Premiér Andrej Babiš po obědě s prezidentem Milošem Zemanem oznámil, že holding Agrofert podal stížnost k evropskému ombudsmanovi a k Soudnímu dvoru EU. Trvá ale na tom, že netuší, k čemu Evropský úřad pro boj proti podvodům došel.
[ctete postid=“174556″ title=“Šéfka evropského rozpočtového výboru k OLAF: České úřady zatáhly za záchrannou brzdu. Vše zaplatí Češi“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/05/15-04-29-Cdp-discharge-2013-vote-7-385×230.jpg“ excerpt=“České vládní úřady se po zjištění evropských vyšetřovatelů z úřadu OLAF pokusily v “ permalink=“http://forum24.cz/europoslankyne-grasle-ceske-urady-u-capiho-hnizda-zatahly-za-zachrannou-brzdu-vse-zaplati-cesi/“]174556[/ctete]
Předseda vlády tvrdí, že zprávu neviděl, neví, co v ní je a zároveň má za to, že pokud ji Agrofert obdrží, zveřejní ji. „Vyšetřování OLAF bylo nestandardní,“ řekl Babiš vzápětí.
„Žádná korupce nebyla, nikdo nic neukradl,“ prohlásil Babiš. „Ministerstvo financí se obrátilo na OLAF kvůli zveřejnění té zprávy,“ doplnil s tím, že se obrátil i na nejvyššího státního zástupce, aby zprávu zveřejnil.
Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.
Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.
ROP Střední Čechy schválil dotaci na projekt Čapí hnízdo v srpnu 2008. V červnu 2010 byla farma otevřena, Babiš ale její vlastnictví odmítal. V roce 2013 uvedl, že neví, komu Čapí hnízdo patří. V roce 2016 na schůzi sněmovny řekl, že farmu vlastnili v době získání dotace jeho dvě děti a bratr partnerky.