Novela zákona o dohledu nad médii, která byla odhlasována v afghánském parlamentu, vyvolala obavy o stav svobody tisku v zemi. Dolní komora parlamentu ve středu 28. ledna odhlasovala zákon o masmédiích, který dovoluje ministru informaci a kultury být hlavou komise kontrolující média. Proti tomu se staví Nei, nezávislá organizace podporující svobodu tisku.
„Podle mezinárodních norem ohledně svobody projevu by monitorující instituce měly být odděleny od vlivu vlády, říká Abdul Mudžíb Khalvatgar, který Nai vede. Prohlásil to na tiskové konferenci, která byla narychlo svolána v Kábulu. Obává se státního monopolu nad tokem informací a dodává, že země, kde je respektována svoboda projevu, takové nezávisle pracující instituce mají. „Poslední počin dolní komory parlamentu jde proti afghánské ústavě.“ Ministerstvo kultury a informací by nikdy neschválilo kritická media, pokud by měl ministr kultury v rukou mocnou komisi monitorující média.
Khalvatgar vyzval prezidenta Ašrafa Gháního, aby se držel své inaugurační řeči a zajistil zájem země. Parlament již nevykonává svou funkci asi měsíc a půl, ale prezident má autoritu vetovat zákon schválený sněmovnou. Nezávislá média jsou relativně nový jev v tomto vnitrozemském státě ničeném vlnami násilí už po čtyři desetiletí.
Díky relativnímu míru a intenzivnímu financování nyní v zemi působí kolem 300 malých, středních a velkých médií. Podle ministerstva informací a kultury v hlavním městě působí 35 televizních stanic a 62 rozhlasových stanic a v ostatních provinciích 54 televizních stanic a 160 rozhlasových kanálů. Za to za všechno se ale platí. V roce 2014 bylo v Afghánistánu zavražděno osm žurnalistů, což tento rok učinilo nejhorším od roku 2001, kdy americké jednotky svrhly Tálibán.