Adam Komers téměř 25 let pracoval v České televizi. Byl jednou z tváří tzv. televizní krize a výhrady k vysílání veřejnoprávního média má i dnes. Ostře kritizuje také prezidenta Miloše Zemana a vicepremiéra Andreje Babiše, jehož zásahy proti živnostníkům prožívá jako majitel a provozovatel obchodu Naturel na vlastní kůži.
Hovoříme spolu poté, co proběhla velká kauza na TV Prima, která neodvysílala Show Jana Krause. Jak se na to jako člověk, který dlouhá léta pracoval v televizi, díváte?
Celé mi to připadá strašně divné. Takovýto druh cenzury – nebo pokus o ní – je opravdu nepochopitelný. Výmluvy na vyváženost by platily u zpravodajských či publicistických pořadů, ale Show Jana Krause je zábavná talk show. Tam hovořit o nějaké vyváženosti je alibismus.
Celá věc souvisela se státními vyznamenáními. Jak hodnotíte to, že někteří lidé si od prezidenta přes to všechno ocenění vezmou?
Já jsem o tom přemýšlel již loni, když začaly tanečky s pozváním a nepozváním některých rektorů. Říkal jsem si, jak bych se zachoval já. Vím zcela bezpečně, že bych vyznamenání z rukou tohoto člověka nepřijal, neumím si tedy představit, že si někdo zcela vážně půjde v dnešní situaci převzít z rukou pana inženýra Zemana jakýkoli metál. Pro mě je to nepředstavitelné.
Někteří lidé ale argumentují tím, že se nejedná o vyznamenání od prezidenta, ale o vyznamenání státní a o to, že 28. říjen nemá společnost rozdělovat, protože je to svátek nás všech.
Společnost rozdělil pan inženýr Zeman. Není o čem uvažovat, je to nepředstavitelné převzít cokoli z jeho rukou.
Přesto z toho bude mít ten největší prospěch někdo jiný.
Já jsem z celé té situace hodně rozpačitý. Přemýšlím o tom, kudy chodím. Jsem přesvědčen, že nebezpečí číhá úplně jinde, v tuto chvíli mlčky vyčkává a poté nás umlátí koblihami. Je otázkou, jak přesvědčit národ a voliče, že je to velmi nebezpečná situace a že z ní může těžit někdo třetí, ten, kdo se v posledních dnech tak trošku skrývá.
Je vůbec možné ten národ přesvědčit, když má Babiš v rukou média?
Pro mě je to dost těžko pochopitelné. Osobně vůbec nechápu, komu tento člověk může imponovat. Vidím v tom obrovské zlo – podnikatel, který profituje na dotacích, on podniká s penězi daňových poplatníků. A tento člověk vyrazil proti živnostníkům, tedy proti těm, kteří po státu nic nechtějí a živí se sami bez těchto dotací. To je taková nehoráznost, skutečně jsem si nemyslel, že se něčeho takového dočkám v demokratické zemi. To co se chystá na živnostníky, je atentát. Vymyslel jej pan Babiš, ale stejně odpovědní jsou za něj jeho koaliční partneři, tedy ČSSD a KDU-ČSL. Zničí to spoustu podnikatelů, mám signály od několika lidí, kteří budou muset skončit. Někteří to nezvládají mentálně, někteří vědí, že to nezvládnou finančně. Ekonomika zdejšího drobného podnikání je nastavená tak, že se to nedá utáhnout. Ale právě to je cílem – zlikvidovat drobné podnikatele, všechno nechat na velkých korporacích a ty živit dotacemi. Samozřejmě, že z živnostníků nemá stát tak vysoké daně a odvody, ale jsem zvědavý, kdo bude dělat ty služby, kdo bude dělat obchod na vesnicích, kde je už teď obrovský problém… Tohle všechno pan Babiš spolu s ČSSD a KDU-ČSL likviduje.
Právě spolu sedíme ve vašem obchodě Naturel. Bude tohle všechno mít dopady na vás?
Já se obávám, že bude. Jsem tady sám, nemohl jsem si dovolit někoho zaměstnat, ale uvidím, jak to bude fungovat. Bojím se, že nepřežiju. S evidencí tržeb ještě souvisejí všelijaká hlášení, zákonné úpravy, které de facto státu vůči živnostníkům umožňují cokoli. Na koho si pan Babiš zasedne a ukáže prstem, toho zcela zákonným způsobem zlikvidují. Osobně se domnívám, že je to novodobý způsob znárodnění.
