Na vojenském letišti v Pardubicích přistálo ukrajinské letadlo Ruslan s dodávkou zdravotnického materiálu z Číny. Bez pompy a civilně, tak jako probíhají podobné transporty v jiných zemích. O to více vyniká absurdita vítacího ceremoniálu vlády na pražském letišti, když přistál čínský speciál. Není však absurditou jedinou.
Prezident Miloš Zeman dlouho mlčel. Nevystoupil s prohlášením k veřejnosti ani v situaci, kdy vláda vyhlásila stav nouze, což by se od hlavy státu očekávalo. Dnes už je jasné, že promluvil až v momentě, kdy mohl poděkovat Čínské lidové republice za dodávky zdravotnického materiálu. Čína prý pomáhá jako jediná. Opomněl nabídku EU ve výši miliardy eur přímé pomoci, zatímco Číně za její „bratrskou“ pomoc draze zaplatíme. V prezidentových představách jistě i zvýšeným politickým vlivem.
Obchodník s čínskými zájmy
Zeman opomněl i výše uvedenou pomoc v rámci programu SALIS, což je smlouva mezi NATO a ukrajinskou společností Antonov Airlines o letecké přepravě těžkého nákladu. Kdekoho pozurážel a nepoděkoval ani tisícům zdravotníků v první linii, které ohrožuje dosavadní neschopnost vlády sehnat jim ochranné pomůcky.
Zeman se ani v kritické chvíli neukázal jako státník spojující společnost, ale jako obchodník s čínskými zájmy. Projevuje čínským komunistům vděčnost, přičemž Čína neimportovala slíbené stovky miliard korun, ale i díky počáteční liknavosti a informační blokádě nebezpečný virus, jehož následky si vyžádají stovky miliard na obnovu země. Raději měl dál mlčet.
Stejně absurdně vyznívá obřadný ceremoniál při přistání letadla čínské společnosti China Eastern na pražském letišti v Ruzyni. Odehrál se den po prezidentově vystoupení, jehož načasování nebylo náhodné.
Obřadná servilita
Příletu letadla s 1,1 milionu respirátorů čínské výroby asistovala vládní delegace v čele s premiérem Andrejem Babišem, ministrem vnitra Janem Hamáčkem a ministryní financí Alenou Schillerovou. Babiš vyzdvihl roli Hamáčka a přítomného čínského velvyslance Čang Ťien-mina, který ještě nedávno vyhrožoval sankcemi kvůli Kuberově cestě na Tchaj-wan.
„Taky děkuju panu Tvrdíkovi, který to organizuje v Číně, a našemu prezidentovi, který měl vždycky excelentní vztahy v Číně,“ uvedl premiér na tiskové konferenci.
Krabice s respirátory byly poté za přítomnosti televizních kamer naloženy do kolony hasičských nákladních vozů a odvezeny do centrálního policejního skladu v Opočínku u Pardubic. Odtud se zdravotnický materiál rozváží na distribuční místa v jednotlivých krajích.
A tady vznikají otazníky. Bylo by logisticky jednodušší, kdyby letadlo s touto pomocí přistálo na vojenském letišti v Pardubicích. Má status veřejného mezinárodního letiště a vyhovuje i potřebám velkokapacitních letadel. Proto bude využíváno pro přistání Ruslanů, což má logiku i z hlediska rychlejšího zavážení nákladu do skladů a jeho následné distribuce na místa potřeby.
Maňáskové divadlo
Z tohoto úhlu pohledu se jeví vítací ceremoniál na pražském letišti jen jako maňáskové divadlo a úlitba „zachráncům státu“, jak se sám označuje hradní kancléř Vratislav Mynář. Aranžmá jako ze 70. let minulého století se neslo přesně v duchu „tvrdíkovské“ servility, jíž jsme byli svědky při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze v roce 2016.
