Sociálním demokratům se v letošním roce moc nedařilo. Popravdě jejich počínání snad nejvíce vystihuje známá dvojice nepříliš šikovných kutilů z oblíbeného večerníčku, jehož první série nese název …a je to! Pat a Mat symbolizují jednání představitelů České strany sociálně demokratické v právě končícím roce takřka dokonale.
Samozřejmě jisté odlišnosti tu jsou. Pat a Mat jsou dva, zatímco sociálních demokratů je o něco více, svoji podobnost s dvojicí ne zrovna obratných kutilů však nezapřou. V případě předsedy Jana Hamáčka je dokonce i vizuální. Můžeme se sice chvíli přít o to, zda je více podobný Patovi či Matovi. Tvar hlavy – to je celý Pat, ovšem nos – panečku – to je hotový Mat.
Všechny pochybnosti však pohřbí jiný do očí bijící shodný znak – jestli si dovedete obě postavičky vybavit, už asi tušíte, o co jde. Ano, jistě, hádáte správně – Mat má úplně stejný červený svetr, jaký si v letošním roce tolik oblíbil i předseda sociální demokracie Hamáček. Ministr vnitra a vicepremiér mu propadl natolik, že nenosil skoro nic jiného, a jenom, když už bylo moc velké horko, vyměnil ho za červené tričko.
Tím ale paralela mezi sociálními demokraty a dvojicí šikulů ve žlutém a červeném svetru zdaleka nekončí. Velmi užitečným pomocníkem nám v tomto ohledu může být wikipedie, která podrobně popisuje některé typické prvky tohoto seriálu.
Snad nic nevystihuje známé kutily a sociální demokraty tolik jako to, že jejich snaha o řešení situaci naopak zhoršuje. Úsilí Pata a Mata vymotat se z nějaké té lepicí pásky či tapet tak většinou končilo tím, že do nich kromě sebe zamotali ještě nějaký nábytek a kdovíco dalšího, případně udělali ze svého obydlí kůlničku na dříví.
Dumání a poťukání si na čelo
Hamáčkovo vedení sociálně-demokratické strany hrozící volební debakl v letošních krajských a senátních volbách chtělo odvrátit tím, že povolalo do svých služeb jako volebního manažera svého bývalého statutárního místopředsedu a někdejšího hejtmana Moravskoslezského kraje Michala Haška. A výsledek? Sociální demokraté neobhájili jediné senátorské křeslo a z horní komory parlamentu vypadl i její bývalý předseda a „držák“, který zde působil od roku 1996, Milan Štěch. V krajských volbách pak ČSSD opustila hned pět krajských zastupitelstev.
Zásadní je ovšem to, že sociální demokraté stejně jako Pat a Mat mají velmi optimistický přístup k problémům, kterým čelí. Pokaždé doufají, že se jim situaci podaří zachránit nějakým překvapivým, mazaným a důmyslným tahem. Před volbami v roce 2017 to byla rezignace Bohuslava Sobotky na post předsedy.
V letošním roce se to projevilo třeba v tom, s jakou vervou a nadšením sociální demokracie uchopila Hamáčkův červený svetr a využila ho ve své předvolební kampani: Šéf ČSSD si ho ve volebním spotu vyndal ze skříně jako svůj úbor superhrdiny a následně v něm kráčel po střeše ministerstva vnitra – jen vzlétnout a zachránit republiku. Bohužel k ničemu to nebylo a dopadlo to asi stejně, jako když si Pat a Mat chtějí vymalovat.
Wikipedie tento optimistický přístup k věci popisuje velmi půvabně: „Pat a Mat se i v nejzoufalejších chvílích největších katastrof stále, byť často nešikovně a neefektivně, snaží situaci vyřešit. Na žádnou sebehorší situaci nereagují zlobně nebo smutkem. Jejich nejnegativnější reakcí je tak zamyšlené dumání, nebo poťukání si na čelo, ale i to je často spíše gestem nového nápadu.“
Typické gesto Pata a Mata
Lépe by sociální demokraty vystihnout ani nešlo. Teď jsou opět ve fázi dumání a poťukávání si na čelo. Uvidíme, co zajímavého před sněmovními volbami ještě vymyslí. Že by například koalici se Stranou zelených? Zde si opět můžeme posloužit dalším typickým prvkem našeho oblíbeného večerníčku: překvapivý zvrat k horšímu místo dobrého konce.
Ano, i v tomto směru představitelé sociální demokracie směle konkurují slavné dvojici kutilů. Sociální demokraté jsou zkrátka neuvěřitelně vynalézaví v tom smyslu, že když už něco vypadá celkem nadějně, tak to na poslední chvíli pokazí a obrátí v to nejhorší možné.
Letos se jim to povedlo třeba ve sporu s Andrejem Babišem o zrušení superhrubé mzdy; už už se zdálo, že by předseda ČSSD Jan Hamáček mohl zavelet k odchodu z vlády po skončení nouzového stavu, nakonec se ale takového odvážného činu lekl a zařadil zpátečku.
Ona i epizoda s červeným svetrem zpočátku působila celkem sympaticky ve srovnání s tím, co předváděl premiér Babiš. Sociální demokraté z ní však udělali frašku a politický kýč a neustálým opakováním učinili šaškování s červeným svetrem trapné.
Nezapomeňme ale ještě na jeden charakteristický prvek objevující se v seriálu o Patovi a Matovi: typické potřesení rukou. „Když Pat a Mat dosáhnou úspěchu, potřesou si rukama a pak současně udělají rázné gesto s loktem ohnutým do pravého úhlu. Tento jejich pozdrav je typickým gestem seriálu,“ uvádí wikipedie.
Tohle gesto se letos stalo velmi oblíbené. Nezbývá než sociálním demokratům popřát, aby ho udělali i po volbách do poslanecké sněmovny příští rok na podzim: „…a je to!“ můžou po oznámení volebních výsledků zvolat. V duchu příběhů o Patovi a Matovi lze tušit, jak to celé asi dopadne: překvapivý zvrat k horšímu místo dobrého konce.