Novinář a vinárník Adam Komers, někdejší výrazná tvář protestů pracovníků České televize z doby opoziční smlouvy, oslovil poslance a členy Rady České televize otevřeným dopisem, v němž varuje před aktuální snahou politicko-podnikatelských skupin znásilnit a ovládnout veřejnoprávní televizi a zajistit si prostřednictvím šikanózních metod její poslušnost.
Komers zaslal dopis deníku FORUM 24. Zde je jeho plné znění:
Vážená paní poslankyně,
vážený pane poslanče,
vážení členové Rady České televize!
Je tomu přesně 20 let, kdy tehdejší Rada České televize svými neuváženými a především netransparentními kroky vyprovokovala tzv. televizní krizi, která vyvrcholila stávkou zaměstnanců a dlouhými celospolečenskými nepokoji.
Obávám se, že nyní, po dvaceti letech od chvil, na které mnozí opravdu neradi vzpomínáme, se z podobných příčin ocitáme na prahu krize další. Jako by se mocní nepoučili, jako by zapomněli, že nezávislá média veřejné služby jsou nedílnou součástí zdravé demokratické země, že jsou zkrátka pro společnost výhodná a důležitá.
Zase se tu vytvořila politická skupina, která má potřebu televizi veřejné služby jaksi znásilnit a přimět k poslušnosti či mlčenlivosti o věcech, které současné vládnoucí garnituře zjevně nejsou po chuti. Navíc je naprosto zřejmé, že šikanózní jednání vůči vedení a zaměstnancům ČT je praktikováno v období před důležitými parlamentními volbami z politicko-podnikatelských kruhů, které si navykly důležitá soukromá média ovlivňovat, buď na základě přímého vlastnictví, nebo finančně, zadáváním objemu reklamy výměnou za jistou „vstřícnost“.
Jistě chápete, že hrozícím ovládnutím televize veřejné služby se dostáváme na opravdu tenký led, který ale pod tíhou špíny, lží a hloupých intrik zase praskne a prolomí se do divokých vod rozkladu, společenského napětí a neklidu.
Netvrdím, že nad Českou televizí nemá být uplatňována účinná kontrola. Ostatně, sám jsem od začátku všech podezření, dohadů, či spíše pomluv o jejím neprůhledném hospodaření zastáncem hloubkových auditů nakládání s koncesionářskými poplatky, tedy veřejnými penězi, Nejvyšším kontrolním úřadem. Kvůli dosavadní nevůli Poslanecké sněmovny PČR příslušný zákon o NKÚ v tomto smyslu upravit, či novelizovat zákon o ČT tak, aby se televize veřejné služby nemohla stávat předmětem trapných politických kšeftů při každé volbě radních nebo schvalování zpráv o hospodaření, mají ke svým účelovým rejdům volné pole působnosti lidé typu paní Bobošíkové a spol. nebo bývalých zaměstnanců, nyní také radních, kteří kvůli neschopnosti či důvodným podezřením z nekalostí museli před lety ČT opustit a nyní se, už jako členové rady, přišli současnému vedení pomstít.
V ČT jsem prožil skoro čtvrt století a vím toho dost, abych si takové tvrzení dovolil vyslovit. I na základě osobních zkušeností těsně před mým odchodem z ČT mohu jen potvrdit, že nadřízenost a účinnou kontrolu si nelze plést se šikanou či vendetou, protože v takové atmosféře se dá opravdu jen těžko pracovat, natož umělecky tvořit.
Ujišťuji Vás, že nejen já, ale i velká část občanské společnosti situaci kolem České televize bedlivě sledujeme a společně jsme připraveni udělat maximum pro obranu této důležité instituce demokratického právního státu a veřejné kontroly politiky, exekutivy i justice.
V úctě a s přáním pevného zdraví, klidného adventu a požehnaných Vánoc nám všem!
Adam Komers
držitel mezinárodního ocenění ICFJ
The Knight International Press Fellowship Award
za obranu nezávislosti České televize v letech 2000–2001