Zakázat sňatky bratranců a sestřenic a dalších příbuzných navrhuje švédská vláda a Švédští demokraté. Zákon, který by znemožňoval například také manželství strýce a neteře nebo nevlastních sourozenců, by měl vliv především na zvyklosti muslimských přistěhovalců.
Podle vlády totiž existuje riziko, že dívky a ženy jsou v souvislosti s takovými příbuzenskými sňatky vystavovány útlaku a jiným formám nesvobody v souladu s pravidly islámu.
„Vycházíme ze skutečnosti, že tento typ útlaku je velkým společenským problémem. Příliš mnoho mladých lidí má omezený životní prostor, pokud kolektiv uplatňuje dohled nad jednotlivcem. Součástí toho jsou i (vnucené) sňatky bratranců a sestřenic,“ uvedl ministr spravedlnosti Gunnar Strömmer.
Nyní je lidem ve Švédsku zakázáno uzavřít manželství s vlastní dcerou nebo synem či plnohodnotným sourozencem. Nevlastní sourozenci však mohou získat výjimku. Bratrancům a sestřenicím ve svatbě dosud nic nebrání.
S bratrancem se cítí bezpečně
„Připadá mi, jako by se vláda zaměřila na muslimy,“ postěžovala si osmačtyřicetiletá Fatme Farhatová původem z Libanonu, která je vdaná za svého o rok staršího bratrance Nabila. „Je to rasistické, protože je to namířeno proti skupině lidí, kteří v takové svazky věří,“ dodala žena, která pracuje jako učitelka domácích prací.
Ve Švédsku žije od roku 1993, za bratrance je provdaná čtvrt století. „Díky tomu, že jsme příbuzní, se cítím bezpečně. Chtěla jsem někoho, kdo zná můj příběh a dokáže ho přijmout,“ vysvětlila Farhatová, která našla nový domov v jihošvédském Helsingborgu.
Nabil, jenž se živí jako řidič náklaďáku, podle ní ve Švédsku získal jiné hodnoty a dospěl. „Násilí ze cti existuje, to je pravda. A jsou mu vystaveni převážně muslimové. Ale hodně ho ubylo. Nemyslím si, že by si muslimské dívky vyrůstající ve Švédsku dnes připadaly nucené za někoho se provdat.“
„Stejně udělají, co budou chtít“
Farhatová vidí větší riziko ve zdravotních komplikacích, kterými může trpět díte narozené v příbuzenském svazku. Navíc pochybuje, že muslimové budou zákaz, který by mohl začít platit v polovině roku 2026, dodržovat.
„Kdo bude všechny kontrolovat, jestli jsou příbuzní, nebo ne? Přijde mi opravdu hloupé to zakázat, místo abychom lidi informovali o rizicích. Pokud se bratranci a sestřenice rozhodnou uzavřít sňatek, je to jejich volba. A oni to stejně udělají. V islámu může imám oddat pár, aniž by to bylo zapsáno na nějakém úřadě.“
V Norsku byl podobný zákaz přijat letos v létě. Tam se argumentovalo zejména zvýšenými zdravotními riziky v případě, že spolu bratranci a sestřenice mají potomky. Jedná se například o narození mrtvého dítěte, úmrtí kojenců, úmrtí v mladém věku a řadu nemocí.
V desetimilionovém Švédsku žije odhadem asi milion muslimů. Ti se v čím dál větší míře snaží ve švédské společnosti prosazovat svá pravidla a hodnoty. Jak již deník FORUM 24 informoval, kupříkladu ve školkách muslimští rodiče i pod pohrůžkami vyžadují, aby dívky byly mimo jiné odděleny od chlapců a nosily punčocháče i v parném létě.
Nedávno se mezi vyznavači islámu zvedla vlna nespokojenosti, když některé školní jídelny ve Švédsku začaly na jídelníček zařazovat více vepřového masa.