„Pane premiére, pane Rakušane, fakt chcete někomu ještě tvrdit, že vaše migrační dohoda nebyla pro pašeráky a nelegální migranty pozvánkou do Evropy?“ napsal na sociální síti šéf hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš. Jeho slova odmítl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) s tím, že o žádnou pozvánku nejde.
„Ale kdeže pozvánka. Ta dohoda, kterou jste se snažil vyjednat vy a kterou teď démonizujete, když jsme ji konečně dotáhli, totiž ještě neplatí. Začne platit, až ji schválí Evropský parlament. A pak nám pomůže líp řešit právě ty věci, na které poukazujete. A to bez povinných relokací. Řešení, ne strašení. A fakta, ne lhaní,“ vzkázal ministr Rakušan poslanci Babišovi. „Abyste se zase nemusel za něco omlouvat, to se vám teď děje nějak často, což?“ dodal ministr vnitra.
Reagoval tak na Babišova slova, kterými se pustil do vlády kvůli nelegálním migrantům. „Na Lampedusu dorazilo 10 tisíc nelegálních migrantů za tři dny. Jen do Itálie přišlo přes moře od začátku roku 123 860 migrantů a to je dvakrát více než vloni. Němci pozastavují plnění Dublinských dohod, Francie zpřísňuje ostrahu hranic. A u nás vyskakují migranti z dodávek,“ napsal na sociální síti šéf hnutí ANO. „Pane premiére, pane Rakušane, fakt chcete někomu ještě tvrdit, že vaše migrační dohoda nebyla pro pašeráky a nelegální migranty pozvánkou do Evropy?“ strašil dále Babiš.
Reformu migračních pravidel Evropské unie, na které se na počátku června shodli ministři vnitra unijních zemí, kritizovali opoziční strany také na středečním jednání bezpečnostního výboru. Podle nich obsahuje migrační kvóty. Rakušan na jednání však upozornil, že dohoda, o které budou členské země v příštích měsících jednat s europoslanci, nezahrnuje povinné přerozdělování uprchlíků, je v souladu s dlouhodobou pozicí Česka a je založena na finanční solidaritě mezi unijními zeměmi. Jednání o reformě výbor nedokončil, vrátí se k němu zřejmě na jedné z budoucích schůzí.
„Tady se hraje se slovem kvóty, ale jde o relokace. A žádné povinné relokace, aby někdo České republice řekl – takový a takový počet migrantů musíte vzít na své území – tam samozřejmě není. Je tam společný rámec evropské solidarity, jak Evropa dohromady může čelit migrační krizi,“ vysvětlil Rakušan. Návrh podle něj především obsahuje zpřísnění hraničních procedur a návratové politiky, lepší ochranu vnějších hranic EU nebo přísnější pravidla pro žadatele o azyl. Reformu ANO i SPD kritizovaly už v červnu. Ve sněmovně ale neprosadily návrhy, podle nichž by dolní komora nesouhlasila s přijetím povinné solidarity.
Text dohody ukládá Evropské komisi, aby každoročně analyzovala celkovou migrační situaci v Evropské unii i v jednotlivých státech. Na základě hodnocení má poté doporučit unijním státům rozdělení požadovaných 30 tisíc žadatelů o azyl ročně. Přitom má přihlížet i k počtu státních příslušníků třetích zemí nebo osob bez občanství těšících se dočasné ochraně. Tu v Evropské unii požívají výhradně lidé prchající před ruskou agresí na Ukrajině.