Deník FORUM 24 získal dopis holdingu Agrofert, který byl 11. června 2020 zaslán předsedovi Evropského parlamentu Davidu Sassolimu. V tomto dopise si zástupci holdingu stěžují na kontrolní misi Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP, odmítají její závěry týkající se konfliktu zájmů premiéra Babiše a hovoří o „osobních animozitách“ některých členů zmiňované mise. Podle zdrojů deníku FORUM 24 ale nebude mít tento dopis žádný vliv na znění rezoluce, kterou bude Evropský parlament v pátek schvalovat, a naopak vyvolal nevoli i výsměch. Sassolimu poté napsala předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová, která dopis zástupců Agrofertu odmítla a vymezila se proti jeho vyznění. Připomněla také Babišovy urážky na adresu členů kontrolní mise.
Dopis napsali předseda představenstva Agrofertu Zbyněk Průša a jeho místopředseda Josef Mráz. Ti vybrali několik konkrétních pasáží ze zprávy kontrolní mise, proti nimž se ohradili. Zaprvé se jim nelíbí, že se mise konala v době, kdy ještě nebylo ukončeno auditní řízení Evropské komise. Podle nich se tím pádem jedná o „politický pokus ovlivnit nezávislost úředníků Evropské komise, která se tématem zabývá“.
Závěry mise považují pisatelé dopisu za špatné a neodůvodněné. Europoslanci prý nepřinesli žádný důkaz o tom, že by Andrej Babiš nadále ovládal holding Agrofert, což podle nich souvisí s tím, že se neuskutečnila jediná schůzka s někým, kdo by se s věcí vypořádal. Nezmiňují již, že premiér Andrej Babiš plánované setkání s europoslanci sám zrušil.
Průša a Mráz označují svěřenské fondy, do kterých Babiš Agrofert vložil, za nezávislé. „Nemá žádný vliv na řízení nebo rozhodnutí firem ze skupiny Agrofert,“ stojí v dopise. Holding je podle jejich sdělení řízen výlučně správci svěřenských fondů, přičemž „sem nepatří pan Babiš ani nikdo ze členů jeho rodiny“. Monika Babišová je přitom v radě protektorů svěřenských fondů AB Trust I a AB Trust II.
Agrofert podle autorů dopisu investuje do ochrany životního prostředí a momentálně čelí velkým výzvám, jako je klimatická změna nebo dopady pandemie nemoci COVID-19. „Agrofert silně protestuje proti tomu, aby byl spojován s oligarchickými strukturami, jak uvádí zpráva z kontrolní mise,“ píše se v dopise.
„Věříme, že Evropská unie byla založena na principech právního státu včetně respektu k soukromému vlastnictví,“ stojí v textu, v němž je také uvedeno, že Agrofert je jednou z „nejobdivovanějších firem a zaměstnavatelů“ a že zpráva kazí jeho dlouholetou pověst kvůli osobním animozitám některých členů mise vůči Babišovi.
Jen další dopis v řadě
Hohlmeierová Sassolimu ve svém dopise, který byl odeslán v úterý, napsala, že pohled Průši a Mráze je zcela nepravdivý. „Delegace nijak nezasahovala do auditu Evropské komise,“ uvedla předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu. „Tvrzení, že mise do České republiky mohla sloužit k nepřiměřenému ovlivňování úředníků Evropské komise zabývajících se auditem, je proto neopodstatněné a poněkud absurdní,“ dodává ve svém textu.
Hohlmeierová rovněž reagovala na tvrzení Agrofertu, že nálezy, které jsou uvedeny ve zprávě z kontrolní mise, jsou špatné a neopodstatněné. „Zpráva z mise shrnuje všechny shromážděné informace a členové delegace dospěli k politickému závěru na základě toho, co slyšeli a o čem diskutovali na různých setkáních. Když Evropský parlament přijme na plénu společný návrh usnesení na toto téma, se širokou podporou většiny politických skupin, dospěje k podobným závěrům jako zpráva vyšetřovací mise Výboru pro rozpočtovou kontrolu,“ píše Monika Hohlmeierová.
Schválení rezoluce podle přesvědčení Hohlmeierové ukáže, jak širokou demokratickou podporu má řešení problému v České republice. „Dopis zástupců Agrofertu je dalším v řadě dopisů od různých českých orgánů po skončení mise, nemluvě o vyjádřeních předsedy vlády ČR před misí a během ní, která bohužel nevyjadřovala přání dobré spolupráce při hledání řešení ve prospěch daňových poplatníků EU,“ uzavírá předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu.
OBA DOPISY V PLNÉM ZNĚNÍ