Jeden ze zakladatelů iniciativy NE tunelu Moskva-Dukovany Michal Majzner v rozhovoru pro deník FORUM 24 hovoří o rizicích, která podle něj v tendru na dostavbu jaderné elektrárny představuje Ruská federace. „Přijde mi, že kvůli tlaku prezidenta teď v žádném případě nechce vylučovat vláda Rusko a Čínu z tendru, což by bylo nejtransparentnější a logické,“ říká.
Jak vznikla vaše iniciativa a kdo za ní stojí?
V únoru jsme založili s filozofem Václavem Němcem a právničkou, chartistkou Lenkou Marečkovou petici Bez diktátorů, která usiluje o nasbírání 10 tisíc podpisů pro Senát, aby problém získal dostatečnou publicitu. V červnu jsme se rozhodli přidat elektronickou petici na stejné téma, která míří na ministra průmyslu a obchodu. Kolem této petice vznikla komunita dalších aktivních občanů, zakládající signatáři jsou například Josef Bílek, Eugenie Číhalová, Lucie Šíchová a další. Obě petice sbíráme souběžně. V druhé půlce června jsme ohlásili vznik iniciativy NE tunelu Moskva-Dukovany, která kromě současných dvou petic chystá i další veřejné akce.
Čeho se v případě dostavby Dukovan obáváte?
První problém nastává již před zahájením tendru a v jeho průběhu: očekáváme zvýšené působení ruských a čínských tajných služeb. To je samo o sobě logické a dá se to čekat i u západních rozvědek. Ale jak jsme viděli v kauze Litviněnko, Skripal, Koněv a při dalších akcích, hlavně ruské tajné služby se chovají velmi agresivně a neváhají používat i zbraně ohrožující široké civilní obyvatelstvo. Je to druh státního terorismu. V našem případě je ale pravděpodobnější, že využijí osvědčené korupční páky. Tímto působením se snaží Putinův režim lámat evropské demokracie. V našem případě si zavázal našeho prezidenta například volební podporou přes pana Nejedlého (on dal milion korun na kampaň a jemu byl splacen dluh Lukoil Aviation ze zahraničí) nebo Adast Systems (vliv Putinova právníka ve vlastnické struktuře). Završením tohoto problému je fakt, že je premiér Babiš se svými dotačními i jinými problémy na vstřícnosti prezidenta silně závislý. O výstavbě rozhoduje právě vláda s premiérem a kruh se tak uzavírá.
Dalším samostatným rizikem je průnik dalších agentů z Ruska nebo Číny na naše území při samotné stavbě. Ve velkém množství projektových pracovníků nutných pro výstavbu elektrárny bude velmi těžké uhlídat, kolik z nich pracuje i pro tajné služby. To je riziko navíc, další možné zhoršení bezpečnosti českých občanů.
Ale největší riziko je to geopolitické. Rosatom je přímo podřízen ruskému vedení, do jeho portfolia patří například i divize jaderných zbraní, jde tedy o skutečně strategickou součást ruského státu. Vladimiru Putinovi klesá podpora a možná bude potřebovat nějakou další válku na území svých sousedů. Jak se zachováme při dalších evropských sankcích? Odepíšeme desítky až stovky miliard z projektu, pokud budou další sankce, nebo narušíme evropskou soudržnost a ohrozíme tím kriticky svoji bezpečnost? Jen šílenec by šel do takového rizika.
Jednáte o věci s představiteli vlády? Jak jejich postoje hodnotíte?
Sbíráme deset tisíc elektronických podpisů a pak půjdeme předat petici ministrovi průmyslu a obchodu. To je náš plán, abychom vyjádřili velkou nespokojenost občanů v této věci. Nejdříve tedy sbíráme podpisy a pak se pokusíme o přímé jednání – předání podpisů ministrovi.
