ROZHOVOR / Adam Trunečka byl před volbami do Evropského parlamentu označován za jednoho z možných skokanů kandidátky Starostů. Nakonec na mandát nedosáhl, skončil „druhý pod čarou“ s více než 12 tisíci preferenčními hlasy. To hodnotí jako úspěch. Celkových 8,7 procent pro Starosty podle něj není ostudou, i když doufali ve víc, řekl deníku FORUM 24 krátce po vyhlášení výsledků.
Jak hodnotíte výsledek Starostů v eurovolbách?
Stejně jako Vít Rakušan, doufali jsme v lepší výsledek, nepovažujeme to za úspěch. Ale na druhou stranu to beru i tak, že v celostátních průzkumech máme dlouhodobě kolem 7-8 procent. Tohle jsme trošku překonali, vlastně s minimálním rozpočtem a obrovským nadšením, měli jsme velké množství dobrovolníků. A podařilo se nám dostat na číslo, které minimálně není ostudou. Já ho vlastně považuji za malinkatý úspěch, i když jsme doufali ve víc.
Vy sám jste dostal přes 12 tisíc preferenčních hlasů, takže jste druhý pod čarou, po Andreji Poleščukovi. Jak tohle hodnotíte?
Jako obrovský úspěch pro sebe. Já jsem od začátku říkal, že bych rád dal pěticiferný počet kroužků, a 12 tisíc mě hrozně potěšilo. Podařilo se mi, doufám, zmobilizovat spoustu mladých lidí, ale dostával jsem před volbami opravdu desítky, stovky zpráv od voličů i ze starších generací, kteří říkali, že chtějí do europarlamentu dostat mladého kandidáta.
Výsledek Andreje Poleščuka, kterému je taky do 30 let, je taky silný. Pak máme i další mladé kandidáty, co překvapili, například Adriana Chochelová, která i z nižší příčky dostala dva tisíce preferenčních hlasů. Myslím, že jsme jako Starostové ukázali, že jsme nejen hnutí regionů, ale i hnutí mladých lidí.
Před volbami vedli Starostové kampaň proti Filipu Turkovi (Přísaha a Motoristé), který nakonec získal mandát europoslance, a dokonce dostal přes 150 tisíc preferenčních hlasů. Nepomohla mu tedy nakonec ta kampaň STANu?
Já jsem Filipa Turka zaznamenal už dávno před tím, než oznámil kandidaturu. On má na sociálních sítích dlouhodobě dosahy v řádu stovek tisíc. Myšlenka, že bychom ho najednou zviditelnili, mi připadá lichá.
Ve volbách se nám podařilo dostat na číslo, které minimálně není ostudou.
Jak Přísaha a Motoristé, tak koalice Stačilo! přeskočily Starosty. Jak tohle vnímáte?
Vnímám to jako varování a do jisté míry jako protestní hlas. Je vidět, že občané nejsou v poslední době spokojeni, a na těch výsledcích to je znát. Evropské volby jsou dlouhodobě ve spoustě států trošku protestní volby, takže to nevnímám tak, že by ti voliči byli komunisti nebo fašisti, rozhodně bych je takhle neoznačoval. Jsou to prostě lidé, kteří jsou frustrovaní. Máme za sebou opravdu těžkou krizi, která dopadá na jejich každodenní životy, a já doufám, že s tím, jak se teď začne ekonomika zlepšovat, tak se to otočí. Ale hlavně, že naše vláda zabere a bude mít lepší výsledky než dosud.
Tohle byla vaše první kandidatura, jak tu zkušenost hodnotíte?
Byla to jízda. Tři čtvrtě roku práce, nejdřív na volebním programu, který jsem koordinoval, potom i samotná kandidatura. Měl jsem desítky dobrovolníků, co za mě pracovali opravdu neskutečným tempem. Až mě překvapilo, kolik lidí jsem inspiroval. Nečekal jsem, že tady budu stát s tímto výsledkem. Z nuly na 12 tisíc. To nepovažuji za špatný výsledek.
Už víte, co plánujete dělat dál?
V pondělí ráno jsem hned byl v Bruselu, protože STAN chce, abych tam v rámci předvoje zajišťoval nějaké technické věci. A co bude potom, ještě uvidíme.
Hodně jste se v rámci kandidatury setkával s nenávistnými komentáři, třeba i kvůli vašemu věku. Neodradilo vás to od budoucí politické kariéry?
Na ty komentáře jsem zvyklý, jsem zvyklý i na výhrůžky smrtí. Takže to pro mě nebyla žádná novinka. Čekat se to dalo.
Co mě naopak motivuje, je výsledek 12 tisíc kroužků. To, že jsem na kandidátce na počet kroužků čtvrtý, je obrovský výsledek. Všechny ty hejtry tímto zdravím, a nechci říkat, že jsou to zlí lidé nebo tak něco. Já naprosto chápu, že mi třeba kvůli věku nevěří. Ale chtěl bych jim vzkázat, že očividně podporu spousty lidí mám, a kvůli nim politiku chci dělat dál.