V týdnu schvalovala Poslanecká sněmovna vládní návrhy na pomoc lidem, kteří byli zasaženi opatřeními v boji s koronavirem. Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové jsou ale nedostatečné. Zdůrazňuje přitom, že ačkoli vláda mluví o spolupráci s opozicí, jeden pozměňovací návrh za druhým bez okolků smetla ze stolu. Jak dále uvedla, nejmenovaný ministr ČSSD jí v soukromé debatě přiznal, že resort zdravotnictví situaci nezvládl.
Jako opozice jste při schvalování prodloužení nouzového stavu kritizovali, že vláda zatím nemá žádný plán dalšího postupu. Kde vidíte hlavní úskalí jeho absence?
Zásadní aspekt toho, co podle mě v odpovědích vlády chybělo, je to, co se musí dít, aby mohlo nastat následné uvolnění restrikcí, tedy návrat života do normálu. Jestli vůbec vláda v tomto směru spolupracuje s odborníky. Vyděsila nás informace od pana ministra Vojtěcha (Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví za ANO – pozn. red.), že teprve v tuto chvíli začíná na ministerstvu pracovat tým epidemiologů. Následně to sice uváděl na pravou míru, ale v tomto smyslu hovořil i premiér. Po několika týdnech boje s koronavirem to považujeme za alarmující.
Za další jsme byli nejenom my, ale i veřejnost dlouho ubezpečováni, že chytrá karanténa je to správné řešení. Když jsme se ale na výsledky nebo alespoň průběh pilotu zeptali, tak nám nebylo odpovězeno. Až následující den jsme pochopili důvod, a sice že žádná pořádná pilotáž ve skutečnosti neprobíhá. Chápu, že se jim to nechtělo přiznávat, ale je to rovněž alarmující. Už druhý týden tady měla probíhat zkouška přístupu, který má být oním světlem na konci tunelu. Ale pouze se zjišťuje, že v tom mají chaos. Následně jsem se o tom mezi čtyřma očima bavila s nejmenovaným ministrem, a ten mi přiznal, že to zdravotnictví evidentně nezvládlo, s dodatkem, že se to snad nyní podaří dát do kupy.
Můžete alespoň říct, jestli byl ten ministr z ČSSD, nebo z hnutí ANO?
(smích) Byl z ČSSD. Takže je vám to už jasné.
Ano, pojďme od pana Hamáčka ke schváleným zákonům. Oproti minulé schůzi se tentokrát podařilo při schvalování zákonů prosadit i několik opozičních pozměňovacích návrhů. Zlepšila se spolupráce s vládou alespoň na této úrovni?
Vůbec ne. Mám pocit, že vláda politikaří ve smyslu, že když je něco od opozice, tak to automaticky zamítá. Samozřejmě v některých dílčích věcech, kde jsme pozměňovací návrhy předkládali v rámci více opozičních stran nebo společně s vládou, tak to občas prochází. Ale co se týče pomoci živnostníkům a podnikatelům, tak tam z několika desítek změn skutečně prošel jeden jediný opoziční návrh. To opravdu vstřícné není.
Přitom je to právě vláda, která má před veřejností plná ústa toho, jak máme táhnout za jeden provaz a pomáhat si. Když ale konstruktivně jednáme, jak zlepšit jejich ne úplně dokonalé návrhy, abychom pomohli těm, kteří jsou situací negativně dotčeni, tak vláda ani náhodou nepomůže. Strašně mě štve, jak se slova a skutečné činy liší.
Takže pokud jde o pomoc živnostníkům, jsou opatření z vašeho pohledu stále nedostatečná?
To každopádně. Je to opravdu maličká záplata. Přirovnala bych to k tomu, když jdete s malou konvičkou na velký požár. Skutečně to není hašení toho obrovského požáru, který tady máme. Chtěli jsme k tomu přistoupit tak, abychom předešli i možným problémům v budoucnu, a sice že bychom firmy i jednotlivce nyní podrželi, aby se poté mohli vrátit k normálnímu fungování. To se totiž opravdu drobnou záplatou 25 tisíc u velké části z nich nepodaří. Dnes mají stále velké náklady, ale takřka nulové příjmy.
Zvýhodnila vláda podle vás v rámci pomoci nějakou určitou skupinu?
Určitě pomáhá velkým firmám, ale menším firmám a živnostníkům hází provaz, na jehož konci je smyčka. To je úplně zřejmé.
Mezi schválenými opatřeními bylo i zmírnění dopadů na nájemce. Samotní pronajímatelé ale nespadají do žádné skupiny pomoci. Co mají dělat lidé, kteří jsou na příjmech z nájmu závislí?
To je přesně jedna z věcí, kterou považujeme za ohromný podraz. Břemeno se přenáší z jedné skupiny na druhou. Dochází k vytváření dojmu, že jsou majitelé ať už bytových či nebytových prostor nějací boháči, kteří si mohou nyní dovolit výpadky příjmů. Samozřejmě že to obrovskému množství z nich způsobí velké problémy.
Navíc ani u nájemců to neznamená, že to jejich situaci řeší. Pokud nebudou mít během krátké doby opět příjmy, tak mohou problémy akorát valit před sebou. Právě proto jsme prosazovali, aby stát u nájmů pomohl u provozoven, které musely být ze dne na den zavřeny. Tímto bychom se chovali i v souladu se zákonem s tím, že stát na sebe v tuto chvíli bere část vzniklých škod. Navíc bychom se vyhnuli nejenom budoucím sporům, ale i vzniku druhotné platební neschopnosti. V případě toho moratoria to navíc považujeme i za protiústavní.
Budete to napadat u Ústavního soudu?
Ano, budeme. Naši senátoři to již avizovali v případě, že to dopadne, jak vláda zamýšlela.
Poslanci TOP 09 se včera ptali ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na podrobnosti zrušení daně z nabytí nemovitosti. Přiznala, že podmiňuje přijetí návrhu zrušením možnosti odečtu úroků z hypotéky. Jak moc by to v konečném důsledku mohlo omezit pomoc lidem při nákupu vlastního bydlení?
Tenhle návrh nepomůže nikomu, kdo si chce koupit své vlastní bydlení. Jediný, komu to pomůže, jsou spekulanti. Považujeme to za takovou pomoc ne moc. Opět jde o typický krok této vlády, kdy se snaží, aby se vlk nažral, ale koza zůstala celá.
Na jedné straně vypadá dobře, že bude zrušena daň z nabytí nemovitosti, o což se mimochodem snažíme již mnoho let, a vláda to doposud odmítala. Když ale zároveň s tím zruší nárok na odpočet, tak si to vybírá v delším čase. Bůh ví, jestli to paní Schillerová myslí vážně. Jak už to chodí, paní ministryně v rozhovoru sice něco řekne, ale slova nejsou posléze doplněna skutky. Prozatím vláda nic takového ani neprojednala. Osobně nevěřím vládě nic, co není černé na bílém.