Solidarita s Ukrajinci prchajícími před válkou vydržela části Čechů jen několik dnů. Na měnící se náladě profitují někteří na Rusko orientovaní politici. Nedůvěru vůči uprchlíkům přiživují především Tomio Okamura a intenzivně také Andrej Babiš, který si na ní staví prezidentskou kampaň.
Ve zkratce jde o přístup: „A nám dá kdo něco zadarmo?“ Případně: „Ano, to je nepříjemné, že je na Ukrajině válka, ale my máme drahý benzin a to je skutečný problém.“ Jasně to říká Babiš: „Děkuju vám všem za neuvěřitelnou podporu Ukrajiny a uprchlíků! Nesmíme ale zapomínat na české občany a hrozbu energetické chudoby.“ Především pod příspěvky na sociálních sítích zmíněných politiků se objevují téměř nechutné komentáře, ze kterých lze chápat, že lidé závidí uprchlíkům, že dostali zdarma konzervu a přikrývku, případně se podivují nad tím, že ti uprchlíci jsou nějací podezřelí, když mají mobil a jsou normálně oblečení.
Jeden za všechny: „Na nás nikdo nemyslí. Jen na ně. A s tou naftou a benzínem to je už moc opravdu. Proberte se sakra vždyť jsme taky jen lidi.“ Tak zní jeden z mnoha podobných komentářů pod příspěvky Babiše na sociálních sítích. Atmosféru vydatně přikrmují jeho uměle vytvořené účty, ale i tak je nálada ve společnosti jiná než před několika dny.
Fakt, že většinou jen matky s dětmi utíkají před válkou, protože jejich manželé a tatínci dětí bojují s Rusy, nebo již padli a rodina přišla o vše, je málo. My máme naftu dražší o deset korun. A to je mnohem větší problém!
Mimochodem, za dražší pohonné hmoty nemůže nedostatek pohonných hmot na světovém trhu (nikdo kohoutky nezavřel), ale jeden z důvodů je panika a zvýšený odběr. Cisterny nestíhají zavážet. Zvýšená poptávka zvyšuje cenu. Vysvětlení nabídl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který bude dnes na vládě řešit, jak ceny snížit. „Než začneme přemýšlet o zastropování cen pohonných hmot, měli bychom si uvědomit, že ropy je na světových trzích dostatek a vliv na růst cen pohonných hmot v České republice má kromě ruské agrese také oslabování koruny a snaha předzásobit se ze strany spotřebitelů,“ popsal Síkela na twitteru.
Mirek Topolánek v České televizi připomněl, že ve vztahu k průměrné mzdě není benzin a nafta nejdražší teď. Nejméně pohonných hmot si občané mohli za průměrný plat koupit v roce 2013.
Každý den se ukazuje, jak dobře je, že tuto zemi už neřídí Babiš. V prvních hodinách a dnech, kdy Putin vtrhl vraždit na Ukrajinu, se konsternovaný Babiš zmohl jen na pár slov, že podporuje vládu Petra Fialy a že Fiala dělá vše dobře. Nic víc. Žádný návrh, žádná konkrétní pomoc. Stejně by jednal jako premiér.
Až teď, po několika dnech, kdy se oklepal a jeho PR tým začal cítit a rozjíždět kampaň ve stylu „Ukrajina ok, ale my máme drahou naftu“, je ve svém. Ukazuje prstíčkem na všechny okolo, jak vše dělají špatně, jak on by to zařídil. Jeho solidarita už dávno zmizela. Pokud by byl Babiš teď premiérem, pravděpodobně by nechal zavřít hranice, nechal by zastropovat ceny benzinu na 30 korunách a prohlašoval by, jak hlavně musíme chránit tu naši zemi a že vlastně nikdo neví, jak to na té Ukrajině je, a ať těm uprchlíkům pomůže někdo jiný.
Nezávislý deník FORUM 24 pro vás připravují novináři, za kterými nestojí žádný oligarcha. Podpořit nás můžete nákupem předplatného Týdeníku FORUM (ZDE) nebo příspěvkem do veřejné sbírky.