Evropská komise odmítla tvrzení společnosti Meta, že zákony Evropské unie cenzurovaly sociální média, napsala agentura Reuters. Ředitel společnosti Mark Zuckerberg mluvil o cenzuře, když oznamoval změny v moderaci obsahu na svých sociálních sítích. Podle komise evropská pravidla pouze zajišťují, že velké platformy hlídají a odstraňují nelegální obsah.
Zuckerberg tento týden oznámil, že sociální sítě Facebook, Instagram a Threads už nebudou ve Spojených státech používat systém nezávislého ověřování faktů. Nahradí ho uživateli generované „poznámky komunity“, které už nyní používá sociální síť X Elona Muska. Zuckerberg prý nyní bude spolupracovat se zvoleným prezidentem Donaldem Trumpem na potlačení cenzury po celém světě.
„Ověřovatelé faktů byli příliš politicky zaujatí a zničili více důvěry, než vytvořili,“ řekl Zuckerberg ve videu, ve kterém v úterý oznámil změny. Přiznal, že systémy Facebooku pro moderování obsahu omylem vedly k odstranění příliš velkého množství nezávadného obsahu z platformy. „Dosáhli jsme bodu, kdy je tu příliš mnoho chyb a příliš mnoho cenzury,“ řekl Zuckerberg. „To, co začalo jako hnutí za inkluzivnější přístup, se stále více používá k uzavření názorů a vyloučení lidí s odlišnými myšlenkami a zašlo to příliš daleko.“
„Evropa má stále rostoucí počet zákonů, které institucionalizují cenzuru a ztěžují tam budování něčeho inovativního,“ tvrdil potom Zuckerberg.
Evropská komise se proti tomu důrazně ohradila s tím, že její zákon o digitálních službách nenutil ani nepožadoval od platforem odstraňovat zákonný obsah, ale pouze odstraňovat obsah, který může být škodlivý, například pro děti nebo pro demokracie EU. „Absolutně odmítáme jakákoli tvrzení o cenzuře,“ řekl mluvčí komise.
Komise uvedla, že pro použití systému „komunitních poznámek“ v Evropské unii by Meta musela provést posouzení rizik. Unie ale nepředepsala formu, jakou by moderování obsahu mělo mít, takže poznámky uživatelů jsou možné. „Ať už si platforma vybere jakýkoli model, musí být efektivní a to je to, co zkoumáme,“ dodal mluvčí.
Zákon o digitálních službách začal platit napříč státy EU loni v únoru. Nařízení modernizovalo a sjednotilo evropská pravidla pro digitální služby, jako jsou on-line platformy, poskytovatelé sociálních médií a internetových služeb. Hlavní zásadou je, že co je nelegální off-line, musí být nelegální i on-line. V praxi to znamená snazší nahlašování a mazání nelegálního obsahu na sítích, lepší rozeznávání a odstraňování dezinformací nebo větší ochranu dětí na internetu.