Znovu a znovu se řeší, zda po volbách neskončí koalice SPOLU, respektive ODS ve společné vládě s hnutím ANO Andreje Babiše. Bohužel k tomu přispívají i někteří významní členové Občanské demokratické strany. Existují ale podmínky, za kterých by se dalo o vládě s ANO uvažovat? V první řadě je třeba říct, že hnutí ANO, se kterým by občanští demokraté mohli vládnout bez rizika, že by je to zničilo a připravilo o věrohodnost, by muselo být úplně jiné ANO, než jak ho dnes známe. Ve skutečnosti by muselo projít vnitřní proměnou, po které by v něm nezůstal „kámen na kameni“, což si lze představit jen velmi obtížně.
Ve svém komentáři pro Info.cz Martin Schmarcz, který svého času působil jako poradce premiérů Mirka Topolánka a Jana Fischera či vicepremiéra Pavla Bělobrádka, před několika dny rozvinul velmi zajímavou úvahu na téma případné vlády koalice SPOLU a hnutí ANO a za jakých podmínek by o ní představitelé koalice mohli přemýšlet.
Schmarcz v souvislosti s nedávným vyjádřením moravskoslezského hejtmana a poslance Ivo Vondráka (hnutí ANO) na toto téma píše: „Aby platila Vondrákova slova o méně komplikované spolupráci SPOLU s ANO než s Piráty, musel by napřed stávající předseda buď zcela odejít z hnutí, nebo aspoň z vysokých funkcí, vzdát se ochranných známek a finančního vlivu. Pak by se členové ANO mohli emancipovat a třeba se i stát součástí středopravé koalice či tolerovat menšinový kabinet. Varianta, že Babiš bude věci řídit z pozadí jako Kaczynski, není reálná. Ne za situace, kdy už není jasným hegemonem a nemůže si tolik diktovat,“ zdůrazňuje Martin Schmarcz.
Je zřejmé, že samotná nepřítomnost Andreje Babiše v budoucím kabinetu rozhodně nestačí k tomu, aby se koalici SPOLU otevřela možnost s hnutím ANO vládnout, aniž by ji to u jejích voličů poškodilo. Schmarcz jde proto mnohem dále, což sice na jednu stranu dává smysl, na druhou je však jasné, že ani tohle v žádném případě nemůže být dost.
Bezmezná loajalita Andreji Babišovi
Stačí se podívat, kdo všechno je dnes součástí vedení hnutí ANO a kdo ho zastupuje ve vládě. V kabinetu jsou to například Alena Schillerová, Karel Havlíček, Adam Vojtěch nebo Klára Dostálová a samozřejmě také Richard Brabec. Ten je rovněž místopředsedou hnutí ANO. Mezi jeho další místopředsedy potom patří šéf poslanecké sněmovny Radek Vondráček či bývalá hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. Předsedou poslaneckého klubu ANO je pak stále Jaroslav Faltýnek.
Těžko si myslet, že dokud by ve vedení hnutí ANO byl nadále někdo z nich, případně někdo z této party seděl ve vládě, dalo by se spolehnout na to, že se Babišovo uskupení od svého zakladatele emancipovalo, jak píše Martin Schmarcz, a přestalo sledovat a prosazovat jeho zájmy. Ostatně, pokud se výše zmínění zástupci ANO něčím vyznačují, je to právě velká, skoro až bezmezná loajalita Andreji Babišovi.
Politický komentátor a mediální poradce Schmarcz ve svém textu dále pokračuje: „Vondrákovo vyjádření berme jako pokusný balónek, zda na druhé straně je nějaká ochota sestavovat vládu s ANO. Hejtman říká, že nechce nahradit Babiše při jednání. Ale ono by bylo nutné víc. Aby koalice se SPOLU mohla dostat jakési reálné obrysy, musel by oblíbený moravskoslezský politik převzít nejen roli vyjednávače, ale i předsedy hnutí. Teprve pak by snad Petr Fiala měl šanci vše vysvětlit voličům a také by mu nehrozilo, že si s touto nevěstou bere i dluhy Agrofertu. Babiš se ale zatím do penze nechystá, a balón je tedy pořád na straně ANO.“
Skutečně nestačí, aby Andrej Babiš odešel do důchodu, opustil politiku a předsedou hnutí ANO se stal Ivo Vondrák. Koalice SPOLU nemůže vládnout s hnutím, které českou politickou scénu a nakonec i vládu zalidňuje Babišovi loajálními figurami. Jedna personální změna je opravdu málo. A to i kdyby byla doplněná tím, že by se Babiš vzdal ochranných známek a finančního vlivu v ANO, jak uvádí Schmarcz.
Hotová personální revoluce
Hnutí, v jehož čele Andrej Babiš stojí, by se muselo od základu přestavět a proměnit a musela by v něm na mnoha různých úrovních proběhnout hotová personální revoluce, aby případný vstup koalice SPOLU do vlády s ním byl věrohodný a neublížil jí. Něco takového si dnes však nelze vůbec představit.
Bohužel úvahy o vládě koalice SPOLU, respektive ODS s ANO bez důrazu na patřičné změny uvnitř hnutí podporují i někteří občanští demokraté. Například hejtman Jihočeského kraje a předseda Asociace krajů ČR Martin Kuba.
Ten se v sobotním rozhovoru pro deník Právo vyjádřil mimo jiné takto: „Svět, který reprezentují Piráti, není podle mě moc veselejší než ten, jaký produkuje Babiš. Nedokážu si vůbec představit, že ODS bude dělat pirátům minoritního partnera. Ta hra by podle mého neměla být o tom, jestli za každou cenu sedět ve vládě, ale o tom, jak prosadit svou představu. A pokud to nedokážu, tak ve vládě nemám co dělat. S kým půjdeme do vlády, je věcí našich předsedů, ale průzkumy ukazují, že bude velmi těžké sestavit stabilní vládu.“
Podobné výroky ODS a koalici SPOLU samozřejmě nemálo poškozují. To už je opravdu lepší vést úvahu směrem, který naznačil Martin Schmarcz, než řešit, že Pirátská strana a hnutí ANO jsou na stejné úrovni. Nejsou. Prostě nejsou. Pirátům se dá vyčítat leccos, ale minimálně jsou demokratickou stranou, ve které fungují demokratické principy a procedury a přes veškerý význam a autoritu jejího předsedy Ivana Bartoše neplatí, že by to bylo uskupení jednoho muže.