Poslanec Radek Vondráček (ANO) se pustil do místopředsedy dolní komory Jana Bartoška (KDU-ČSL). Důvodem je podnět mandátovému a imunitnímu výboru, který lidovecký zákonodárce podal na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše kvůli jeho chování na schůzi poslanecké sněmovny. Podle Vondráčka jde o udání a lidovce přirovnal ke komunistům. Bartošek si jeho slova nenechal líbit.
„Zdá se, že se nám tu rozmohl takový nešvar. Pan poslanec Radek Vondráček, veřejně známý jako advokát lichvářů, kytarový virtuóz s kladným vztahem k alkoholu na pracovních schůzkách v Rusku, mě veřejně označil za udavače,“ napsal v úvodu svého příspěvku na sociální síti místopředseda sněmovny Bartošek.
„A důvod? Podal jsem ze své pozice oficiálně, svým jménem, a slušně podnět k prošetření porušování jednacího řádu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Toho se dopustil jeho kolega, předseda hnutí ANO Babiš. A to přímo v živém přenosu, který viděla celá země,“ pokračoval Bartošek s tím, že pomyslně tleská.
Lidovecký politik má podle svých slov pro poslance Vondráčka pochopení. Rozumí prý tomu, že je pro něj existenčně důležité se postavit za svého šéfa a hájit ho, když on sám nedokáže přijmout kritiku.„ Ale zdá se, že označování lidí za udavače se stalo oblíbeným hlavně mezi zástupci hnutí ANO,“ vzkázal Bartošek.
Ve svém příspěvku zároveň vysvětlil, že jako místopředseda poslanecké sněmovny má na starosti řízení a průběh schůzí. „To, co se tam stalo ze strany opozice, může vytvořit nebezpečný precedent pro budoucí fungování našeho systému. Začíná to urážkami, přechází k blokaci řečnického pultu. Co nás čeká příště? Někdo se nám přilepí k pultu? Prostě pravidla a zákony musí platit pro všechny bez výjimky,“ dodal.
Bartošek tak reagoval na slova poslance Vondráčka, který se do něj ostře pustil na sociální síti. „Udání na Andreje Babiše podal lidovecký místopředseda sněmovny Bartošek. Zřejmě by byl rád, kdyby žádná opozice neexistovala jako v letech 1948-89, kdy lidovci v parlamentu působili s komunisty,“ napsal bývalý šéf dolní komory a současný poslanec za hnutí ANO.
Vondráčkovi vadil Bartoškův podnět ke sněmovnímu mandátovému a imunitnímu výboru. Ten se týkal Babišova chování při březnovém schvalování snížení červnové valorizace. Sněmovna tehdy na návrh koalice omezila po 83 hodinách od začátku schůze vystoupení poslanců na nejvýše dvakrát pět minut, a to včetně řečníků s přednostním právem. Krok vyvolal silný odpor opozice, když jednací řád uvádí, že řečníkům s přednostním právem se udělí slovo, kdykoli o to požádají.
Babiš, který k řečníkům s právem přednostního vystoupení patří, tehdy dvakrát odmítl rozhodnutí koaliční většiny respektovat a opustit řečniště. Kolem něj se shromáždili další opoziční poslanci, aby zabránili případnému Babišovu vyvedení ze sálu. Spor tehdy vyřešilo až jednání členů širšího vedení dolní komory, po němž bylo omezení řečníků s právem přednostního vystoupení zrušeno. Podle Bartoška, který tehdy schůzi řídil, předseda ANO hrubě porušil jednací řád.
Bartošek podal také druhý podnět, který mířil na Babišovy výroky na plénu z počátku dubna, kdy předseda ANO podle místopředsedy dolní komory bez jakýchkoli důkazů tvrdil, že se strany KDU-ČSL a ČSSD v roce 2009 nelegálně obohatily na úkor České pošty. Babiš oponoval, že netvrdil, že se na úkor České pošty přímo obohatily KDU-ČSL a ČSSD, byly ale ve vládě při prodlužování spolupráce pošty a ČSOB.
Mandátový a imunitní výbor však disciplinární řízení s předsedou hnutí ANO nezahájil. „V obou případech můžu konstatovat, že jsme neshledali podmínky pro zahájení disciplinárního řízení,“ oznámila v úterý předsedkyně výboru Helena Válková (ANO) s tím, že názory mezi členy se různily. Výbor se podle ní však většinově shodl na závěru, že Babišovo jednání bylo vůči předsedajícímu schůze zbytečně vyhrocené. Bartošek na výsledek reagoval slovy, že s rozhodnutím výboru nesouhlasí, ale respektuje ho.
V disciplinárním řízení může výbor uložit pokutu do výše měsíčního poslaneckého platu nebo omluvu. Pokud výbor takový verdikt vynese, poslanec se proti němu může odvolat k celé dolní komoře.