Administrativa končícího prezidenta Spojených států Joea Bidena zvažovala pozvání Ukrajiny do Severoatlantické aliance. Podle agentury Bloomberg ale od těchto plánů upustila. Oficiální pozvání do NATO je jedním z bodů v plánu vítězství ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Kyjev se ale domnívá, že se zvolením Donalda Trumpa příštím americkým prezidentem se šance na ukrajinské členství v alianci snížila.
Bidenova administrativa podle agentury Bloomberg zvažovala, že Ukrajinu oficiálně pozve do NATO, ale rozhodla se od toho upustit vzhledem k nízké pravděpodobnosti úspěchu v krátkodobém horizontu. Místo oficiálního pozvání k členství by Ukrajina měla uzavřít řadu dvoustranných bezpečnostních dohod, které zemi poskytnou určité záruky.
Jedním z důvodů, proč se administrativa končícího prezidenta Joea Bidena takto rozhodla, je podle agentury Bloomberg, že ruský prezident Vladimir Putin by mohl považovat pozvání za postačující jako důvod k vyhlášení války.
Už v létě Vladimir Putin na setkání s představiteli ministerstva zahraničí řekl, že podmínky míru jsou „velmi jednoduché“. „Ukrajinská vojska musí být zcela stažena z Doněcké a Luhanské lidové republiky, Chersonské a Záporožské oblasti. A upozorňuji na to: z celého území regionů v jejich administrativních hranicích. Jakmile Kyjev prohlásí, že je na takové rozhodnutí připraven, a zahájí skutečné stahování vojsk z těchto regionů, a také oficiálně oznámí upuštění od plánů na vstup do NATO, bude z naší strany okamžitě následovat příkaz k zastavení palby a zahájení jednání.“
Oficiální pozvánka do NATO je prvním bodem plánu vítězství ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Podle Bílého domu ale v alianci neexistuje ohledně jejího vstupu shoda. Podle agentury Reuters se Kyjev domnívá, že s vítězstvím Donalda Trumpa v amerických volbách se šance na pozvání Ukrajiny do NATO snížily.
Snaha zabránit rozšiřování NATO směrem k ruským hranicím byla podle Kremlu jedním z důvodů vojenské agrese vůči Ukrajině v únoru 2022. Ukrajina se od té doby invazi se západní podporou brání. Do aliance od té doby ve snaze posílit vlastní bezpečnost vstoupily do té doby neutrální Švédsko a Finsko, které je ruským sousedem.