KOMENTÁŘ / V resortu zemědělství je rušno. Marek Výborný nahradil ministra zemědělství Zdeňka Nekulu, zatímco nejviditelnější aktivisté agrolobby ztrácejí nervy. Účastník Vrabelových demonstrací Zdeněk Jandejsek opustil Agrární komoru kvůli jejím „zvráceným“ postojům.
Na pozadí výměny ministra zemědělství pracují emoce u veřejně nejaktivnějších agrobaronů. Nelíbily se jim Nekulovy změny směřující k větší podpoře sedláků a rodinných farem na úkor do té doby privilegovaných obřích holdingů. Vyhrožují potravinovou chudobou, sociálními nepokoji a rozvratem zemědělství.
Budou se dít věci?
Katastrofické scénáře šíří především bývalí prezidenti Agrární komory Zdeněk Jandejsek a Jan Veleba a ministr zemědělství v první menšinové vládě ANO Jiří Milek. Po majiteli Agrofertu patří Jandejsek a Milek k nejvlivnějším oligarchům agrárního a zpracovatelského průmyslu. Kopírováním modelu byznysu jejich vzoru jsou označováni za „malé Babiše“.
Nekula dobře začal. Sedláci oceňují, že vláda po dlouhé době projevuje zájem o model rodinných farem, který je v Evropě zcela běžný. V poslední době však ztrácel počáteční drajv, což mohlo být způsobeno také jeho menším politickým výtlakem. Jak si poradí se zahájenými změnami jeho nástupce Výborný, to ukáže čas.
Pozoruhodný je souběžný vývoj v Agrární komoře, která Nekulu nešetřila. Zastupuje lobby velkých zemědělských firem, která špatně snáší upadající vliv. Chce udržet pozice z Babišovy a Tomanovy éry a straší děsivými vyhlídkami českého zemědělství.
Mezi nejaktivnější věrozvěsty zkázy patří Jan Veleba, dlouholetý člen KSČ a někdejší senátor za Zemanovu Stranu práv občanů. „Ač nerad používám nadsázku a nadnesená slova, tak si myslím, že vybuchla, obrazně řečeno, bomba a budou se dít věci,“ oznámil nyní. Co tím myslel?
Jandejskova bomba
„Ten samý den, kdy pan Výborný bájil o svých snech na Hradě – spíše ale přijímal pokorně informace a doporučení prezidenta Pavla k ukrajinským dovozům potravin, zaslal pan Jandejsek, skutečná osobnost v našem oboru, vedení Agrární komory ČR dopis, ve kterém oznamuje ukončení členství firmy RABBIT Trhový Štěpánov a.s. v Agrární komoře ČR!“ sdělil Veleba.
Veleba zmínil i Jandejskovy důvody odchodu z komory, kterou vedl do června 2020, než ho vystřídal její současný prezident Jan Doležal. Poslední kapkou prý bylo prohlášení Agrární komory, kdy poděkovala končícímu ministrovi Nekulovi „za téměř rok a půl nelehké spolupráce v nelehké době“ a vyzdvihla některé jeho kroky.
To si dovolila hodně. Veleba dokonce vyhrožuje, že se kvůli tomu může dostat do vážných existenčních problémů. Utnou jí oligarchové podporu?
„Kladně oceňovat ministra, který svým konáním posunul české zemědělství nejméně o pět let zpět, je zvrácenost. Je mi velmi smutno, kam se může politická ,korektnost‘ vyšplhat,“ hřímá Jandejsek v dopise, kde napadl Agrární komoru, že se zpronevěřila svému poslání. Kam se mezitím posunul rebelující agrobaron?
Expert z akcí proruské lobby
Zdeněk Jandejsek vlastní impérium s obratem sedm miliard korun. Zviditelňoval se už jako zemědělský expert extremistického spolku Trikolora, který nyní fúzuje s SPD. Účastnil se demonstrací proruského aktivisty Ladislava Vrabela na Václavském náměstí. Strašil cenou chleba za 200 korun a rohlíku za 15 korun.
Vystupoval na diskusních fórech s podobně orientovanými „experty“ (Miroslav Ševčík, Vladimír Štěpán, Ivan Noveský), šířícími vylhané předpovědi kolapsu českého průmyslu.
Jandejsek používá i tradiční komunistický slovník. Vládu považuje za „sluhy zahraničního kapitálu“. Stejným tónem napadal i předsedu Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzu, jenž se podle něj „propůjčil k tomu, že pracuje ve prospěch zahraničního kapitálu a kolonizátorů“.
Zemědělský sektor přitom loni dosáhl rekordního zisku 22 miliard korun. To je ta potravinová chudoba? Letošní cenové kontroly ÚOHS navíc prokázaly, že u nás existuje oligopol ve výrobě potravin. To brání tomu, aby zákazníci nemuseli nakupovat jen u úzkého okruhu velkých zpracovatelů.
Milkovo chucpe
Vedle Jandejska a Veleby patří k nejviditelnějším bojovníkům za zájmy obřích koncernů Jiří Milek. Je majitelem společnosti Úsovsko s obratem tři miliardy korun.
Milek je jedním z viceprezidentů Agrární komory a společně s Velebou brojili proti změnám v rozdělování dotací už loni v lednu. Varovali vládu, aby vzala vážně šířící se nespokojenost agrárníků a potravinářů.
„V opačném případě nehrozí nic menšího než sociální neklid českého, moravského a slezského venkova, a konečný rozklad rezortu zemědělství. Ustoupit není kam, o to větší budou obranné reakce,“ apelovali Milek s Velebou.
Podle současného vyjádření Milka se v zemědělství „vracíme do padesátých let“. S tím souhlasí i Veleba. „Tato slova nejsou vůbec přehnaná. Lidská trpělivost není nekonečná, stačí se podívat k sousedům na Slovensko,“ přitakal. To už je blouznění přesahující všechny meze.
Zpupnost pohrobků socialistické velkovýroby, zanechané komunistickým režimem jako memento násilné kolektivizace v padesátých letech, bere dech. Svoji mentalitu nezmění, stejně jako třídní nenávist vůči sedlákům, které by nejraději zlikvidovali i dnes.
Jandejskovi a jeho nejradikálnějším soudruhům zřejmě vadí, že jejich zástupci v Agrární komoře neženou lidi do ulic a nevyhrožují blokádami silnic. Zatím. Jaká by měla být reakce na jejich drzé chování? Zastropování dotací pro velké firmy a konec dotačních titulů ušitých na míru agrokoncernům. Už je načase.