Přijde mi, že ministr a premiér se vykrucují a hrají na dvě strany. Na jedné straně splnili teoretické úkoly, udělali bezpečnostní komisi, a ta stanovila podmínky pro uchazeče v tendru. Ale v té praktické rovině – zda tedy reálně dojde k posuzování geopolitických rizik a kdy to bude, zda k tomu vznikne například nějaká komise, v tomto vláda naprosto mlží. Otevírá tím prostor pro korupci. Přijde mi, že kvůli tlaku prezidenta teď vláda v žádném případě nechce vylučovat Rusko a Čínu z tendru, což by bylo nejtransparentnější a logické. Místo toho si zřejmě vláda myslí, že to nějak s prezidentem a zahraničními službami těch agresivních států uhraje. Že si nespočítají, jakou hru s nimi naše vláda hraje. To je ale velmi naivní a nebezpečná partie, která nás může vyjít hodně draho.
Výběr dělá ČEZ a co až mu vyjde nabídka Rosatomu o desítky miliard levnější, protože Rosatom bude mít takové příkazy – protože to bude ve strategických zájmech Putina? Kdo pak bude mít sílu vyřadit takovou nabídku „jen proto“, že ve střednědobém horizontu kvůli tomu můžeme přijít až o stovky miliard, nebo dokonce o bezpečnost? Tohle je opravdu ruská ruleta, pokud nebude předem znám jasný postup bezpečnostního zhodnocení.
A spolupracujete s opozicí?
Opozici, některým členům stálého výboru pro jadernou výstavbu, jsme psali. Navíc působíme na sociálních sítích, kde se vyjadřujeme i na profilech opozičních politiků. Mám radost, že dnes společnou řečí požadovali to samé co my – transparentní vyřazení rizikových režimů hned na začátku tendru. Tím přiměli Andreje Babiše, aby to řekl osobně a natvrdo, že rizikové režimy nechce vylučovat, že si máme počkat. Viděli jsme, že v této otázce zamlžuje svou odpověď a zjevně tedy nehraje s občany férovou hru.
Co by měli dělat občané a jak se mohou zapojit?
Na našich stránkách www.netunelu.cz najdou všechny informace. Nejrychlejší možností je podpořit elektronickou petici tam uvedenou šířením na sociálních sítích, a ještě lépe osobním doporučením, e-mailem svým známým, rodině. To nám pomůže úplně nejvíce, abychom dosáhli deseti tisíc podpisů. Nedávno jsme překonali metu 1000 podpisů.
Druhá petice je tedy papírová, pro Senát, a pro ni si mohou lidé vytisknout petiční arch, sbírat mezi známými nebo na veřejných akcích a pak nám podpisy poslat poštou. Nebo založit sběrné místo v obchodě, kavárně, hospodě… Na stránkách máme formulář, kam mohou takové místo přihlásit, nebo nám napsat na Facebook. V této petici máme již stovky podpisů.
Chystáte nějakou akci, třeba demonstraci?
První větší akcí bude předání elektronické petice ministrovi po jejím dosbírání, což předpokládáme na podzim. Ale je možné, že uděláme nějakou akci již dříve, například 21. srpna. Jak se budou blížit sněmovní volby 2021, chceme dávat více a více najevo, že tato vláda chystá „jaderný tunel Moskva-Dukovany“. Pokud samozřejmě do té doby vláda transparentně nevyvrátí veškeré obavy a nevysvětlí občanům, jak přesně bude vyřazování rizikových nabídek probíhat a kdy se tak stane. Dokud budeme mít pochybnosti, budeme vidět a slyšet, aby se více a více lidí dozvědělo, že se vláda chová nebezpečně a nezodpovědně vůči naší zemi.
Kdo by měl podle vás Dukovany dostavět?
Snažíme se zdůrazňovat, že v naší petici neřešíme, zda jádro ano, nebo ne. Takže odpovědí je více: může to být nějaká firma z demokratických zemí, od našich spojenců – to jsou ti ostatní tři uchazeči kromě Ruska a Číny, nebo se možná v této chvíli nemusí stavět vůbec. Tuto komplexní otázku, zda stavět a případně s kým, to necháváme zcela na odbornících a politicích, aby jasně popsali občanům, jaké jsou možnosti, a pak transparentně rozhodli. Debata o tom bohužel moc neprobíhá, všechno je dost zamlžené ohledně takto zásadního projektu, takže chceme alespoň zabránit tomu nejhoršímu. Zabránit výstavbě strategické elektrárny nepřátelskou agresivní mocností. Co je naopak ta nejlepší varianta, to si netroufám říci, to je již jiná otázka.