Bývalý velitel amerických sil v Evropě generál Ben Hodges podle serveru Politico prohlásil, že pokud Ukrajina obdrží od USA rakety ATACMS, umožní jí to zasáhnout cíle na Krymu i další klíčové pozice ruské armády a vyhnat ruské okupanty ze svého území. Rakety ATACMS jsou podle něj přesně to, co právě teď Ukrajinci potřebují.
„Rakety ATACMS jsou přesně to, co právě teď Ukrajinci potřebují. Tyto zbraně by jim umožnily doslova zatlouct klíčové ruské pozice, jako je třeba Kerčský most či ruské letecké základny na Krymu nebo komunikační linie,“ řekl generál Hodges.
S podobným tvrzením není sám. Podle serveru Politico totiž poměrně mnoho vojenských představitelů napříč všemi státy tvrdí, že americké tanky Abrams či německé tanky Leopard by v bojích „naklonily misky vah ve prospěch Ukrajiny“. Jak dal Volodymyr Zelenskyj najevo při své nedávné cestě do USA, je Kyjev přesvědčen, že i malý počet amerických tanků Abrams by pomohl odstranit německý nesouhlas s dodávkami tanků Leopard.
Jak moderní zbraně dokážou opravdu měnit bojovou situaci, ukázalo poskytnutí systémů HIMARS ukrajinské armádě. Díky němu totiž dokázaly ukrajinské jednotky úspěšně ničit ruské jednotky do vzdálenosti až 80 kilometrů. Rusové se však situaci dokázali částečně přizpůsobit a přesunuli svá velitelská stanoviště a řídicí uzly, stejně jako muniční sklady, z dostřelu HIMARS. Pokud by však Ukrajina měla k dispozici rakety ATACMS, neměli by Rusové příliš míst, kam tyto ohrožené cíle přesunout, aby to nezpůsobilo problémy i jim samotným. ATACMS má totiž více než dvojnásobný dostřel v porovnání s HIMARS.
„Musíme být připraveni, že prezident Putin a nejvyšší vedení v Kremlu zatím nevykazují žádné známky snižování svých původních válečných cílů,“ řekl Michael Carpenter, americký velvyslanec při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.
Pokud Ukrajina bude i nadále trvat na tom, že válku ukončí pouze znovudobytí Krymu, mohou boje podle vojenských analytiků pokračovat roky, pokud obě strany najdou vybavení a budou chtít tuto válku vést.
V současné době jsou bojující jednotky zakopány na březích Dněpru. Aby Ukrajina postoupila, musí překročit řeku a obsadit a držet území na druhé straně. „To se rovná obtížnému obojživelnému útoku podobnému vylodění v Normandii ve druhé světové válce,“ řekl generálporučík Mark Hertling, bývalý velitel americké armády v Evropě.
Podle armádních kruhů však nejsou nejdůležitější ani ty nejmodernější zbraně a systémy. Hlavní je efektivní výcvik, logistika a taktika. „Zaútočíme na nepřítele tam, kde to uznáme za nutné, na jakémkoli území. Pokud jde o armádu Ruské federace, musíme je odstranit z našeho území, a nejen z našeho, aby neměli schopnost bojovat a zabíjet naše ženy, děti a naše starce,“ řekl v rozhovoru Oleksij Danilov, šéf ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany.