Adam Vojtěch působil v posledních týdnech ve funkci ministra zdravotnictví odevzdaně, unaveně a smutně. Jako by vysílal podprahové signály volání o pomoc. Babiš ho před médii znemožňoval, mnohdy se znemožnil i sám a mezitím se situace s počtem nakažených zhoršovala do neúměrných výšin. U mnoha lidí odchod mladého „ministra covidu“ vyvolává lítost, ale to je jen dojem, kterému bychom neměli podléhat.
Premiér Andrej Babiš o Adamu Vojtěchovi často mluvil stylem, jako by byl ex-ministr nesvéprávný. Povídal o něm, že se na ministerstvu buď „oddělá, nebo udělá“, že je na českou politiku příliš slušný, popřípadě že si ho sám vychoval. Nezapomínejme ani na slavný a extrémně ponižující výstup v přímém přenosu „řekněte jméno, kdo vám to řek“. Připomínal učitele sekýrujícího svého neschopného žáčka.
Tohle v kombinaci s pondělním proslovem premiéra mohlo budit dojem, že je třeba Vojtěcha litovat. Že za to vlastně nemůže. Mladého hodného zničila zlá politika a zlá média. Ačkoli jako ministr prosadil kroky v digitalizaci, vzdělávání lékařů nebo pozastavil masový úbytek sester, jeho kariéru potkalo i několik velkých skandálů poukazujících na to, že to žádný mladý naiva, jak ho Babiš veřejně prezentuje – rozhodně není a lítost si nezaslouží.
Adam Vojtěch je v první řadě mimořádně submisivní kariérista. Když nastupoval pod křídla hnutí ANO a žádný covid ještě zdaleka neexistoval, tak dobře věděl, do čeho jde, komu bude muset vycházet vstříc a co pro to musí udělat. Loajalita vůči šéfovi byla nezměrná a absolutně nekritická. Šlo to poznat v krizi, z některých jeho rozhodnutí a z toho, jak se nechal od Babiše veřejně diskreditovat, a jeho kroky zpochybňoval.
Při nástupu pandemie zatoužil premiér vypadat jako hrdina. Boj začal řídit a z dvojice Vojtěch-Babiš byl on tím, kdo se pasoval do role rozhodčího. Styl jejich interní komunikace navenek prosákl například zmiňovaným výrokem „nebuďte slušnej“ nebo srpnovými zmatky souvisejícími s povinností nosit roušky v uzavřených prostorách. Původně navrženou restrikci Babiš zatrhl, protože si to lid údajně nepřál. Ministr zdravotnictví proti tomu neudělal nic a dopadlo to katastrofálně.
Něco za něco
Objevují se informace, že odchod slabého ministra byl výměnným obchodem. Podle serveru E15 by Adam Vojtěch mohl nahradit Zdeňka Kabátka ve funkci generálního ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny.
„V pátek dostal Vojtěch od Babiše slib, že půjde vést VZP,“ sdělil serveru představitel společnosti, která je dodavatelem VZP. Vedení mělo už pár hodin po Vojtěchově rezignaci řešit jeho působení. Premiér i Vojtěch se k tomu vyjádřili stejně jako samotná VZP, podle které se takto vysoká manažerská funkce v krizi s nikým nestřídá.
Koncept výměnného obchodu by ale dával smysl: Babiš se potřeboval zbavit člověka, kterého už nemohl dál využívat k pozitivnímu PR své vlády, ale aby nedělal problémy, tak mu za to něco nabídl.
Sháněl kompro přes lobbistického šíbra
Adam Vojtěch si v době, kdy byl ještě tajemníkem tehdejšího ministra financí Andreje Babiše, zjišťoval skrz kontroverzního lobbistu Tomáše Horáčka citlivé informace o lékařce Zdence Němečkové Crkvenjaš, manželce tehdejšího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka z ČSSD. Ta pak na Twitteru psala, že Vojtěch využíval „šíbra ze zdravotnického podsvětí“.
Lobbistu a podnikatele Tomáše Horáčka v červnu 2018 zadržela policie. Byl obviněn z uplácení a manipulací veřejných zakázek ve zdravotnictví, potrestán za pokus o pojistný podvod a spojován je také s nábory fiktivních straníků do ČSSD.
Právě přes něj Vojtěch pátral po informacích o výplatách lékařky i dalších detailech jejího pracovního života. Pro Český rozhlas se následně obhajoval, že prý nedělal nic nezákonného.
„Já tušil, že je to někdo z hnutí ANO, nevěděl jsem, že je to pan Vojtěch, ale přiznám se, že mě to nepřekvapuje. Je vidět, že složky a pátrání, co se týče blízkých, je jejich normální pracovní metoda. Není úplně příjemné, že někdo odstřeluje vaše blízké, kteří nemají s politikou nic společného,“ okomentoval to pro iRozhlas Svatopluk Němeček.
Redaktorům Rozhlasu se loni v červnu také podařilo získat znění e-mailu, který Vojtěch psal Horáčkovi. Kromě toho, že chtěl „sladit noty“, psal ještě následující: „Mohl bych na Vás mít ještě jednu prosbu? Potřeboval bych poslat žádost podle zákona č. 106 na Českou televizi, kde jsou velké otázky, pokud jde o její hospodaření.“ O velmi detailní informace žádal Vojtěch v době, kdy Babiš veřejně napadal práci České televize.
Nepřesné důvody odvolání ředitele
Vojtěch za svou ministerskou kariéru také vyhodil ředitele různých českých nemocnic. Odvolal i ředitele v Psychiatrické nemocnici Havlíčkův Brod Jaromíra Maška. Vedení nemocnice se proti tomu kroku ohradilo a požadovalo omluvu, protože ministrovo vyjádření bylo podle nich zkreslené. Petici na Maškovu podporu podepsalo 3,5 tisíce lidí.
Nemocnice kvůli tomu hrozila stávkovou pohotovostí, a když do ní po nátlaku ministr dorazil, nakonec uznal, že některé důvody odvolání byly založeny na nepřesných informacích – šlo třeba o údajné porušování dohod při nepřijímání dětských pacientů.
„Ty věci jsme si vyjasnili. V některých ohledech jsme možná neměli zcela přesné informace, třeba ohledně Centra duševního zdraví, ale v některých ohledech byly informace správné. A myslím, že bylo uznáno, že něco nebylo optimální. Diskuse skončila,“ řekl tehdy ministr Vojtěch.