KOMENTÁŘ / Hnutí ANO trvá na tom, že zavedení EET byl dobrý nápad, a hodlá tento systém prosazovat i nadále. Kromě naprosto nezvyklého on-line dozoru a drakonických sankcí přinesl řadu nezákonných excesů. Posledním v řadě je pravomocné rozhodnutí soudu o bezdůvodné šikaně svatebčanů.
Jak zjistil server Podnikatel, Nejvyšší správní soud nyní definitivně dospěl ke stejnému rozhodnutí jako ostravský krajský soud. Oba soudy označily výzvy Finančního úřadu pro Olomoucký kraj novomanželům k dodání osobních dat kvůli kontrole EET za nezákonný exces.
Nezákonné požadavky
Tato kauza byla široce medializovaná. V létě 2018 začali úředníci prošetřovat desítky novomanželů, zda při svatebních hostinách správně vyúčtovaly doklady. Chtěli po nich i takové údaje, kde se konala svatební hostina, kde byli ubytováni svatební hosté a v jakém počtu.
Úředníci po svatebčanech dále požadovali informace, jakým způsobem probíhalo vyúčtování hostiny, zda byla zaplacena záloha, v jaké výši a k jakému datu. Pokud by na obsílku nereagovali do dvou týdnů, hrozila jim pokuta až půl milionu korun.
Olomoucký finanční úřad rozeslal výzvy i těm novomanželům, kteří měli svatební hostinu doma, nic neobjednávali, a tudíž ani neplatili. Vytipoval si je novátorským zjišťováním údajů z matričních úřadů v deseti obcích v blízkém okolí restaurace, kde vznikly pochybnosti o porušení daňové evidence.
Tehdejší ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček arogantně hájil postup svých podřízených. Mohli prý vůči novomanželům použít i represivnější nástroje než úřední obsílku, a sice předvedení policií.
Jejich počínání opakovaně hájila ministryně financí Alena Schillerová, a to i na půdě poslanecké sněmovny. Soulad se zákonem měla podle ní dokládat právní analýza Generálního finančního ředitelství. Není proto divu, že žádné pochybení nenašla ani Janečkem iniciovaná dohledová prověrka.
Zakázané „rybaření“
Už tehdy bylo podle řady daňových expertů počínání finanční správy v rozporu se zákonem, protože svatebčané nejsou povinni předkládat úřadům údaje nezbytné pro správu daní. Počet hostů a místo ubytování jsou navíc soukromým údajem, do kterého státu nic není.
„Potom by se v obdobné situaci ocitli maturanti na maturitním večírku, sedmdesátiletí dědečkové a babičky na srazu po padesáti letech po maturitě nebo sklíčení příbuzní na smuteční hostině po pohřbu. Výklad finanční správy je příliš extenzivní a jeho absurdita je na první pohled zřejmá,“ konstatoval tehdy vedoucí sekce správy daní a poplatků Komory daňových poradců Tomáš Hajdušek.
Zajímavý postřeh připojil advokát Jiří Vaníček. Podle jeho názoru novomanželé pod paragraf daňového řádu použitý finanční správou nespadají, jelikož toto ustanovení směřuje pouze na osoby, které vedou registry v rámci své podnikatelské činnosti. „To potvrzuje rovněž komentář k daňovému řádu od nakladatelství Wolters Kluwer, sepsaný mj. soudci Nejvyššího správního soudu, přičemž spoluautorkou tohoto komentáře je rovněž paní Schillerová, současná ministryně financí.“
Navzdory tvrzení Janečka a Schillerové dal nyní Nejvyšší správní soud za pravdu daňovým expertům. Dané ustanovení není možné uplatňovat na osoby, které získaly požadované údaje jednorázově či nahodile, což je případ vyúčtování svatební hostiny.
Nelze občany takto plošně vyzývat k podání informací státu. Jedná se o zakázanou praktiku „rybaření“, že se možná někdo chytí.
Poslední kapka
Tento exces se stal zjevně poslední kapkou, která přiměla k otočce Andreje Babiše, jenž do té doby svého muže v čele finanční správy hájil. Koncem téhož roku rezignoval z „osobních důvodů“ a nakonec byl přesunut do čela Finančního úřadu pro Jihočeský kraj. Zůstala po něm spoušť státní represe a množství dobíhajících soudních případů.
EET se stala nástrojem pro šikanu drobných živnostníků pokutovaných za sebemenší prohřešky. Mementem je pokuta 11 tisíc korun za prodej koláčku v ceně deseti korun, což je pětitisícinásobek neodvedené DPH.
Bizarní je i pokuta pět tisíc korun za vydání souhrnné účtenky za útratu celého stolu. „Akceptací takového postupu vzniká prostor pro obcházení evidence tržeb a snižuje se tak její efektivita,“ hájila tento postup Schillerová.
Vlajková loď ANO
Andrej Babiš a Alena Schillerová dosud nemohou strávit zrušení EET, která v této podobě funguje jen v několika balkánských zemích. Neustále bájí o její obrovské daňové výtěžnosti, která není podložena žádnými tvrdými daty.
Tento systém chtěli rozšířit na všechny profese živnostníků, čemuž zabránila pandemie covidu a následná změna vlády. Své vlajkové lodi se však nevzdávají a chtějí EET obnovit, pokud se vrátí k moci.
Předpokládají asi, že malí podnikatelé a veřejnost už zapomněli na stovky tisíc kontrol a množství nezákonných excesů, v jejichž popředí vynikají žádosti na doložení údajů o svatební hostině v domácím prostředí. Takových šíleností bylo mnohem víc.