Koalice SPOLU avizovala, že pokud vláda Andreje Babiše, kterou přestali podporovat komunisté, nepožádá poslaneckou sněmovnu o důvěru, vyvolá hlasování o nedůvěře. Okamžitě se začaly ozývat zdánlivě rozumné hlasy o tom, že ve chvíli, kdy by současný kabinet důvěru nezískal, vstoupil by do hry prezident Miloš Zeman. Prý by vznikla jeho vláda. Zdá se, že tito komentátoři nezaznamenali, že Zemanovu vládu už tady máme od voleb v roce 2017 a prezidentův vliv v ní je stále silnější a zřetelnější.
První a nejdůležitější věc je následující: Babišova vláda vzhledem k naprosto katastrofálnímu nezvládnutí pandemie ztratila veškerou legitimitu. Nepřipravenost, nesmyslná opatření, skandální nákupy ochranných prostředků, téměř třicet tisíc mrtvých. I kdyby tu byl někdo, kdo vládní tragédii v posledním roce nesledoval, stačí si přečíst zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu, a je jasno. Třetí vládní strana KSČM oznámila, že vládu již nepodporuje, protože jí zjevně nestačí předchozí úlitby, které Babiš komunistům poskytoval. Je tedy logické, aby se každý poslanec otevřeně vyjádřil, zda takovouto vládu ještě podporuje nebo ne.
Častým argumentem proti rozhodnutí koalice SPOLU je Miloš Zeman a jeho vliv. Jenže oslabený premiér již nyní prezidenta poslouchá v podstatě na slovo a ve všem mu vychází vstříc. Vláda se chystá pustit do tendru na dostavbu Dukovan Rusko i přes veškerá známá bezpečnostní rizika. A šéf ČSSD Jan Hamáček odlétá do Moskvy, která právě nyní znovu vojensky ohrožuje těžce zkoušenou Ukrajinu, aby do České republiky dostal neschválenou vakcínu Sputnik V.
Čím by se tedy nějaká „nová Zemanova vláda“ vlastně projevila jinak? Už ani ten poslední prozápadní maják Tomáš Petříček v ní nezůstal.
Lze s poměrně velkou jistotou předpokládat, že Zeman by v případě vyslovení nedůvěry nechal Babiše dovládnout do říjnového termínu již vyhlášených voleb. Očekávat, že by mu dělalo problém neústavní či snad dokonce nekorektní chování, by bylo po veškerých zkušenostech skutečně naivní. Ovšem to, co doopravdy potřebujeme, je vědět, kdo za Babišovým kabinetem ještě stále pevně stojí. Jsou to všichni poslanci hnutí ANO? Všichni sociální demokraté? Jak jsou na tom komunisté? A jakým způsobem se k věci postaví poslanci demokratických parlamentních stran?
I kdyby čirou náhodou vznikla nějaká forma vlády „odborníků“, v níž by seděli zástupci Pražského hradu, v těch několika zbývajících měsících by to neznamenalo mnoho. Tak předně – v současné vládě má Zeman své koně zastoupené opravdu hojně. Jen namátkou: z ČSSD Miroslav Toman a Marie Benešová, v ANO zastupuje momentálně ruské zájmy ohledně Dukovan dvojministr Karel Havlíček, prezidenta chválí, kdykoli může, Alena Schillerová… A samozřejmě je tu Andrej Babiš. Konec jeho politické kariéry je na dohled, sám je slabý a neschopný cokoli řešit a na rozhodnutích a náladách Miloše Zemana je existenčně závislý.
Obavy z rostoucího vlivu Miloše Zemana jsou prostě a jednoduše liché. Prezident má tolik moci, kolik chce a potřebuje pro destrukci demokratického režimu, a věnoval mu ji Andrej Babiš, v současné chvíli oddaný zástupce jeho zájmů. Demokratické strany usilují o přízeň voličů, kteří chtějí změnu k lepšímu. Voličů, kteří by byli rádi, kdyby Česká republika patřila k demokratickému Západu, kdyby to byla země, kde se dodržují zákony včetně Ústavy a kde nevládne neschopný oligarcha ve střetu zájmů a s minulostí agenta Státní bezpečnosti.
Právě proto by se tyto strany měly jasně vyslovit, zda vláda má či nemá jejich důvěru, a to bez ohledu na to, jak se poté zachová prezident. Jde tu totiž o daleko závažnější otázky, než jsou zájmy obyvatel Pražského hradu. Jedině jasné odmítnutí současného způsobu vládnutí může být prvním krokem k navrácení důvěry ve stát a jeho představitele. To je totiž věc, která bude po volbách chybět opravdu citelně, ať už se budou konat kdykoli.