Začalo to letošním říjnem, kdy byl významný hollywoodský producent Harvey Weinstein obviněn celou řadou žen ze sexuálního zneužívání. Tato kauza spustila jednu z nejdelších sérií obvinění, která zatím ještě stále nemá konce. Aféra producenta, který se podílel mj. třeba na filmech slavného režiséra Quentina Tarantina, však vyvolala mimořádnou reflexi nejen v Hollywoodu, ale i daleko za jeho hranicemi.
Peklo na olympijských prknech
Díky této kauze se začalo více mluvit i o tom, co už nějakou dobu viselo ve vzduchu – sexuální obtěžování ve sportu. Ozvalo se několik amerických gymnastek, které prý zneužíval reprezentační lékař Larry Nassar. Tato kauza dohnala předsedu americké federace gymnastek Steva Pennyho až k rezignaci na svou funkci. Později další desítky gymnastek vypověděly, že kromě Nassara byly za úřadování Pennyho zneužívány i mnoha dalšími trenéry a členy realizačního týmu. Následovala Tatiana Gutsuová, ukrajinská olympijská vítězka, která z obtěžování obvinila dalšího olympijského vítěze – dokonce šestinásobného – Vitalije Ščerba.
Pozdvižení ve fotbalovém světě zase vyvolalo obvinění švédských fotbalistek. Jedna z nich – Alexandra Nordová – obvinila z vážného sexuálního zneužití fotbalistu, který údajně hraje v Premier League, nejvyšší britské fotbalové lize. Jméno prozradit nechtěla už prý jen proto, že fotbalista je ženatý. Měl se jí v baru chlubit, kolik má peněz, a později s ní došel až do jejího hotelového pokoje. K Nordové se později přidaly další fotbalistky, které taktéž vypověděly o zneužívání nebo sexuálních návrzích ze strany fotbalistů.
Hollywood na kolenou?
Když se ze sportu vrátíme zpět k Hollywoodu, dalším a pravděpodobně prozatím nejslavnějším obviněným je Kevin Spacey. Toho nejprve obvinil herec Anthony Rapp, podle něhož ho měl Spacey před více než třiceti lety opilý zalehnout na večírku. Pozdvižení tato kauza vyvolala ze dvou důvodů – zaprvé Kevin Spacey v reakci na to poprvé oficiálně přiznal svou homosexualitu, a zadruhé Anthony Rappovi mělo být tehdy 14 let. Spacey vysvětlil, že si na událost nevzpomíná, ale i přesto se Rappovi omluvil. Následovaly ale další obvinění od dalších herců a vedly až k tomu, že internetová televizní stanice Netflix rozvázala se Spaceym smlouvu a vyhodila ho ze slavného seriálu House of Cards. Organizátoři televizních cen Emmy zase odmítli Spaceymu udělit cenu za celoživotní dílo, která mu původně náležela.
Obviněni z nevhodného chování byli třeba i herci Ben Affleck, Andy Dick a Jeremy Piven či tvůrci Brett Ratner či James Toback, obvinění se nevyhnul ani bratr Harveyho Weinsteina Bob. Zatím posledním slavným obviněným je Dustin Hoffman, který měl v minulosti dávat ženám sexuální návrhy. Ten se také omluvil a jeho kauza už víceméně utichla. Za své dřívější chování se omluvil také Alec Boldwin, který ale zatím nebyl nikým obviněn. Dle svých slov si pouze uvědomuje, že se v minulosti ne vždy choval vhodně, a tak se za to chtěl omluvit s předstihem.
Obvinění se nevyhýbají ani politice
Sexuální obtěžování však jde i za hranice filmu a sportu; před pár dny například rezignoval britský ministr obrany Michael Fallon, protože byl obviněn novinářkou, že jí před 15 lety na večeři sahal na koleno. Vyrojily se proti němu i další obvinění, k nimž Fallon řekl, že řada z nich je falešných, ale přesto cítí, že v minulosti nedosahoval takových morálních měřítek, jaké britská obrana od svých lidí vyžaduje, a proto odstoupil.
Nelze však předpokládat, že by tím série sexuálních obvinění skončila. Tato vlna spustila řetězovou reakci i na sociálních sítích, kde vzniklo gesto solidarity – tag #metoo, který už použily stovky žen, jež v minulosti prošly obtěžováním většinou ze strany nadřízených, a další stále přibývají. Kromě aktuálních obvinění byly v minulosti ze sexuálního obtěžování obviněny i další hvězdy, jako např. Michael Jackson, Steven Seagal, Bill Cosby či sám americký prezident Donald Trump; žádné z nich ale nespustilo tak rozsáhlou vlnu jako právě obvinění Harveyho Weinsteina. Svou váhu na tom mohou mít právě sociální sítě, na nichž se zvedla vlna solidarity s poškozenými ženami.
Je nutné dodat, že obvinění ze sexuálního obtěžování se nerovná znásilnění nebo jakémukoliv druhu násilí vůči ženám, za sexuální obtěžování lze do jisté míry pokládat i pouhé verbální sexuální návrhy a celá řada ze zmíněných obvinění jsou právě tímto případem. Pravdou také je, že je nutné všechna obvinění brát s rezervou, protože autenticita většiny obvinění zatím není ověřená nebo jakkoli potvrzená. Na druhé straně tyto události budou mít bezpochyby ještě významnou dohru a možná i změní společenský diskurz přinejmenším v hollywoodských kruzích, co se přístupu k ženám týče.