poškodit ústavní zřízení, svrchovanost, územní celistvost, obranu nebo bezpečnost České republiky anebo obranu nebo bezpečnost mezinárodní organizace, k ochraně jejíchž zájmů se Česká republika zavázala, vykonává na území České republiky činnost pro cizí moc,
b) ten, kdo naruší svrchovanost České republiky tím, že na jejím území pro cizí moc sleduje jiného zpravodajskými prostředky, nebo
c) občan České republiky nebo osoba bez státní příslušnosti, která má na jejím území povolen trvalý pobyt, jež v úmyslu uvedeném v písmenu a) vykonává mimo území České republiky činnost pro cizí moc.
Trestné má být i neoznámení nebo nepřekažení tohoto trestného činu. Návrh narazil na odpor, a to nejen v kruzích, které budí dojem, že by jim činnost pro cizí moc nebyla proti mysli.
Právnička a senátorka Hana Kordová Marvanová na síti X tvrdí, že tento zákon je „gumový a zneužitelný“. „I když podporujeme Ukrajinu proti agresi Putinova Ruska, neměli bychom rezignovat na principy právního státu a ochranu svobody,“ napsala senátorka.
Ministr vnitra Vít Rakušan v půlce ledna pro FORUM 24 řekl, že kritiku nechápe. „Vnímám ji jako motivovanou – pravděpodobně – nedostatečnou obeznámeností se zněním zákona, který žádné z rizik, jež kritici uvádějí, neobsahuje. To budu v odborné diskusi dál vysvětlovat. A nepochybně část odporu proti naší snaze postihovat to, když někdo úmyslně, to zdůrazňuji, úmyslně předává cizí moci citlivé informace s cílem poškodit Českou republiku a její bezpečnost, je motivovaná i politicky. Osobně nechápu, komu může postihování takové činnosti vadit.“
Ten zákon je potřebný, protože stát by neměl být v situaci, že je například odhalen úředník ministerstva zahraničí, který dlouhodobě vynášel informace ruské Službě vnější rozvědky, načež je možné ho jen propustit, ale není ho jak potrestat.
Je legitimní diskutovat o tom, nakolik je tento paragraf gumový, byť v posledku je důležité, jak rozumně budou soudy rozhodovat. Je pravda, že občané pociťují mnohdy údiv nad některými rozsudky, a někdy se to zdá dost oprávněné. Srovnávat ale nové znění zákona s 50. léty a připomínat popravy Milady Horákové a Heliodora Píky je dost přitažené za vlasy. Věcně se to však probrat má.
To, s čím přišel Pavel Blažek, ale také vzbuzuje údiv. Zákon právě po bouřlivé debatě prošel senátem a čeká jen na podpis prezidenta, a den poté se ministr najednou ozve a chce navrhnout „novou definici diskutovaného trestného činu“. Co dělal doteď? Přišel na nějaké nové skutečnosti? Nebo mu teprve teď došlo, o čem mluvili odpůrci, a najednou je mu to jasné? Protivníci zákona už jásají, že tohle říkali od začátku.
V diskusi na síti X pak uživatelé sítě celkem pochopitelně činí narážky na proslulou událost, kdy se Blažek v srpnu 2023 „schovával před deštěm“ v hospodě, kde zrovna slavil tajemný muž Hradu Miloše Zemana Martin Nejedlý. Ten Nejedlý, který byl jednatelem české pobočky ruské společnosti Lukoil a v jehož životopisu máme mezeru a nevíme, co dělal deset let v Rusku. Nejedlý měl na Hradě kancelář a byl neoficiálním poradcem a Zeman ho v květnu 2015 vzal s sebou na schůzku s Vladimirem Putinem a tehdejšího velvyslance Vladimíra Remka nechal potupně stát za dveřmi. To bylo naprosté porušení dipomatických zvyklostí.
Nejedlý je prostě podivná figura, která má na „cizí moc“ zjevně silné vazby, takže Blažkův náhlý manévr vzbuzuje různé asociace. Celou věc se zákonem to poněkud kompromituje. Tohle všechno si měl ministr promyslet dřív. Proč to neudělal, samozřejmě nevíme. Bylo by to nesrozumitelné i tehdy, kdyby žádný Martin Nejedlý neexistoval.