Jméno Martina Shabu z Lidových novin jistě čtenáři už dávno znají. Jedná se o investigativce Lidových novin Andreje Babiše, který byl mj. spolupodepsán pod lží o tom, co (ne)obsahovala zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o Čapím hnízdě. Shabu v úterý přinesl nové zjištění: Nevíme vůbec, jak to dokázal, ale získal vytýkací dopisy, které Babiš (tedy majitel vydavatelství, pro které Shabu pracuje) napsal ministru zdravotnictví Janu Blatnému.
Shabu cituje dopis, „jehož kopii LN získaly“. To je skutečně legrační ve chvíli, kdy si člověk uvědomí, komu ty noviny patří a čí zájmy obhajují. A pak je tu ještě dopis druhý, „jak zjistily LN“. A tohle naprosto vážně stojí v hlavním článku těchto novin. O obsahu dopisů jsme si mohli přečíst mnohé. Babiš Blatnému vyčítá leccos, jediným důvodem jejich napsání je ale vytvoření tlaku na ministra, aby odešel sám, a vyhověl tak premiérovým mediálním zájmům a hlavně prezidentovi republiky.
Vytýkací dopisy by samozřejmě neměly bez patřičné medializace žádnou váhu. A když něco potřebujete medializovat rychle a jednoduše, co k tomu použijete? No přece svoje noviny. Jinak by bylo zbytečné je kupovat. K tomu si přece předseda vlády platí své novináře, aby dělali, co se mu hodí.
Materiál o sporech Babiše a Blatného je hlavním článkem úterních Lidových novin a pokračuje také na straně dvě. V pondělí však bylo zprávou dne něco úplně jiného: zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu týkající se skandálních státních nákupů ochranných pomůcek na začátku pandemie nemoci covid-19. Kdyby list nepatřil předsedovi vlády, bylo by právě to informací číslo jedna. Lidovky věci věnovaly jeden sloupek na straně dvě, zprávu převzaly z ČTK. Pochopitelně – zde se k exkluzivním zjištěním pan Shabu nejspíše nedostal.
Dodejme, že na první stranu se zpráva NKÚ nedostala ani v dalších Babišových novinách, v MF DNES. Ještě před několika lety by se přitom jednalo o velice výbušnou záležitost. Připomeňme, že vlády dříve padaly z mnohem marginálnějších důvodů. Jenže doba se mění a už je líp.