Maďarský premiér Viktor Orbán ve svém sobotním projevu označil Slovensko za „odtrženou část země“. Informoval o tom Denník N. Proti jeho výroku rychle protestovali slovenští politici i ministerstvo zahraničí.
Maďarský premiér o víkendu vystoupil na festivalu Maďarů v Rumunsku. Oblast na jižním Slovensku, kde žije přibližně půl milionu etnických Maďarů, označil za „odtržené území“. Na stejném shromáždění před rokem vyvolal Orbán mezinárodní pozdvižení, když řekl, že Maďaři „nechtějí být míšenci“, jak tomu je v některých západoevropských zemích.
„Milí Maďaři z Felvidéku (označení části nynějšího Slovenska v době, kdy bylo součástí Uherska, pozn. red.), je to dost absurdní situace. Žije tam půl milionu Maďarů. Nemůžeme říct, že se kvůli Slovákům nejsme schopni zmobilizovat, i když jistě i oni dělají různé spekulace. Ale to už je součástí života,“ prohlásil Orbán a situaci označil za slabý výkon, pokud chce někdo něco udělat pro svou vlast v „odtržených částech země“.
Slovenské ministerstvo zahraničí si v reakci na Orbánův projev předvolalo maďarského velvyslance Csabu Balogha, aby výroky vysvětlil. „Československo (a později Slovensko) a Maďarsko jsou rovnocenně nástupnickými státy Rakouska-Uherska. Od dnešního Maďarska tedy nemohlo být nic odděleno,“ uvedlo ministerstvo. Zpochybňování územní celistvosti nebo suverenity Slovenska jakýmkoli přímým či nepřímým způsobem je pro něj absolutně nepřijatelné. „Opakujeme proto, že nám jde o normální a mírové vztahy s Maďarskem, ale s respektem a vnímáním vzájemných citlivých otázek. Současná vyjádření maďarského premiéra tímto směrem nejdou,“ dodalo ministerstvo zahraničí.
Ani slovenským politikům se projev Orbána nelíbí. Bývalý premiér a předseda strany SMER-SD Robert Fico ho rázně odmítl. „Odmítám, že Slovensko je odtrhnuté území.
Maďarského premiéra V. Orbána respektuji jako suverénního politika tvrdě obhajujícího národní zájmy Maďarska. Máme stejné názory na význam V4, na životní důležitost práva veta v EU či na válku na Ukrajině,“ napsal.
„Když jsem byl premiérem, podařilo se nám společně konsolidovat komplikované slovensko-maďarské vztahy, protože jsme byli oba politicky silní. Orbán ví, že Slovenská republika je dnes slabá jako nikdy, že ji tři roky vedli a vedou amatéři bez vztahu k vlastní zemi. Ani tak však nemohu souhlasit s tím, aby označoval Slovensko jako „odtržené území“. To je totéž, jako kdybych takto mluvil o Podkarpatské Rusi. Československo bylo v roce 1918 stejným nástupnickým státem po rozpadu Rakousko-Uherska jako Maďarsko,“ upozornil. Podle něj Slovensko potřebuje stabilní, suverénní a sebevědomou vládu, a nadcházející volby v září budou i o tom, zda si podobný slovník vůči Slovensku budou moci zahraniční politici dovolovat.
Orbánův výrok okomentoval i předseda zahraničního výboru poslanecké sněmovny Marek Ženíšek (TOP 09). „Viktor Orbán na sobotním setkání Maďarů v rumunském městě Băile Tușnad označil Slovensko za „odtrženou část země“. Naprosto pitomý a nepřijatelný výrok. Slyším ale veliké ticho od jeho obdivovatelů. Alespoň ti ze Slovenska, třeba Andrej Babiš, by se možná mohli ozvat,“ napsal.
Orbán ve svém projevu kritizoval ale také Čechy, kteří podle něj „přešli na stranu EU federalistů“. „Federalisté zaútočili na Visegrádskou čtyřku a výsledek vidíme: Češi v podstatě přešli na stranu federalistů, Slovensko se potácí, jen Poláci a Maďaři drží,“ řekl Orbán.
Čeští politici se proti jeho slovům ohradili. „Česko je suverénní země a moje vláda hájí naše národní zájmy. Sami rozhodujeme, co v EU prosazujeme, podporujeme nebo chceme změnit. Premiér Orbán byl zvyklý na něco jiného, protože Andrej Babiš byl na něm v evropské politice závislý. V tomto smyslu lze rozumět jeho frustraci. Absurdní nálepkování ale určitě nepomůže potřebné spolupráci středoevropských zemí, ta naopak vyžaduje vzájemný respekt,“ reagoval premiér Petr Fiala (ODS).
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) komentoval Orbánova vyjádření na twitteru. „Jediná změna, kterou Česko ve vztahu k EU prošlo, je posun od oportunismu ke konstruktivní evropské politice založené na sdílených hodnotách. Už prostě nezastáváme postoj: dejte nám naše dotace a nechte si vaše rozumy,“ napsal.