Centrum Locika spustilo vánoční sbírku na pomoc dětem, které se staly obětí domácího násilí. Z dat vychází, že je to asi 22 procent dětí v Česku. Podle dat centra za posledních osm let zemřelo v rodinách na následky násilí 44 dětí, 799 jich mělo trvalé zdravotní následky a přes 15 tisíc potřebovalo péči psychologa.
„Letošní Vánoce sbíráme 321 300 Kč. Poskytneme za ně dalších 210 intervencí v podobě citlivé, včasné a odborné pomoci dětem, které se staly obětí domácího násilí. Této podpory se dětem dostane v Dětském advokačním centru, zatím jediném v ČR,“ oznámila organizace.
„Přejeme si, aby už žádné dítě v Česku nezemřelo v důsledku jakéhokoliv násilí. Pomozte nám vrátit dětem do života bezpečí. Díky Vašemu daru se k pomoci dostanou i děti, které musíme nyní z kapacitních důvodů odmítat,“ dodalo centrum.
V Praze už Locika více než rok provozuje první advokační centrum pro děti, které se staly obětí domácího násilí. Zařízení nabízí na jednom místě prostory pro výslech, vyšetření či terapii. Na pomoci spolupracují různí profesionálové, především sociální pracovníci, lékaři, policisté, psychologové, státní zástupci či terapeuti, kteří případ dětské oběti řeší.
„V Čechách je násilí v blízkých vztazích žitou normou. Dvacet dva procent českých dětí je svědky násilí v rodinách, to znamená každé čtvrté dítě,“ upozornila ředitelka centra Petra Wünschová s tím, že preventivní služby nejsou u nás příliš rozšířené a má to i takové následky.
„Toto jsou čísla, která vypovídají o tom, jak vypadá situace dětské oběti násilí v okamžiku, kdy se jeho situace začne řešit. Mluví nejméně s 29 odborníky na 15 různých místech. Zpravidla se dostane do kontaktu nepřímo až se 47 odborníky a k odborné psychologické pomoci se dostává po měsících až letech,“ řekla.
Právě mezioborová spolupráce v této oblasti stále chybí. Vláda nedávno schválila novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která přinese mimo jiné vznik specializovaného typu pověření, v rámci kterého by služby pro dětské oběti násilí mohly vznikat. Přímo spolupráce napříč obory v ní ale chybí.
Na potřebu advokačních center pro ohrožené děti, která by pomohla nastavit mezioborovou spolupráci, upozornila i poslankyně Barbora Urbanová (STAN). „Znásilněné dítě nemá vypovídat víckrát než jednou. Přesto se to děje. Pomohla by advokační centra, kde by se donutil systém, aby spolupracoval (mezioborová spolupráce), a natočil si výslech jednou a naposled. A tak se ptám: to je problém v čem přesně? Budu vděčná všem kolegyním i kolegům, kteří se to ve sněmovně budou snažit opravit. A doufám, že nám to projde,“ napsala Urbanová na sociální síti X.