V čem podle vás spočívá to, že to lidem nevadí a Babiš stále vysokou má podporu?
Samozřejmě vidím vinu na předchozích vládách, to se nemělo stát. Obrovské množství chyb nahrálo panu Babišovi v jeho dnešních rejdech, objevilo se mnoho omezení a přílišného utahování opasků a ty vlády proti sobě určitě popudily mnoho lidí úplně zbytečně. Stejně tak to, co se dělo na úřadu vlády. Ale měli bychom si uvědomit, co se děje dnes, měly by si to uvědomit politické strany a nominovat takové lidi, aby byly volitelné. Pak se tady může něco změnit. Zatím to tak ale bohužel nevypadá.
Jakou roli v tom podle vás sehrávají média?
Nebýt některých internetových médií, která se mi zdají vesměs nezávislá a rozkrývají různé kauzy a přinášejí informace, nemám co sledovat. Noviny vůbec, na televizi nemám čas a nemám ani pocit, že bych se z ní něco zásadního dozvěděl. V televizi už se dnes jenom vyvažuje ve stylu pět minut žid, pět minut Hitler. Myslím si, že to je úplně zcestný přístup a národ je jen maten.
Není v tomto situace veřejnoprávních médií prostě příliš složitá?
Ano, je velmi složitá. Ale to jsme si způsobili také sami, tím, že je jim neustále brána nezávislost. Politické strany si z ní udělaly hlásnou troubu, kterou de facto řídí rada složená, až na výjimky, hlavně z všelijakých partajních lokajů a trafikantů. O tom, že změna je nutná, není pochyb, několik minulých vlád včetně té současné to měly dokonce v programovém prohlášení, jenomže skutek vždycky tak nějak utek.
Jak jste tohle poznal vy osobně?
Víte, ke mně osobně se tohle nedostalo, mě potom už jen odstranili. Já jsem k věcem přistupoval profesionálně a věděl jsem, co můžu a co ne. Nenechal jsem se nikým ovlivnit. Ale samozřejmě byly všelijaké telefonáty a tlaky, to je nepochybné. To, co se začalo dít třeba s tzv. Podnětem 24, pod který jsme se já a Daniela Drtinová otevřeně podepsali, ukázalo, že ani naprosto jasné a doložené věci nebyla vůle řešit a tak se jednoduše zametly pod koberce a linolea Kavčích hor.
Myslíte si, že je reálné, že má na televizi vliv i prezident? Taková představa se tu objevovala právě kolem „cenzury na Primě“.
Tady se od dob opoziční smlouvy vytvořila různá uskupení, která ovládají tu něco, tu něco jiného. Jakýsi mafiánský systém, do kterého nikdo pořádně nevidí. A pak je tady spousta lidí, kteří takzvaně odezírají ze rtů – na věc nemají svůj názor, ale používají autocenzuru už předem. To jsem zažil i na Kavčích horách, kde zaznívalo: „Tohle ani nebudeme nabízet, to by neprošlo.“ Je to obrovský problém. Na odpovědných místech je řada nesvéprávných lidí a podle toho to vypadá.
Máte pocit, že je to stále ještě pozůstatek komunismu?
Já jsem taky člověk, který prožil polovinu života v komunismu, ale necítím se tím oslaben co se týče charakterových vlastností. Naopak mohu srovnávat, a tudíž si strašně moc cením svobody, proto jsem také odešel z České televize. Měl jsem pocit, že jako zaměstnanec veřejnoprávního média nemohu říci, že se mi prezident Zeman zdá podezřelý. V českých představách si zaměstnanec veřejnoprávního média nesmí nic myslet, což je samozřejmě nesmysl a pokrytectví.
Nakonec bych se zeptala na váš pocit – mluvili jsme teď o minulosti – zdá se vám, že se nyní vracíme zpátky?
To tady cítí mnoho lidí a mnoho z nich je na to velmi senzitivních. Ten, kdo prožil komunismus a zejména normalizaci, vidí, co se děje. Najednou se vracíme někam, kde už jsme byli, a kde víme, že to nebylo dobré.