Podle zjištění Deníku N začal Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond vymáhat po dvou společnostech koncernu Agrofert tři dotace, jejichž celková hodnota přesahuje 2,5 milionu korun. Holding Agrofert vrácení peněz odmítá.
Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond požaduje vrácení peněz od zemědělských společností Zemos a AGS AGRO České Budějovice, které v roce 2010 získaly dotace z českého dotačního programu na pojištění úrody a hospodářských zvířat. Program byl ale určen pro malé a střední podniky, mezi které Agrofert rozhodně nezapadá. Jeho roční tržba činí totiž přes 155 miliard korun.
„Společnosti jsme vyzvali k vrácení vyplacené podpory, v obou případech se jedná o podporu poskytnutou v roce 2010,“ napsala Deníku N mluvčí PRGLF Barbora Šenfeldová. Zmíněné firmy dostaly dotace neoprávněně. Úřad proto začátkem roku rozhodl o vrácení částky 2,6 milionu korun.
Holding ale peníze vrátit nehodlá. „Trváme na tom, že v případě jakýchkoli dotací jsme vždy postupovali podle zákonů, příslušných pravidel a uzavřených smluv,“ informoval mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.
Jednou ze společností, které dotace čerpaly, je firma Zemos, která na jihu Moravy hospodaří na více než 5 tisících hektarech půdy a součástí Agrofertu se stala v roce 2007, kdy ji holding koupil prostřednictvím dceřiné společnosti ZZN Pomoraví. Tím se firma zařadila do kategorie velkých podniků. I tak ale čerpala z dotačního balíčku určeného ke kompenzaci výdajů vynaložených na zemědělské pojištění proti nepříznivým klimatickým jevům nebo chorobám zvířat.
V roce 2007 zažádala o dotace ve výši 94 tisíc korun i firma AGS AGRO České Budějovice, která byla zakoupena společností ZZN Pelhřimov a tedy také spadá pod holding Agrofert.
Další dva miliony vracet nemusí
Fond od holdingu Agrofert vymáhá tři dotace. Od fondu dostal Agrofert ještě 2 miliony. Fond ale jejich vrácení nepožaduje. Jedná se o tři firmy z koncernu – Kladrubská, Vlčnovská zemědělská a Zemědělská společnost Blšany, na které v roce 2015 upozornili Piráti. Důvod, proč fond trvá na vrácení pouze tří dotací, nebyl sdělen.
„Neznamená to, že klient, který v současné době nesplňuje podmínky pro zařazení do kategorie mikropodniků, malých a středních podniků, tyto podmínky nesplňoval ani v době poskytnutí podpory, popřípadě zda se na něj neaplikovalo přechodné období dle příslušného nařízení Evropské komise,“ okomentovala Šenfeldová.
Šetření neoprávněně poskytnutých dotací
V minulém roce zaslali Piráti fondu dopis, ve kterém upozorňují na dvacet osm případů, ve kterých byly firmám z Agrofertu přiznány dotace.
„Již v roce 2010 společnosti z koncernu Agrofert v čestném prohlášení evidentně uváděly, že jsou malým podnikem, aby tak mohly získat tyto prostředky. Na některé dotace dosáhnou pouze velké podniky, které mají snadnější přístup k úvěrům či lepší vyjednávací pozici,“ uvedl Janusz Konieczny z analytického týmu Pirátů.
Úřad se odvolává na definici malého a středního podniku uvedenou v doporučení Evropské komise z roku 2003, kde je uvedeno, že malý a střední podnik má do 250 zaměstnanců a jeho roční obrat nepřesahuje 1,3 miliardy korun.
V polovině ledna zahájila Evropská komise šetření prověřující oprávněnost státních podpor na pojištění úrody a hospodářských zvířat a na restrukturalizaci sadů a zavlažování pro velké podniky. Ministerstvo zemědělství nyní požaduje zpět dotace od sedmi firem, mezi kterými se nachází i firmy spadající pod holding Agrofert.
Podobná situace nastala i v kauze Čapí hnízdo. V roce 2008 čerpala Farma Čapí hnízdo, a. s. dotace ve výši 50 milionů korun. Farma Čapí hnízdo byla až do roku 2007 součástí holdingu Agrofert. V nejznámějším případu neoprávněně poskytnutých dotací byly dotace také určeny pouze pro malé a střední podniky. V kauze možného dotačního podvodu je stále stíhán i premiér Andrej Babiš.