Prezident Česko-čínské komory Jaroslav Tvrdík, který přivedl ke krachu čínskou společnost CEFC, z níž zmizelo 16 miliard korun, si potřebuje vylepšit reputaci. Stejně jako před čtyřmi lety jsou tyto rituály ve zjevné snaze zalíbit se Pekingu přitažené za vlasy. Dodávky přitom nezajistila centrální čínská vláda, ale obchodní partneři, jejichž identitu by měla vláda zveřejnit.
Další absurditou této operace je skutečnost, že vláda a prezident pějí oslavné pajány na dodávky čínských respirátorů, které nemají potřebnou kvalitu pro nejohroženější profese. Tedy ani pro zdravotníky na infekčních odděleních a jejich pacienty.
Do prázdna tak znovu vyznívají premiérova slova z pražského letiště, že vláda chtěla ukázat lidem, že dodávky budou fungovat. „Je to důležitý signál, aby lidé věřili tomu, že ochranné pomůcky zabezpečíme,“ dodal. Opět mystifikoval veřejnost.
Méně kvalitní respirátory
Dodané respirátory třídy FFP2 nechrání proti koronavirové infekci. Tuto ochranu bezpečně zajistí pouze o třídu kvalitnější respirátory třídy FFP3, Čína je přitom vůbec nevyrábí.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch tento deficit připouští. „Je jasné, že na infekčních odděleních, kde ten pacient je infekční a lékař s ním přichází do kontaktu, musí být ta nejvyšší třída,“ uvedl, ale ostatním zdravotníkům by prý měly stačit méně kvalitní respirátory.
Jeho slova rozporuje epidemiolog a šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula. Doporučuje kvalitnější ochranu pro všechny zdravotníky, kteří přicházejí do kontaktu s pacienty. Jinak může dojít k paralýze řady zdravotnických oddělení. Tady vláda nadále selhává a respirátory třídy FFP3 v potřebném množství zdravotníkům dluží.
Premiér Babiš by měl odpovědět na otázku, kdy a kde konečně sežene kvalitní ochranu pro nejrizikovější profese. A proč vláda nebezpečným únorovým rozhodnutím o centrálních nákupech znemožnila zdravotnickým zařízením, aby si tyto pomůcky zajišťovala už dávno a sama.
Zároveň by měla Babišova vláda transparentně zveřejnit, kdy a s jakým výsledkem oslovila dodavatele zdravotnického materiálu z různých zemí. Případné odkazy na chybějící homolagaci přitom neplatí, jelikož ji nemají ani čínské výrobky. Pročínskou propagandou šířené legendě, že čínské dodávky jsou jediná možnost, nelze uvěřit. Minimálně částečně lze diverzifikovat dodávky z jiných zemí, které samy nabízejí spolupráci.
Totalitní Čína není vzorem
Jak daleko je například jednání s korejskou obchodní agenturou KOTRA, která nabízí (na rozdíl od čínských dodávek) vysoce kvalitní testování pro zjišťování koronaviru? Ministerstvo zahraničí obdrželo tuto nabídku v polovině března a podle zjištění deníku FORUM 24 ji podpořilo i velvyslanectví Korejské republiky. Vláda zatím k této spolupráci mlčí.
V boji s koronavirem bychom si přitom měli vzít příklad nejen z Jižní Koreje, ale i z Japonska a především Tchaj-wanu. Nikoli z totalitní Číny, jak naznačuje její místní pátá kolona.
Pro dokreslení všech absurdit je potřeba zmínit oznámení ministra vnitra (sic!) Jana Hamáčka, že v Číně objednává i 500 plicních ventilátorů. Když pomineme, že supluje práci Ministerstva zdravotnictví, to opravdu jinde nejsou k mání?
V současné krizové situaci je už dnes po trestuhodném zaváhání Babišovy vlády dobrá každá pomoc. Vláda si ovšem musí počínat transparentně, neobelhávat veřejnost a v koronavirovém víru nesmí dojít k situaci, že se někdo bude pokoušet vytvářet monopol na „záchranu země“ z Číny, která je původcem současné globální krize. To by byla příliš vysoká daň.