Ostudná Babišova reakce na kontrolní misi europoslanců má pokračování. Poté, co o její šéfce Hohlmeierové prohlásil, že je pomatená, problematice dotací nerozumí a urazila prý české zemědělce, se přidala se žádostí o omluvu Agrární komora. Jenže ta dnes funguje jako prodloužená ruka Agrofertu a sama by se měla omlouvat za devastaci české krajiny a zemědělství.
Premiér Andrej Babiš se ocitá pod tlakem a neudržel nervy na uzdě. Nezvládl návštěvu poslanců z výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu, prověřující jeho střet zájmů a rozdělování dotací. Europoslance Tomáše Zdechovského a Mikuláše Peksu označil za vlastizrádce a později za udavače. O předsedkyni výboru Monice Hohlmeierové prohlásil, že je pomatená, problematice dotací vůbec nerozumí, a na její výzvy, aby se za svoje buranské chování „řádně omluvil“, nereaguje.
Kdo zastupuje české zemědělce?
Babiš přitom odkázal na dopis „českých zemědělců“, které prý Hohlmeierová urazila, zaslaný předsedovi Evropského parlamentu Davidovi Sassolimu. Dopis s ním chce probrat osobně na nejbližší Evropské radě. Koho tím myslí, když hovoří o „českých zemědělcích“?
Nikoho jiného než Agrární komoru ČR, což je vládní apendix zcela pod kontrolou premiéra Babiše a ministra zemědělství Tomana, zástupce agroprůmyslové lobby ve vládě. Toman byl prezidentem Agrární komory do roku 2017, kdy ho vystřídal Zdeněk Jandejsek.
Jandejsek, vlastník zemědělského holdingu Rabbit CZ s miliardovým ročním obratem, má k Tomanovým tradičně blízko. Dodnes je Miroslav Toman starší, bývalý ministr zemědělství v několika komunistických vládách, vnímán jako guru „jezeďáckých“ funkcionářů typu Jana Veleby nebo Zdeňka Jandejska, kteří se dodnes zhlížejí v intenzivní zemědělské velkovýrobě. V jejich představách mají přednost velké agrokoncerny na úkor malých farem, což se liší od přístupu jiných členských zemí EU, například Rakouska.
Je pochopitelné, že Jandejsek má blízko i k premiéru Babišovi, jehož Agrofert má na zemědělském a potravinářském trhu dominantní postavení. Traduje se, že jmenování prezidenta Agrární komory by neprošlo proti Babišově vůli. Je to patrné na vzájemném souladu, kdy je programové prohlášení vlády ušito na míru k oboustranné spokojenosti.
Ať se Hohlmeierová omluví
Agrární komora zveřejnila dopis Sassolimu na svých stránkách a dikcí nápadně připomíná „babišovskou“ aroganci. O naprosté ztrátě soudnosti svědčí už jen hlavní sdělení, kdy komora trvá na tom, aby se předsedkyně výboru Hohlmeierová omluvila českým zemědělcům za údajné nepravdivé výroky a „neprofesionalitu“.
Komora se označuje za „jedinou profesionální zemědělskou organizaci zřízenou zákonem, zastupující zemědělce v České republice“. Žaluje Sassolimu, že se prý europoslankyně během své mise nechovala objektivně a její přístup je „ostudný“.
„Hohlmeierová se totiž nesetkala se všemi zástupci zemědělské veřejnosti, ale pouze s Asociací soukromého zemědělství ČR (na což má samozřejmě plné právo, pokud by se setkala i s dalšími organizacemi), přičemž si z této schůzky odnesla nepravdivou informaci, že se české zemědělství dělí na soukromé zemědělce, kteří jsou utlačováni druhou stranou spektra, tedy velkými holdingy a jejich akcionáři,“ píše Agrární komora.
Hohlmeierová prý nepravdivě v médiích uvedla, že jsou u nás více podporováni větší zemědělci než ti menší a převládá průmyslové zemědělství. „Asociace soukromého zemědělství zastupuje pouze úzkou skupinu zemědělců, je i politicky dlouhodobě aktivní a nejen z tohoto důvodu rozhodně není nestranná,“ uvádí komora.
Je pozoruhodné, že toto zmiňuje organizace, jejíž klíčový představitel Toman sedí přímo ve vládě, a prezident Jandejsek úzce spolupracuje s hnutím Trikolóra, pro které zpracoval zemědělský program. Prosazuje v něm státní podporu rovněž velkých podniků, což nápadně koliduje s proklamacemi tohoto hnutí, že chce zrušit dotace.
Lži a mýty
Dopis Agrární komory je plný lží a mýtů. Je krystalickým důkazem nepochopení situace, v níž se domácí agrokorporace ve vztahu k evropským institucím ocitají. Je až zarážející, jak si přitom protiřečí. Na jedné straně tvrdí, že u nás malí farmáři nejsou „utlačováni“ agrokoncerny, a současně popisuje jejich asociaci jako marginální skupinu, která téměř nikoho nezastupuje.
„Vláda dnes prezentuje stanoviska Agrární komory, která je prodlouženou rukou Agrofertu. Dnes fakticky zastupuje 10 až 15 největších agrokoncernů,“ sdělil deníku FORUM 24 Josef Stehlík, bývalý předseda Asociace soukromého zemědělství a v současnosti člen jejího vedení.
„Delegace europoslanců komunikovala s asociací z toho důvodu, že malé rodinné farmy jsou původně hlavní cílovou skupinou pro rozdělování evropských dotací,“ uvedl na pravou míru Stehlík. „To, že se Agrární komora domáhá dotací, na které nemá právo, je z její strany naprostá drzost,“ zdůraznil.
Zástupce farmářů poukázal i na další fabulace šířené komorou, že jsou na tom malí zemědělci lépe než velcí. „Dnes je situace taková, že na jeden hektar dostává právnická osoba podnikající v zemědělství o 2 až 3 tisíce korun více než fyzické osoby, tedy malí farmáři.“
Podpora farmářů je směr do pekel
O tom, že Jandejsek svoje slova nemyslí vážně, svědčí jeho tuhý odpor proti zastropování evropských dotací pro velké podniky, které prosazuje Evropská komise. V tom je ve shodě s vládou. Karty odkryl například loni v květnu v Českém rozhlase, kdy označil zastropování dotací a větší podporu farmářů za „směr do pekel“, protože malí zemědělci prý nejsou „dostatečně produktivní“.
Není divu. Dnes je největším příjemcem evropských dotací s přehledem Agrofert, který hospodaří na výměře 103 tisíc hektarů zemědělské půdy. Jeho příjem v roce 2017 přesáhl miliardu korun a je unikátem v celé Evropské unii. Špatně si nevede ani Jandejskův Rabbit, který téhož roku obdržel 180 milionů a zařadil se v domácím žebříčku na třetí místo za dalšího magnáta Gabriela Večeřu, jehož společnost Agro–Měřín inkasovala 212 milionů.
Kde leží jádro sporu
Tady ve skutečnosti leží jádro sporu s europoslanci. Výbor vedený Hohlmeierovou podporuje plán zastropovat evropské dotace pro velké zemědělské holdingy. „Vidíme problém, když se evropské peníze rozdělují tak, že jeden příjemce získává částky v řádech stovek milionů. Hledáme cestu pro férovější rozdělování unijních peněz, aby z nich mělo užitek více malých a středních farmářů,“ uvedla.
Její mise zároveň nerozptýlila pochybnosti o Babišově střetu zájmů, za což si v souhrnu vysloužila vulgární urážky a výhrůžné dopisy. Toto chování si nenechala líbit a řeší je na nejvyšší evropské úrovni. Evropský parlament už připravuje usnesení, které Babišovu reakci odsuzuje jako netolerovatelnou.
Dopis Agrární komory je dalším tristním důkazem nenormálních domácích poměrů. Podmínky si diktuje skupina agrobaronů jištěná premiérem ve střetu zájmů a ministrem zemědělství-lobbistou, jehož rodina rovněž podniká v agrobyznysu. Natahuje ruku pro evropské dotace, které jí nepatří, a dokonce nehorázně napadá kontrolní orgány, které s tím mají vážný problém.